Щонайменше 25 сортів винограду ростуть і дають щедрі врожаї на Франківщині. Як садити й доглядати лозу, плекати грона й перетворювати їх на вишукані вина, готові розказати і показати учасники Клубу «Виноградарі Прикарпаття». 7-го листопада Клуб влаштовує семінар. Франківців чекають о 14.00 у народному домі «Княгинин».
Наперекір сльоті й морозам
Уважається, що через надмірну вологість, сильні північні вітри, морозяні зими і обмаль сонячних днів Івано-Франківщина є несприятливим для виноградарства регіоном. Але знайшлися завзятці, які спростували агрономічний присуд своїм досвідом.
Уже десять років культивує лозу на своїй присадибі (в районі Братів Майданських) франківець Дмитро Семенів. Не просто вирощує виноград задля власної втіхи - досліджує, яким із сортів комфортно у нашому регіоні. З більше 60-ти зразків, які за цей час пройшли через його руки, пан Дмитро вибрав 25 найкращих. Сорти винограду, що пройшли апробацію кліматом і ґрунтом, є районованими.
Районовані виногради стійкі до холодів і хвороб, здатні за коротке літо наливати великі грона і тішити своїх господарів гарними врожаями. Ідея вирощувати власне районовані сорти лози згуртувала довкола Дмитра Семеніва однодумців та послідовників. Півроку тому вони об’єдналися в Клуб.
«Наразі в Клубі «Виноградарі Прикарпаття» - 43 учасники з Франківська та районів області», - розповідає активіст спілки Василь Зварич. Що дає таке об’єднання? Можливість отримувати перевірені і якісні саджанці. Можливість безкоштовно вчитися виноградарству та виноробству - безпосередньо в успішних колег та на семінарах. Можливість започаткувати власну справу. «Пораховано: вирощування винограду в кілька разів рентабельніше за вирощування картоплі», - стверджує пан Василь. Його рекомендації стосуються сортів Аркадія (великогронний білий), Арго (великогронний синій), Киш-миш (великогронний білий без кісточок), Рожева Ізабелла (універсальний сорт).
Відповідальні за лозу
«Ми переконалися, що на Прикарпатті варто садити надранні, ранні і середньоранні сорти винограду, - пояснює Василь Зварич. - Рекомендуємо висаджувати саджанці у травні, після того, як минуть традиційні весняні приморозки. Осінь для виноградарів - пора заготівлі садивного матеріалу й укриття винограду на зиму».
Саме так: виноград потребує укриття. Це ще одна аксіома, винесена виноградарями Клубу зі спільного досвіду останніх п’яти років. Виразна зміна погодних умов, коли літо стає дедалі вологішим і теплішим, а зима більш морозяною і вітряною, змусила переглянути принципи догляду за лозою. «Минулого року у багатьох підмерзли навіть витривалі ізабельні сорти, - каже пан Василь. - Тож ми вирішили практикувати укриття виноградників». Як саме закутати виноград, спілчани обговорюють на форумі клубного сайту - www.clubvp.if.ua.
Долучитися до навчань та дискусій, які практикують у Клубі, може кожен. Адже спілка виноградарів працює передовсім для загалу. У найближчих планах Клубу - створення у Франківську Школи виноградарства і Школи виноробства, відновлення традиції монастирських виноградників, організація постійних практичних занять.
Кілька заходів, на яких городяни можуть побачити, що то воно таке районовані виногради, помацати і навіть скуштувати їх, були започатковані минулого року. Щороку 14 лютого у нашому місті проходитиме Дегустаційний з’їзд виноградарів Прикарпаття. На День міста Клуб проводитиме ярмарок саджанців. А у другій половині серпня кожного року відбуватиметься Свято винограду - виставка-дегустація власне виноградних ягід.
«Ми запроваджуємо відповідальність учасників Клубу за поширення лози, - каже Василь Зварич. - Кожен, хто придбає саджанець винограду, отримує наші брошури з докладними рекомендаціями стосовно догляду та візитку. Впродовж трьох років - до першого врожаю - людина, що продала саджанець, патронує його. Відповідає на запитання, якщо потрібно - допомагає вибрати місце, посадити, сформувати кущ тощо».
Майже за Плінієм
Хочеш бути щасливий один день - випий склянку вина. Хочеш бути щасливий усе життя - посади виноградну лозу. Давньоримський філософ Пліній, якого вважають батьком цього афоризму, залишив шість трактатів про виноградарство. У них він писав про користь вина і ягід. Учасники Клубу не гірше за Плінія знаються на цьому. Тому присвячують наступний семінар використанню винограду і зокрема - винам. Про це розкажуть спеціалісти - лікар-валеолог Марія Пахолюк та дипломований сомельє, прізвища якого наразі не відкривають. «Збережемо інтригу», - посміхається пан Василь. І додає, що знавець винопиття винятково тямить у насолоді процесу.
Автор: Наталія КУШНІРЕНКО
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|