В Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби відкрилася виставка, присвячена пам’яті Володимира Малкоша – відомого громадського діяча, який очолював Івано-Франківську станицю Галицького братства колишніх вояків дивізії «Галичина» – Першої дивізії Української національної армії, та на вшанування загиблих на фронтах Другої світової війни вояків-дивізійників, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Численні архівні матеріали, світлини, газетні публікації розповідають про діяльність дивізії «Галичина», про Братство колишніх дивізійників, створене у 1992 році, яке він очолював до своєї смерті 1 листопада минулого року.
Свого часу Володимир Малкош говорив, що не вдалося домогтися визнання тоді ще живих 27 дивізійників учасниками визвольних змагань і їхньої реабілітації. Він особисто проводив листування з Інститутом національної пам’яті щодо зняття клейма колаборації з дивізії «Галичина».
У своїх численних інтерв’ю, виступах перед прикарпатцями Володимир Малкош повторював, що «дивізія «Галичина» належала до фронтових, а не до каральних охоронних частин», її вояки присягали на вірність українському народові.
Володимира Малкоша було засуджено до 15 років каторжних робіт та п’яти років позбавлення громадянських прав. Покарання відбував у Заполяр’ї в Росії. Брав участь в Норильському повстанні.
Разом із Володимиром Малкошем Братство створював відомий в Івано-Франківську громадський діяч, письменник, автор художньо-публіцистичних статей, історичної п’єси «Пам’ять серця», книги «Дух, що тіло рве до бою» Михайло Мулик, тепер він його очолює.
У ці дні виповнилося 90 років із дня його народження.
Під час війни Михайло Мулик служив у дивізії «Галичина», брав участь у боях під Бродами. Відбув понад 10 років заслання у Республіці Комі в Росії.
Зараз в Івано-Франківську живе близько десятка колишніх дивізійників.
14-у гренадерську дивізію військ СС (Waffen SS) «Галичина» створила 1943 року на Західній Україні німецька окупаційна влада як фронтове з’єднання у структурі нацистської організації СС («Охоронні загони»), яка була каральною й військовою організацією Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини. Наприкінці війни з’єднання перейменували на 1-у Українську дивізію Української національної армії, його бійці присягнули на вірність Україні.
Нюрнберзький Міжнародний військовий трибунал 1945–1946 років визнав усі такі фронтові частини СС злочинною організацією на підставі того, що значна частина їх брала участь у каральних операціях проти мирного населення, зокрема, в знищенні євреїв тощо. Водночас, усупереч радянській і післярадянській пропаганді, наразі немає ніяких доказів про можливу причетність до таких злочинів дивізії військ СС «Галичина».
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|