29 жовтня о 12 годині у конференц-залі Івано-Франківського Регіонального туристичного центру відбулася прес-конференція Громадянської мережі ОПОРА, на якій Іван Маруняк окреслив основні проблеми підготовки місцевих виборів на Прикарпатті.
Дільничні виборчі комісії: дисбаланс представництва, проблеми
Утворення ДВК відбулося у критично стислі терміни та за відсутності будь-яких чітких критеріїв відбору кандидатур. У багатьох районах формування дільничних комісій відбувалося з конфліктами та сварками. Не менш цікавим прикладом є м. Івано-Франківськ, де при формуванні складу ДВК міська виборча комісія зупиняла свій вибір на маловідомих та недієвих політичних силах, і в той самий час відмовляли досвідченим кандидатурам від партій, які стабільно беруть участь у виборах. Це може вказувати на технічний характер участі певних політичних сил у виборчій кампанії.
Також однією з проблем при формуванні ДВК було те, що затверджені особи вже наступного дня почали масово відмовлятися від роботи в комісіях. Основні причини відмов: подання партіями осіб, які не давали на те згоду; небажання займати керівну посаду; складність роботи та велике навантаження на членів комісій на місцевих виборах, адже підрахунок голосів триватиме до 2-х діб.
У спостерігачів ОПОРИ виникає багато запитань до критеріїв відбору членів ДВК. Якщо основним критерієм відбору є досвід роботи у виборчих комісіях, то як до складу ДВК потрапили люди 1992 року народження, більшість з яких не має не те що досвіду роботи в ДВК, але й досвіду участі у виборах в ролі виборця?
ОПОРА також проаналізувала керівний склад всіх утворених ДВК у Івано-Франківській області. Організація зафіксувала певний дисбаланс політичного представництва у виборчих комісіях. Зокрема 34 % у керівному складі ДВК отримали представники так званих провладних політичних сил. Загалом по Україні у 16639 проаналізованих дільничних виборчих комісіях більшість керівних посад, порівняно з іншими суб’єктами виборчого процесу, отримала Партія регіонів (25,8%). На другому місці – ВО «Батьківщина» (12,5%), третя за чисельністю керівних посад – Народна партія (7,6%), четверта – Комуністична партія України (6,5%).
Списки виборців: якість не погіршилася
За даними спостерігачів, якість списків виборців поліпшилася порівняно з виборами Президента України, що є заслугою як органів ведення Державного реєстру виборців, так і самих громадян, які зверталися протягом останніх 8 місяців для уточнення даних. ОПОРА проаналізувала динаміку змін кількості виборців у розрізі областей станом на лютий та вересень 2010 року. Так, загалом по області зафіксований незначний спад кількості виборців. Нагадуємо, що на місцевих виборах не мають права голосу особи, які перебувають у місцях позбавлення волі, їхні дані не будуть внесені до списків. Інші зміни – результат уточнення та знищення відомостей про двійників, громадян, які померли. Проте проблемою списків залишається неоперативне внесення даних виборців, які в 2010 році досягли 18-річного віку, неправильні адреси та помилки в прізвищах, іменах.
Спостерігачі на виборах: могло бути набагато більше
Незалежні спостерігачі на місцевих виборах, які встигли зареєструватися у ЦВК, будуть здійснювати моніторинг дня голосування від українських та міжнародних організацій, іноземних держав. ЦВК видала посвідчення 2405 спостерігачам. Найчисленнішою групою є українські організації, представлені Громадянською мережею ОПОРА (1151 зареєстрований спостерігач), КВУ (647), ГО «Фронт змін» (117). Втім, офіційно зареєстрованих українських незалежних спостерігачів могло бути і значно більше. Оскільки процедура реєстрації спостерігачів є надто бюрократичною.
Таким чином, ОПОРА прогнозує, що найбільшою організаційною проблемою дня голосування та встановлення результатів виборів стане недостатня компетентність членів виборчих комісій. Крім того, непропорційне представництво партій у ТВК та ще більша незбалансованість у ДВК призведе до конфліктів та протистоянь. Потенційна перевага окремих партій є передумовою для прийняття політичних рішень. Застереження та рекомендації щодо вирішення цих проблем ОПОРА вже направила до вищих органів влади, виборчих комісій та учасників виборчого процесу.
Що стосується міста Івано-Франківська, то з 1 жовтня Громадянська мережа ОПОРА розпочала довготерміновий моніторинг, який триватиме до 31 березня наступного року. Ця кампанія має на меті оцінити якість формування органу місцевого самоврядування у результаті впровадження нової виборчої системи, а також проаналізувати дії влади за перші 100 днів. В основному увага приділятиметься виконанню передвиборчих обіцянок.
Протягом жовтня громадянська мережа ОПОРА провела експертне опитування для визначення конкретних проблем громади Івано-Франківська, відеоопитування громадян на вулиці та анкетування кандидатів. Отримані результати будуть предметом моніторингу діяльності майбутньої Івано-Франківської міської ради.
Результати експертного опитування (Івано-Франківськ)
Місцеві вибори через призму соціології та громадського моніторингу
За детальнішою інформацією звертайтеся до координатора кампанії громадського спостереження у Івано-Франківській області:
Іван Маруняк
Тел.: 0977290709; 0636286768
E-mail: i.marunyak@opora.org.ua
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|