«Можете орієнтуватися хоч на Полярну зірку, - сміється Юрій Левицький. - Але краще таки GPS». Колишній байкер, відомий у колах джиперів гонщик, їздить з GPS-навігатором три роки. В силу специфіки своєї роботи вивчив лабіринти більшості українських та європейських міст. Задля спортивного азарту і задоволення торує карпатські хащі. Бере участь у перегонах і трофі-рейдах. В опануванні місцевості з допомогою автонавігатора зупинятися не збирається.
Робочий варіант
Юрій Левицький має дві пари коліс. Одні - робочі: Volvo S80 T6, має вбудований навігатор. Люксовим седаном переїздив автострадами і містами. Другі колеса - змагальні: Chevrolet Niva. GPS-навігатор під Ниву купив не з понтових - ASUS R600.
«Для того, щоби комфортно почуватися в будь-якому місті України чи Західної Європи, досить базової версії програмного забезпечення «рідного» вольвівського навігатора, - розповідає Юрій. - Він містить у собі мапи країн усього світу з деталізацією до вулиці. І дозволяє жирною крапкою відзначати своє розміщення на цих мапах. Сильне враження на мене справило те, що під час відрядження до Австрії і Угорщини машина знала, де можна знайти готель чи зупинитися перекусити, і стрілками показувала рекомендований напрям. В Україні навігація простіша, хоча деталізація вітчизняних GPS-мап - до будинку. Франківськ - не виняток».
Якось він вирішив перевірити навігатор і кружляв містом, вишукуючи непрохідні провулки і непроїзні перешкоди. «Скандинавський провідник виявився досить чутливим і обізнаним, - каже Юрій. - Стабільно ловив від трьох до шести супутників і показував точність у межах 6-10 метрів. Цього було цілком достатньо, аби точно визначити своє місце на мапі. Щоправда, були невеликі похибки на околицях, але обійшлося без плутанини». Жодних огрублень точності, втрати сигналу чи несподіваних свідчень карти в інших українських містах, констатує чоловік. Як і в європейських мегаполісах з вузькими вуличками і висотними будинками.
Майже спортивне орієнтування
У містах, де вже бував, з навігатором їздити нецікаво, переконаний Юрій Левицький. Зате завжди цікаво їздити в горах. «Застосовується зовсім інша програма. Я випробував «SAS-Planet» з прив’язкою до сервісу Google Maps. Деталізація - до струмка і стежки. Щоправда, тут вже електронні орієнтири не завжди відповідають дійсності. Бо наша гірська дійсність - мінлива: то дорога жерепом заросла, то ріка русло змінила», - говорить він. І пригадує останню пригоду з навігатором: автомарш Манява - Бухтівецький водоспад. Три спроби. І не проїхали. Лісової дороги, яку запропонував «електронний Сусанін» на Niva, в реальності не було. Річка з’їла.
Юрій щороку бере участь у десятку автозмагань, пов’язаних з перегонами та орієнтуванням на місцевості. Він починає перераховувати сезонні осінньо-зимові ралі, рейди і просто «покатушки» (групові автоподорожі) з трофі-елементами, які відбуваються в нашій та сусідніх областях, - і на руках бракує пальців. «Найбільше задоволення я отримую від серйозних завдань, як-от у змаганнях «Горган Трофі», - зізнається Юрій, він же Юра Lev 68 на форумах «трофістів».
Етап Кубка України з трофі-рейду (формат: GPS-орієнтування) традиційно проходить на Франківщині наприкінці вересня. Цьогоріч - 22-25 вересня, на Рожнятівщині. Упродовж трьох днів учасники (екіпаж - водій і штурман) мали завдання на трасі довжиною 25 км знайти за координатами 40 спеціально позначених місць - контрольних пунктів. На кожному КП слід було сфотографуватися з авто. Враховувався час і «чистота» виконання завдання. Відповідно нараховувалися залікові чи штрафні бали. «Найлегша категорія - туристична. Для машин без спеціальної гуми й лебідки, - розказує Юрій. - Ми виступали у TR-1, це початкова складність. Професіонали йдуть в TR-3. Ці категорії передбачають подолання крутих підйомів, болотяних ділянок, розвезених лісових доріг, каменистих схилів. Ще й GPS дає похибку до 20 м… Результат: три поломки, 29 КП і 12-те місце з-поміж 20 учасників. Зате адреналіну - на півроку стане!»
Якщо адреналін вивітриться скоріше, жартує Юрій Левицький, можна вирушити на «Карпати Трофі». Це - добова гонка з елементами нічного орієнтування, проходить у Свалявському районі на Закарпатті. Або взяти участь у трофі-експедиції «Карпатський кордон» на Львівщині чи трофі-рейді позашляховиків «Замками Львівської області». Зганяти на «Великі гонки, або Блуд в Пісочниці», що проходить у листопаді на Яворівському полігоні. Зрештою, можна вправлятися в орієнтуванні на рідному Лисецькому полігоні. «Тут навігація потрібна так само, як і в крутих Горганах, - переконує Юрій. - Як почнеш крутитися дачними провулками і дорогами Чорного лісу… Без GPS виїдеш, у кращому разі, під Богородчанами». Треба спробувати.
Довідка: GPS - скорочення від Global Positioning System (глобальна система позиціювання). Система дозволяє визначати свої географічні координати в будь-якій точці земної кулі, у будь-який час і з досить високою точністю. Складається з 32-ох супутників (24, що працюють, плюс 8 резервних), які обертаються довкола землі за шістьма точно визначеними орбітами. Ці супутники передають з певним інтервалом часу сигнали, які уловлюються спеціальними приймачами - GPS-навігаторами.
Сигнал супутника містить інформацію про номер супутника і точний час відправлення сигналу. Супутники використовують високоточний атомний годинник, а в процесор навігатора закладена інформація, де і коли кожен супутник повинен розміщуватися. Зіставляючи час проходження сигналу і місце розташування супутників, навігатор визначає свої точні географічні координати.
Раніше цією системою користувалися лише військові і спортсмени, але вже декілька років система GPS доступна туристам, рибалкам, мисливцям, автолюбителям. Прилад допомагає знайти певного дня відвідане місце - там, де орієнтація за допомогою довколишніх об’єктів неможлива або утруднена. Дозволяє орієнтуватися у незнайомій місцевості в повній темряві.
Використовуючи інтерфейсний кабель, можна зберегти координати цікавих місць у персональному комп’ютері. Якщо у комп’ютері є електронна карта місцевості з координатною прив’язкою, можна перед поїздкою визначити координати місць, які треба відвідати, а потім орієнтуватися на місцевості лише з допомогою GPS-приймача.
Точність, з якою приймач визначає своє місце розташування, залежить від стану іоносфери, кількості доступних супутників і їх взаємного розташування. У лісі або в місті через створювані деревами або будівлями перешкоди точність нижча. На відкритій місцевості - максимальна. У середньому точність складає від 5 до 30 метрів.
Автор: Наталія КУШНІРЕНКО
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|