На Івано-Франківщині колишньому Президентові України Віктору Ющенку запропонували долучитися до створення в Карпатах язичницького музею.
Візит до Івано-Франківська Президента України 2005-2010 років Віктора Ющенка був не надто афішованим. Недавнього улюбленця майданів в урочищі Дем’янів Лаз зустрічала скромна група соратників по партії. Голова обласної організації “Нашої України” Зіновій Шкутяк виїхав назустріч партійному босові до повороту із Калуської траси. Усі решта (півтора десятка осіб, серед яких - колишній губернатор Микола Палійчук та нинішній заступник міського голови Зіновій Фітель) чекали Ющенка біля церкви-меморіалу. За порядком на заході майже непомітно стежило двійко міліціонерів. На лавці біля церковці лежали в очікуванні високого гостя темно-червоні троянди та свічечки-лампадки.
Квіти на пам’ять
Ющенко приїхав до Франківська, щоб покласти квіти на місці масових поховань жертв НКВС в Дем’яновому Лазі. Торік він теж побував тут на Покрову з такою ж місією, але тоді ще - у статусі Президента України. “Можливо, наступного разу український Президент приїде сюди років через тридцять”, - сумно зауважив пан Ющенко в розмові з журналістами, які також зустрічали високого гостя і створювали бодай якесь враження масовості цього заходу.
Покладання квітів та молитва у храмі зайняли у Віктора Ющенка та його почту не більше десяти хвилин. Дорогою до церкви колишній Президент мимохіть зруйнував один з найважливіших особистих міфів - про “руки, які нічого не крали”. Нахилившись до клумби з чорнобривцями, пан Ющенко зграбними рухами зірвав декілька суцвіть. “Це я на насіння беру, кажуть, треба вкрасти, щоб прижилося”, - зізнався він, зауваживши, що його жест не оминули увагою.
Під час прес-конференції, яка тривала в приміщенні музею «Дем’янів Лаз» понад годину, Віктор Ющенко відзначив, що не почуває себе винним за нинішній стан справ у країні, оскільки як Президент зробив усе, щоб громадяни України зробили власний вибір. “Якщо нація хоче мати щось інше, мені прикро за це, але я шаную вибір, який робить нація”, - сказав він з цього приводу. Ющенко вкотре назвав на ім’я свою головну помилку - Юлію Тимошенко, а також понарікав на зміни до Конституції, які, за його словами, відкинули Україну в 1996 рік. Свою тривалу відсутність на публіці колишній Президент пояснив тим, що весь цей час тримав політичну паузу, яка “говорить більше, ніж пряма мова”. Разом з тим Віктор Ющенко не приховував, що останні вісім місяців не були найгіршими часами в його житті за останні 10-15 років.
Притча во язицех
“Чим би я міг бути найбільш корисний зараз? - перепитав репортера “ГК” Віктор Ющенко. - У мене є ряд проектів, які я хочу реалізувати”.
Зокрема, колишній Президент знову згадав про мистецький “Арсенал”, який, за його словами, “треба довести до ума”, щоб нарешті з’явився “головний музей країни”. Ющенко стверджував, що йому хотілося би, щоб в Україну повернулися мистецькі цінності, вивезені за кордон в різні часи. “Мільйони людей були б сильніші, активніші, наполегливіші у своїх уподобаннях, якби вони знали, яка колосальна, вибачте на слові, навіть не культура, а ціла цивілізація стоїть за нашою нацією”, - запевняв він. Віктор Ющенко також розповів про свої плани на створення інституту національних ініціатив, який мав би стати майданчиком для дискусій інтелектуалів. “Я хотів би зібрати в цьому інституті тих людей, які, на мій погляд, є уособленням кращих поглядів по тих чи по інших напрямках нашого становлення”, - відзначив він.
За словами Віктора Ющенка, у нього також є декілька нереалізованих задумів, пов’язаних з Івано-Франківщиною. Однак розкривати подробиць цих проектів він не став, зауваживши, що для цього треба зібратися окремо. Ще одну ідею колишньому Президентові підкинув відомий громадський діяч, письменник та фольклорист Степан Пушик, який одразу після прес-конференції підійшов до Ющенка і запропонував долучитися до створення в Карпатах язичницького музею.
“Це треба розтрубити в світі, що в нас таке є, - переконував Пушик Ющенка. - Геродот пише про храми Арея, а в нас у Карпатах тих Аршиць - повно, їх тут з каменю робили. Я хотів, аби ми були поїхали, там святилище є таке, що дай, Боже, Аполону або Гераклу, - в скелі зроблене. На скелях у нас повно левів, є вибиті з каменю ведмеді, є камені так зложені, як Чумацькій віз - величезний, на сотні метрів. За нашими карпатськими міфами, людину створено не з глини, а з Божого пальця. А все живе - з космічних розмірів Вовка, якого Арідник (дідько) стісував, і з більших трісок звірі пішли, з менших - птаство, з дрібного - комашня. Опришки йшли в похід і поклонялися цим каменям. Навіть у 18 столітті це все ще було живим. На Чорній горі є обсерваторія, що її ще поляки будували, там міг би бути колосальний музей язичництва!”.
“В якому статусі зараз ці об’єкти? - поцікавився Ющенко у присутніх. - Пам’ятка природи? Національний парк? Ми могли б створити фонд, гурт приятелів, які б займалися цією тематикою. Зібрати когось із розумних, щоб могли і науку представити, може, когось із Канади, із Америки взять. Взяти когось із авторитетів наукових, політичних і зробити коло людей, приятелів цього проекту. Бо для влади це завжди буде як факультатив”.
Зрештою, Ющенко пообіцяв Пушикові організувати вертоліт, щоб оглянути всі ці об’єкти згори. Того ж вечора мешканці Івано-Франківська зауважили, як якась гвинтокрила машина профуркотіла небом у південно-східному напрямку від міста.
Автор: Богдан СКАВРОН
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|