27 вересня – Всесвітній день туризму та День туризму в Україні. Для Івано-Франківської області – це особливе свято. Завдяки налагодженій співпраці між обласною державною адміністрацією, обласною радою та представниками туристичного бізнесу області, реалізації численних проектів з покращення туристичної інфраструктури та якості надаваних послуг, згідно з офіційною статистикою, Прикарпаття поступово увійшло у трійку лідерів туристичної індустрії України.
У 2007, 2008, 2009 роках туристичними послугами скористалося понад 1,0 млн туристів та екскурсантів. За 6 місяців 2010 року туроператорами та турагентами області обслужено 642,9 тис. туристів і екскурсантів, обсяг наданих послуг склав 136,1 млн. грн., обсяг сплачених ліцензованими турагентствами платежів до бюджетів всіх рівнів становить 21,54 млн грн.
На сьогодні в області функціонує 164 туристично-рекреаційні заклади, в т. ч. 98 готелів. Послуги розміщення також надають майже 700 приватних садиб сільського зеленого туризму. Туристичні послуги надають більше 100 зі 158 зареєстрованих туроператорів та турагентів.
Саме наша область виділяє чи не найбільше в Україні коштів на заходи з розвитку та просування туризму – понад 700 тис. грн щороку протягом останніх п’яти років (в т.ч. для організації семінарів і стажувань для працівників галузі, підтримки реалізації проектів з розвитку галузі, представлення області на міжнародних туристичних виставках, видання рекламно-інформаційних матеріалів, проведення ознайомчих турів для засобів масової інформації тощо).
Окрім зусиль органів державної влади і місцевого самоврядування та виділених бюджетних коштів, важливим є діяльність інвесторів, які розбудовують туристичну інфраструктуру (курорт «Буковель», туристичний маршрут «Карпатський трамвай»), та громадських організацій (в області щороку тільки в галузі туризму реалізується до 10 великих і малих проектів міжнародної технічної допомоги - гранти ЄС, Посольства США, Нідерландів, Канади; Фонду Східна Європа, т.д.). Загалом протягом 2008 – 2010 років у розвиток туризму залучено більше 10 млн грн коштів міжнародної технічної допомоги.
Довідка: Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 02.07.2010 № 391 «Про створення робочої групи з розробки проекту Програми розвитку туризму в області» розпочато роботу з розробки нової програми розвитку туризму в області на 2011-2015 роки.
Корім того, проводиться обласний конкурс проектів з розвитку туризму та їх фінансування: переможцями 2010 р. визначено 5 проектів: «Завершення створення мережі туристських маршрутів в гірському масиві Горгани» ІФ Регіональної Фундації «Карпатські стежки»; «Відродження етнічних традицій: створення історико-культурного комплексу «Бойківський хутір «Дзвінка» Асоціації інвестиційного бізнесу «Золоте кільце Прикарпаття» (м. Долина); «Еколого-туристичний маршрут «Гутівське кільце» Асоціації туристів-краєзнавців «Переходи» (с-ще Богородчани); «Облаштування пішохідного маршруту на полонину Малиновище (Богородчанський район), де знаходилися військові бази та вишкільний табір УПА» ІФ обласного історико-просвітницького товариства «Меморіал» ім. В. Стуса; «Встановлення туристично-інформаційного центру в м. Рогатині» ГО «Міський центр розвитку міста Рогатина».
Туристичні проекти в області у 2010 році
- «ВелоКраїна»
- Відкритий туризм: доступність відпочинку на Івано-Франківщині для людей з особливими потребами»
- «Знаємо, куди йдемо. Співпраця органів самоврядування у сфері розвитку Карпатської системи туристичної інформації (КСТІ)»
Перелік інвестиційних проектів, спрямованих на розвиток туризму в регіоні
- Розвиток Бескидсько-Горганського масиву Карпат шляхом сполучення основних туристичних центрів Івано-Франківської та Львівської областей.
- Розбудова туристично-рекреаційної інфраструктури за межами села Мислівка (Долинський район).
- Створення центру міжнародного туризму «Карпатський сфінкс» (Болехівська міська рада).
- Відновлення обсерваторії на г. Піп Іван (Верховинський район).
- Створення спортивно-тренувального комплексу санного спорту та обслуговуючої інфраструктури на території мікрорайону «Підзамче» (м. Долина).
- Облаштування інфраструктури туристичного маршруту “Карпатський трамвай» (Долинський район).
- Створення міжнародного еколого-туристичного центру «Старуня – парк льодовикового періоду» (Богородчанський район).
- Будівництво оздоровчого комплексу «Сіркова вода» в урочищі «Красний верх» (Надвірнянський район).
- Розбудова туристично-оздоровчого гірськолижного комплексу «Ганц» в с. Осмолода (Рожнятівський район).
- Будівництво спортивно-оздоровчого комплексу для заняття дельта-парапланеризмом в с.Одаїв (Тлумацький район).
- Створення «Шнуркового парку» в м. Яремче.
- Розбудова туристичний комплекс «Буковель» (Яремчанська міська рада).
Перспективи розвитку туристичної та курортно-рекреаційної галузі в регіоні
Галузь туризму – одна із найбільш обіцяючих і перспективних сфер економіки Івано-Франківщини, хоча сьогодні можливості для розвитку туризму (наявний природно-кліматичний потенціал, мальовничі ландшафти, чисте повітря гірських лісів, цілющі мінеральні води, туристичні маршрути, збережені національні традиції і фольклор, архітектурні пам’ятки, рекреаційні заклади) використовуються тільки частково.
В майбутньому ця сфера ділової активності може стати економічно визначальною для всього регіону. Розуміння цього вимагає від органів влади як на державному, так і на регіональному рівнях, активних кроків у напрямку формування та реалізації туристичної політики для забезпечення перспективного розвитку галузі.
На найближчу перспективу в основу туристичної політики слід покласти наступні пріоритети та напрямки:
- приведення до належного стану автомобільних доріг;
- розбудова туристичної інфраструктури для проведення зимових олімпійських ігор 2022 р.;
- підвищення рівня якості готельних послуг, їх сертифікація, категоризація, зважаючи на підготовку до фіналу чемпіонату Європи з футболу «Євро – 2012»;
- впровадження проекту подальшої розбудови гірськолижного комплексу «Буковель» (завершення будівництва нової альтернативної автомобільної дороги; будівництво нових витягів; збільшення загальної довжини трас; розширення готельної бази та інфраструктури);
- впровадження проекту розбудови туристично-рекреаційної інфраструктури за межами с. Мислівка Долинського району;
- впровадження транскордонного проекту «Гармонізація розвитку туризму в сільській місцевості Карпатського регіону» Асоціації економічного розвитку Івано-Франківщини;
- створення рекреаційно-відпочинкової зони для дітей та молоді в Косівському районі «Туристичне селище «Садиба Святого Миколая»;
- реалізація проекту розвитку пам’ятки природи загальнодержавного значення «Скелі Довбуша» як об’єкта туристичної інфраструктури та створення центру міжнародного туризму «Карпатський сфінкс»;
- будівництво гірськолижного комплексу в с. Осмолода Рожнятівського району;
- реалізація транскордонних проектів та проектів з залученням міжнародної технічної допомоги;
- розбудова придорожньої інфраструктури, облаштування туристично-екскурсійних об’єктів, їх ознакування;
- облаштування туристських маршрутів, будівництво притулків;
- розвиток туристичної інфраструктури вздовж р. Дністер;
- облаштування природних та культурно-історичних пам’яток, археологічних об’єктів з метою їх використання в туристичних цілях;
- відновлення обсерваторії на горі Піп Іван;
- створення сприятливого регуляторного середовища для діяльності фахівців туристичного супроводу на території області, надання якісних туристичних послуг, розвиток та просування екскурсійного продукту області;
- створення умов для розвитку сільського зеленого туризму, категоризація та еко-категоризація садиб;
- сприяння розвитку організованого туризму та рекреаційної діяльності на території природоохоронних об’єктів та на території лісокористувачів;
- сприяння розвитку оздоровчого туризму та курортних територій.
Джерело: Головне управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій Івано-Франківської ОДА