Ірина Сеник — поетеса, мистець, довголітня мучениця, Герой України, почесний член міжнародного Пенклубу, невтомна берегиня добра і правди, справжня українка й Людина з великої літери.
Народилася Ірина 8 червня 1926 року у бурхливому Львові, всього через два роки після мученицької смерті Ольги Басараб. Її могилу на Янівському кладовищі Ірця прибирала і прикрашала дитячими ручками.
Після цього вона ще часто поспішала на це святе місце на таємні зустрічі. Тут і зародилося її чисте кохання до однодумця студента Богдана Куницького. Невдовзі він пішов на Схід зі славними похідними групами на початку німецько-більшовицької війни і вже не повернувся.
Ростив тендітну дівчинку княжий Львів, повний живої романтики визвольних змагань. Плекали її з любов’ю і надіями мати Марія та батько Михайло, колишній січовий стрілець. Заохочував її усебічно приклад старшої сестри, Леоніди.
Будучи ученицею народної школи ім. Короля Данила, Ірина стає членкинею юнацтва ОУН. А в 16 років — повноправним членом цієї організації. Виконувала відповідальні та небезпечні завдання, готувала молодих подруг до трудів і небезпек, національної боротьби.
Ще з дев’яти років почала писати вірші. Це спонукало її вступити на філологічний факультет Львівського університету. Але вже невдовзі, у 18 літ, життя повело її на важчі студії — трагічно відома в’язниця на Лонцького. Слідства з побоями. Рани не загоювались, вимагали операцій.
Суд звинувачує її як зв’язкову відомого вже тоді Романа Шухевича. Вирок — десять років концтаборів в околицях сибірських — Тайшет, Братськ. Тут були вкрай важкі умови і непосильна праця.
Вона висловлювала свої мрії, погляди у мініатюрних вишивках. Їй дозволяли писати лише два аркуші на рік. А писати не було кому, бо всю родину було виселено, а батько помер. На день народження могла привітати себе сама. З табору вийшла з другою групою інвалідності. І знову заслання в табори Кемеровської області. Там карались у заслані її мама, сестра Леоніда, брат Роман. Там ірина і поховала своїх матір та сестру. Її возили у Ленінград на важку операцію хребта. І все-таки за час заслання вона закінчила заочно курс медсестер з відзнакою. Їй це знадобилося, коли, звільнившись, у 1968 році повернулася до Івано-Франківська.
Львів для неї був закритим, недосяжним як для репресованої. В Івано-Франківську вона працювала медсестрою в одному з медичних закладів.
Почалося світання дисидентського руху. Ірина познайомилася з В’ячеславом Чорноволом, Валентином Морозом та іншими. Допомагала в поширенні «самвидаву», не зважаючи на «недремне око», яке постійно стежило за нею.
1972-го Ірину арештували знову. Вирок — п’ять років позбавлення волі і п’ять років заслання. Шостий рік додав суддя, коли Ірина зачитала свій єдиний у житті вірш російською мовою «Товаришеві» — очевидно, совєтському режимові:
Вам бы в Сибирь,
Чтобы кругом
Увидеть отчий дом.
Почувши присуд, ірина сказала: «Дякую». Строк відбувала в Мордовії у сумнозвісному таборі № 385. Там були Ірина Калинець, Ніна Караванська, Надія Світлична, Оксана Попович і Стефанія Шабатура. Разом говорили, тужили, співали українських пісень, відзначали церковні свята, національні річниці — завжди під загрозою покарання. Вони творили живу легенду для нескорених майбутніх поколінь. Першою в усіх задумах була ірина. Весела, дотепна, рухлива.
Ще на другому засланні, 1979 року, Ірина зголосилася в члени відомої Української гельсінської групи із захисту прав людини під проводом Миколи Руденка.
Сюди вступали нескорені в’язні — Юрій Шухевич, Василь Стус, Надія Світлична та ін.
1977 р. у діаспорі вийшла перша книга віршів, документів, вишивок ірини Сеник «Нездоланний дух» (Балтимор, Чикаго—Торонто—Париж) українською мовою з англійським перекладом завдяки речникові дисидентського руху у вільному світі Осипові Зінкевичу. У цей же час її шкільна подруга Наталка Даниленко в Америці видала ще одну книгу творчості Ірини «Сувій полотна».
Після відбуття повного терміну ув’язнення (загалом 34 роки неволі) Ірина 1983 року повернулася в Україну. Оскільки Львів для неї був усе ще закритим, поселилася в Бориславі. Врешті-решт могла зажити життям, гідним людини. Але заслужений віпочинок вона розуміла по-своєму. Роз’їжджала невтомно школами, жіночими товариствами, заводами, з’їздами, конференціями по Україні та інших країнах. Ширила вистраждану правду.
Тоді й вийшли вже в Україні перші збірки її віршів «Загартована юність», «Казка бабусі Ірини для внука», «Метелики спогадів».
А відділ Ліги українських католицьких жінок при церкві Св. Дмитрія (Торонто) видав книжку «Біла айстра любові» — казки, вірші, взірці вишивок тощо.
Діждалась Ірина і родинного щастя: 1983 року вийшла заміж за однодумця колишнього політв’язня Василя Дейка. Та й це незабаром закінчилося на сповнення чаші її страждань — затяжною хворобою і відходом у вічність її чоловіка. Цей удар вона перенесла мужньо.
Та з часом кволе, натомлене нелюдськими стражданнями тіло перемогло бадьорий дух. До прикутої до ліжка Ірини в родини брата приходило багато людей за порадами з різних питань.
Спочила Ірина Сеник 25 жовтня 2009 року на 83-му році життя. Похована на львівському Личаківському кладовищі в окремому почесному відділі дисидентів, неподалік легендарної Катрі Зарицької.
Білим айстрам — квіткам духовної величі Ірини Сеник не суджено зів’янути. Вона з роду вічних.
Автор: В’ячеслав КУЧМА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|