За перше півріччя в Україні розлучилися близько 70 тис. пар. У Мін’юсті кажуть, тенденція до зменшення кількості розірваних шлюбів триває 10 років.
— Під час кризи більшість людей переживають страх перед майбутнім, а тому намагаються зберегти і стосунки, і певний рівень добробуту, — розповідає вінницький психолог Сергій Міщук, 27 років. — Виживання на матеріальному рівні — оренда житла, спільне харчування — переважає над емоційним дискомфортом, незадоволеністю чи образами. Справжню сім’ю будь-яка конфліктна чи стресова ситуація тільки зміцнить. А от формальний шлюб, заснований лише на грошах чи сексі, розпадеться.
Що найчастіше призводить до розлучення?
— Відсутність взаєморозуміння, помилкова орієнтація на матеріальні цінності й брак знань про сім’ю. Жінки думають, що втримають чоловіка біля себе сексом, смачною їжею та налагодженим побутом. Але чоловікові у сім’ї потрібне ставлення. Не сама їжа в тарілці, а те, із яким відношенням її готують і подають на стіл. І навпаки, якщо чоловік ”купує” жінку своїми прибутками, дорогими подарунками, то має розуміти, що хтось впливовіший і багатший може перекупити її. Жінки цінують чоловіків, які можуть поставити мету й досягти її.
Багато сімей розпадаються, бо люди не вміють планувати ні її матеріальний, ні емоційний рівні. Бюджет має бути складений так, щоб у разі втрати одного з батьків сім’я змогла нормально прожити ще півроку. На емоційному рівні бажано наперед домовитися про тон з’ясування стосунків. Якщо замість ”Не хочу тебе бачити, забирайся!” жінка казатиме: ”Мені дуже боляче від твоєї зради. Як ти це можеш пояснити?” — ці слова допоможуть вийти з конфлікту без взаємних образ. Так само і чоловікові варто замість: ”Ти дурепа!” говорити: ”Я не розумію твоєї поведінки, поясни, чому ти це зробила”.
Яким чином держава може допомогти зміцнити сім’ю?
— Найважливіший важіль у руках держави — соціальні програми: сприяння народжуваності, забезпечення місцем праці, житлом. Таким чином можна створити національну модель сім’ї. Узагалі, щасливі родини треба популяризувати. Цього зараз ми не спостерігаємо. Сім’ї деяких політиків, представників шоу-бізнесу далекі від ідеалу: живуть окремо, мають за плечима два-три невдалі шлюби. Більшість людей, які знаходяться на висоті, у глибокому духовному занепаді.
Чи змінилася модель сім’ї за останні десятиріччя?
— Залишки радянської моделі, в якій садочки-школи-вузи активно відлучали дітей від батьків, щоб ті весь час працювали на державу, витіснила європейська. Вона базується на так званому партнерстві: чоловік і жінка домовляються, як зароблятимуть гроші, як виховуватимуть дітей, як облаштовуватимуть побут. Така модель вигідна економічно, але емоційно виснажує жінку. Адже вона потрапляє в нетипову позицію добувача грошей, матеріальних благ у конкуренції з чоловіком. Трапляються сім’ї за американським зразком, де жінка повністю перебуває на утриманні чоловіка, і перевернуті моделі: жінка працює, а чоловік удома доглядає за дітьми. Помітно побільшало цивільних шлюбів і неповних сімей, у яких дітей виховує один із батьків, бо інший поїхав на заробітки. Проте жодна з цих моделей не є типовою для українців як етносу. Наша традиційна модель передбачала розподіл ролей у родині. Діти поважали батька як голову сім’ї, а матір — як її берегиню. Самою ж сім’єю керувала жінка, адже саме вона зміцнює сімейний простір.
Чим різняться сільські та міські сім’ї?
— У селах родини міцніші, бо традиційніші. Гуляти весілля там кличуть 200 чоловік, а в місті — не більше 30, тільки своїх. І коли дві сотні людей випили за ваше щасливе життя, важко сказати їм: ми розлучаємося. Треба долати опір думки всього села, щоб розійтися.
Автор: Тамара ТИСЯЧНА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|