Історія українсько-єврейських відносин на Прикарпатті – це унікальний приклад етнічної толерантності, – вважають активісти неформального об’єднання краєзнавців «Моє місто» – учасники презентації нововиданої книжки історика тридцятих років минулого століття Леона Штрайта під назвою «Станіславські синагоги».
Презентація, підтримку в організації якої надав раввин івано-франківської іудейської громади Моше Лейб Колеснік, відбулася 7 вересня в приміщенні готелю-музею «Під темплем», що в тему книги знаходиться поруч з міською іудейською божницею.
Як стверджують організатори заходу, станом на 1939 рік на території міста Станіславова – сучасного Івано-Франківська – було 56, а за іншими даними 58 будівель, де відбувались іудейські моління, проте книга розповідає про історію лише двох найбільших синагог: головної іудейської божниці, побудованої в другій половині 18-го сторіччя і зруйнованої німецько-фашистськими загарбниками в 1942 році та так званої Поступової синагоги, зведеної наприкінці 19-го сторіччя на кошти, зібрані представниками єврейської чи, як прийнято говорити гебрайської, інтелігенції, що функціонує і по сьогоднішній день. «Євреї, – розповідає історик-краєзнавець Іван Бондарєв, – з’явилися в нашому місті одночасно з його заснуванням. Вже в 1662 році, коли місту було надано Магдебурзтке право, тут проживали євреї. На початку 20-го століття чверть населення міста становили євреї і їм належали 70% міської забудови». Таким чином ці люди становили дуже велику і впливову силу, яка зі слів історика Івана Монолатія, жила в гармонії з місцевим українським населенням і активно допомагала йому у протидії проявам польському шовінізму. «На відомих виборах 1907 року до Державної ради Австро-Угорської імперії, – розповідає дослідник, – гебреї і українці йшли єдиним фронтом проти польських націоналістів. За всю історію співіснування двох народів в місті не зафіксовано жодного випадку українсько-гебрейського протистояння, жодного випадку гебрейських погромів».
Зі слів учасників презентації, побудова нині діючої божниці була пов’язана насамперед з реформістським рухом в середовищі єврейства. Представники нової іудейської інтелігенції не хотіли коритись застарілим традиціям Кагалу, в якому за словами дослідника історії Івано-Франківська Михайла Головатого, в 19-му сторіччі була лише одна освічена людина, в той час як серед єврейських реформістів-поступовців, які виступали за інтеграцію своєї нації в європейську культуру, на той час було вже кілька десятків докторів наук.
Переклад книги з польської мови зробив відомий на Прикарпатті письменник Тарас Прохасько.
Автор: Сергій БІЛИЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|