Кожна четверта пляшка питної фасованої води в Україні є бракованою, виявив влітку нинішнього року Держспоживстандарт. Його фахівці перевірили 183 підприємства, які випускають таку продукцію. І лише на третині з них не було порушень. Як і хто контролює якість фасованої води в Україні?
Інспектори Державного комітету України з питань технічного регулювання і споживацької політики перевірили продукції на суму близько двох мільйонів гривень. І чверть перевіреного не відповідала нормам, повідомили у Держкомітеті з питань технічного регулювання і споживацької політики. Приклади браку – неправильне маркування, неякісна упаковка, поганий смак та запах, відсутність сертифікату відповідності на продукцію, зауважив В’ячеслав Бурковський фахівець Держспоживстандарту.
«Якщо воду бракують за станом маркування – це означає, що там може бути невірно вказаний склад продукту, може бути не вказано позначки «без ГМО», може не бути адреси підприємства-виробника чи вказана вона невірно. А на етикетці інформація повинно вказуватись згідно з встановленими стандартами, нормами й правилами», - пояснив В’ячеслав Бурковський.
Контроль здійснює два відомства
Контролюють якість фасованої води в Україні два відомства – Держспоживстандарт і Державна санітарно-епідеміологічна служба України, розповіла перший заступник Державного санітарного лікаря України Людмила Мухарська.
«У Держстандарту свої показники якості. Вони перевіряють якість: чи правильно упакована, чи правильно промаркована, чи правильна тара і т.д. Ми ж перевіряємо показники безпеки води за мікробіологічними і хімічними показниками. Це зовсім різні критерії», – сказала Людмила Мухарська.
Перший заступник Державного санітарного лікаря України також додала, що місяць тому в Україні затвердили нові санітарні норми щодо безпеки питної води – зокрема, бутильованої. Вона говорить, що ці норми відповідають європейським стандартам. Проте яким саме – не уточнює.
Незабаром можуть з’явитися нові вимоги до якості питної води
Якість води у пляшках легко перевірити відповідним органам контролю і вони не оминають увагою виробників. У цьому переконує PR-менеджер одного з великих підприємств, які випускають, зокрема, питну воду в пляшках, Олена Шевель.
«Підприємства сертифіковані за міжнародними стандартами якості (зокрема, це стандарт ІSО). У нас комплексна система якості, яка включає і систему управління якістю, і систему управління безпечністю харчових продуктів. На головному нашому заводі працює чотири лабораторії. Якість просто завжди повинна відповідати державним стандартам і це дуже легко контролюється відповідними органами», - аргументувала Олена Шевель.
Досі в Україні не було чітких норм щодо якості питної води, зокрема, фасованої. Водночас на деяких підприємствах її випускали на тих же лініях, що й лимонади. Інститут гігієни та медичної екології АМН України спільно з МОЗ розробив документ, який регламентує вимоги щодо якості та безпеки питної води. Зокрема, тієї, яка продається у пляшках і бутлях. Законопроект уже на розгляді в Міністерстві юстиції України, зауважив професор Інституту В’ячеслав Прокопов.
«Ми прописали усі вимоги до фасованої води. Не лише показники якості і безпеки, але й гігієнічні характеристики. Зокрема, ми прописали, що дитяча вода має продаватися виключно у скляній тарі, бо вона з екологічної точки зору є найбільш безпечною. Ми дотримуємося такої думки, що виробники мінеральної води, які також паралельно виготовляють і безалкогольні напої, повинні мати на своєму підприємстві різні лінії розливу. Тобто фасована вода повинна мати свою, окрему лінію розливу», – говорить В’ячеслав Прокопов.
Якість фасованої води залежить від упаковки. І взагалі це – не такий вже й простий продукт для зберігання, зазначає експерт Валерій Кривоший на прикладі так званого поліпропілену, який є у пластику.
«Я не знаю таких полімерних матеріалів, які б ніщо, нікуди не пропускали. Будь-який матеріал, якщо він буде контактувати з якоюсь рідиною, то ця рідина у той чи інший спосіб буде проникати до того полімерного матеріалу. З іншого боку, вона буде виходити. І все залежить від того, який у цього матеріалу коефіцієнт пропускання по відношенню до водяної пари чи по відношенню до води», - пояснив експерт.
Пляшечка з водою – наймодніший дамський аксесуар у Польщі
Сусідня держава Польща – один із європейських лідерів за кількістю випитої води у пляшках. Пересічний поляк протягом року випиває 80 літрів питної води у пляшках. Це ненабагато менше, ніж, наприклад, середньостатистичний австрієць, чи швейцарець. А ще десять років тому споживання фасованої води у Польщі було втричі меншим, повідомляє варшавський кореспондент Радіо Свобода.
Популярності фасованій воді сприяла потужна реклама. Понад половину польського ринку пляшкової води контролюють великі фірми, що вкладають у рекламу своїх продуктів мільйони злотих. Напрочуд динамічний розвиток польського ринку питної води дав підстави впливовому часопису «Polityka» до іронії. Мовляв, наймоднішим дамським аксесуаром сезону-2010 стала пляшечка з водою.
На сторожі якості питної води, зокрема й пляшкової, у Польщі стоять досить суворі санітарні норми, встановлені Міністерством охорони здоров’я та Міністерством рільництва. Пляшкову воду контролює низка установ – воєводські санітарні інспектори, державні заклади гігієни, Центральна лабораторія радіологічного захисту та інші. Контролюються підприємства, де вода розливається у пляшки та місця, де вона складується. Окремому контролю підлягає пластикова тара та мінеральний склад води.
У свою чергу, за даними експертів польського Державного інституту гігієни, вода у пляшках не відрізняється від звичайної з крану, якщо та відповідає санітарним нормам.
Після перевірок Держспоживстандарту виробників фасованої води оштрафували на 229 тисяч гривень. До адміністративної відповідальності притягнули понад півсотні посадовців.
Автор: Наталка КОВАЛЕНКО, Олександр ЛАЩЕНКО
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|