Минулого четверга з робочим візитом у Калуші побували представники Світового Банку. Головна мета приїзду — наочне знайомство з проблемами КП “Водотеплосервіс” та — міською владою. Візит та переговори тривали кілька годин, й у результаті — завершилися успішно. Зауважень щодо роботи над освоєнням 9,6 млн гривень кредиту координатори проекту не озвучили. Щоправда, наполягли: кошти потрібно використати максимально ефективно. А відтак — варто подумати не лише про заміну насосного обладнання, але і труб.
Знайомство з іноземною делегацією відбулося у приміщенні міської ради. Координатора проекту Марію Анжеліку Сатомайор, співкоординатора Тамару Сулухію, а також лідера програми з питань водопостачання і водовідведення Мануеля Маріно та керівника центрального пункту управління Володимира Коханого зустрічали заступник міського голови з комунальних питань Ігор Матвійчук, в. о. першого заступника міського голови Олександр Челядин, а також директор КП “Водотеплосервіс” Ігор Яковина.
— Ми планували приїхати ще у квітні, знаємо, що на нас тут чекали, але, на жаль, через виверження вулкану, не змогли приїхати, — одразу ж зазначила Марія Сатомайор.
Далі представники Світового Банку почали розпитувати про місто, його бюджет та пріоритети. Поцікавилися також, чи зможе Калуш повертати кредит та чи доведеться у зв’язку з цим збільшувати податки.
Представники міста в один голос запевнили: з поверненням кредиту проблем не буде, адже є чіткий план, а місто — у постійному розвитку. Заступники міського голови акцентували на кількаразовому зростанні бюджету міста, який на сьогодні перевищив 330 млн. гривень та майже досяг рівня обласного бюджету. Розповіли також про розвиток у місті медицини й освіти, фінансування комунальної сфери. Зрештою — всі зійшлися на тому, що Калуш — багате місто, а це обіцяє ефективну співпрацю зі Світовим Банком.
Від теорії — до практики
Після короткого знайомства у міській раді гості вирушили безпосередньо на КП “Водотеплосервіс”, де розмова набула більш конкретного змісту. Зокрема, ознайомившись зі схемою подачі води у місті, фахівці поцікавилися її втратами. Відповідь, що 70% води втрачається, іноземців просто шокувала.
— Саме через таку значну втрату води йде перевикористання електроенергії. Адже ви помпуєте воду, яку не використовуєте і на якій не заробляєте. Ми не знали, що тут аж 70% втрат. І це, вочевидь, буде основною ділянкою нашої роботи, — наголосила Марія Сатомайор.
І хоча представники Світового Банку, зрештою, зізналися, що такі великі втрати води — ще не рекорд, із яким вони стикалися, подальша розмова так чи інакше “крутилася” навколо цієї проблеми. Відтак, вирішили подумати над її вирішенням. Оптимальний і чи не єдиний варіант — заміна мереж. Утім, дев’ятьма мільйонами доларів тут не обійтися.
— Команда, яка відвідала Калуш, була сформована лише з січня цього року, — зазначив у коментарі “Вікнам” директор КП “Водотеплосервіс” Ігор Яковина. — До них з нами працювали люди, які слова “труби” навіть чути не хотіли. Тому те, що зараз ми можемо говорити і про часткову заміну мереж, — дуже добре. Але: загальна протяжність усіх мереж — 170 км. Для їхньої заміни нам треба приблизно 33 млн. доларів. Саме на таку суму ми складали бізнес-план, коли лише починали претендувати на кошти Світового Банку. Тоді ж були складені цілі томи щодо аварійності мереж. Але такої великої суми грошей нам ніхто не виділить. Тому довелося вибирати оптимальніший та економніший варіант. Першочергове, що ми мусимо зробити, у тому числі, і щоб зменшити втрати води у мережах, — це поставити нові насоси. Деякі з них, між іншим, у роботі вже понад 100 років. Тут варто враховувати і такий момент, як окупність проекту. У даному випадку заміна мереж окупиться за 10-20 років, тоді як заміна насосів — уже через 5-10 років.
За словами Ігоря Яковини, змінювати щось зараз, коли вже проведено тендери, дуже складно. Але завдяки пропозиції Світового Банку, можна буде вільніше розпоряджатися зекономленими коштами, у тому числі — і спрямовувати їх на часткову заміну деяких труб аварійних ділянок водопроводів.
— Ми не просто будемо проводити заміну насосів, але і ставитимемо плавний пуск, що дасть змогу поступово, без гідроударів, запускати систему, — наголосив Ігор Яковина. — Якщо не буде гідроударів, не буде і поривів. А це — ті самі втрати. Також плануємо поставити систему знезараження і сучасну систему очистки. Адже у розвинених країнах ніхто вже так не хлорує, як ми.
Загалом, після того, як іноземці на власні очі побачили водонасосні станції у роботі, сумніви щодо того, варто чи ні витрачати гроші на заміну насосів, розвіялися. З Калуша представники Світового Банку поїхали задоволені. Адже місто виконує всі вимоги та вкладається у попередньо обумовлений графік роботи.
Нагадаємо, що кошти “Водотеплосервіс” має освоїти до липня 2012 року. Наразі на підприємстві створено спеціальний відділ, який займається цим питанням. А згідно з бізнеспланом проекту, після його втілення вдасться економити до 30% електроенергії.
— Наразі представники Світового Банку відвідали Калуш та Івано-Франківськ. Їхній приїзд до нас був обумовлений, насамперед, тим, що ми отримали другу за величиною суму коштів з усіх 14-ти міст, які беруть участь у проекті. До нас — зауважень не було. Але через зміну команди, а відтак — і підходу до проблем, по інших містах виникають труднощі, — підсумував Ігор Яковина.
Щодо Калуша, то європейці пообіцяли спеціально направити сюди фахівця, який допоможе знайти максимально ефективний шлях для зменшення втрат води. Щоб знати, кого саме варто направити, “Водотеплосервіс” має заповнити спеціальну анкету. У Калуші від безкоштовної допомоги відмовлятися не планують.
Довідка “Вікон”: У квітні минулого року депутати міської ради підтримали ініціативу КП “Водотеплосервіс” про участь у конкурсі на отримання кредиту від Міжнародного банку реконструкції та розвитку. На той час Світовий банк надав Україні позику у розмірі $140 млн. для відновлення систем водопостачання та водовідведення. Верховна Рада ратифікувала відповідну угоду у 2008 році, а український уряд виступатиме гарантом повернення кредиту.
Умови співпраці дуже вигідні: кредит терміном до 2027 року надається під 4% річних із відтермінуванням сплати до 2012 року включно.
Над проектними пропозиціями Калуша працювали фахівці Львівського інституту муніципального розвитку. На основі їхніх пропозицій київські спеціалісти розробили для Калуша бізнес-план на суму $32,7 млн. Утім, згодом місту довелося зменшити суму позики — до $9,6 млн.
Автор: Тетяна КІНДЮХ