На п’ять днів Івано-Франківськ став «вільним містом» для різних жанрів мистецтва. Тут уперше проходить мистецький проект «Порто-Франко». Основа концепція – відкритість і доступність, основна ідея – Україна на тлі інших країн. Серед учасників акції – літератори, музиканти, художники, кухарі з Польщі, Німеччини, Франції, Ірану, Росії, України. Мистецтво прийшло до пересічних людей.
«Випинається у ямі порт Франківськ. Найкраща гавань після рифів і островів Карпат. Найпевніший порт і форт на березі Покуття. Він позначений на всіх таємних морських мапах, без нього неможливий жоден рейс у цих широтах. Франківськ тримає…»
Із літературно-музичного діалогу письменника Тараса Прохаська і віолончеліста Золтана Алмаші у щойно відреставрованому фортечному бастіоні розпочався проект. Власне, «Порт Франківськ», уривки з якого читав Прохасько, певною мірою «надихнув» до такої назви.
А ще означення «вільний порт» із економічної площини перенесене в культурно-мистецьку. Це мало символізувати відкритість, відсутність обмежень, доступність, синтез і діалог культур, наголошує директор проекту Роман Григорів.
«Формат проекту не має ніяких обмежень – стилістичних, жанрових чи інших. Він включає всі види і жанри мистецтва і їх синтезує. Наступна – це ідея синтезу і діалогу культур: власне, синтезувати музику і літературу, кіно, візуальне мистецтво і так далі, синтезувати його з українським арсеналом. Наскрізна ідея – Україна. Але Україна не просто в контексті, а в синтезі з іншими країнами», – зазначає Роман Григорів.
Пісок, Іран, Андрухович, «Індія»…
Відкритість і вільний доступ, змішування і співіснування відчутні в різних площинах. Навіть у виборі сцени.
Її як такої нема. Навзамін – мури бастіону, внутрішній дворик, галерея кінотеатру, балкон австрійської кам’яниці.
Або – як під час виступу письменника Юрія Андруховича з ансамблем перської музики «Джаам» із Тегерана – купа піску на Вічевому майдані, килими, на яких український письменник читає «Індію» на тлі східної музики.
Як і обіцяли організатори, «естетизація побутового простору», «перетворення звичних речей на театр», така собі «постмодерна опера».
«Іздрик виглядав таким репером. Це так драйвово. Енергетично викладав, читав свої вірші, читав вірші Семенчука. І Семенчук читав свої вірші і читав вірші Іздрика. Згадували ім’я Іфро. І це повторювалося як якась мантра. Було дуже гарно, енергетично», – ділиться враженнями від «DrumТИатру» молодий прикарпатський письменник, лауреат міжнародної премії імені Олеся Гончара Василь Карп’юк.
Мистецтво на «твоїй території»
Мистецький Франківськ ще пам’ятає бієнале 20-річної давності – перші чи не на весь тодішній Союз міжнародні імпрези. Два роки тому на вулиці міста вийшов квартет із класичною музикою. Рік тому провели «Франк-оперу-фест».
Але щоб такий мікс – поезія, музика, кіно, фото, національні кухні – це був експеримент. Кожний день присвячений окремій країні: Польща, Іран, Франція.
У фортечній галереї бастіону демонструвалися польський артистичний плакат, фотовиставки китайських, іранських, французьких фотохудожників, експозиція сучасного абстрактного живопису. В кінотеатрі – звідти ж фільми. Більшість надали посольства цих країн. Іранський фотопроект «Таємниця Персії», приміром, без підписів і коментарів, щоб зберегти цю таємницю. На її відкриття приїхав іранський фотохудожник і композитор Реза Ґолестані.
«Це фото з різних міст Ірану. Це місто Персеполіс – столиця Перської імперії, якому понад три тисячі років. Ось місто Язд, теж одне з релігійних і древніх міст Ірану. А місто Есфаган вважається одним із найкрасивіших міст Ірану. Представлено багато архітектурних пам’яток і будівель», – розповідає митець із Ірану.
Концерти дали музичні гурти з Кракова, Тегерана, Києва, Одеси, Львова, Івано-Франківська. Національні кухні представили Ронні Бадендік з Гамбурга і Ерве Бурдон із Парижа.
І все це – для всіх франківців. Бо на відкритих сценах, безкоштовно. Як сказав хтось із організаторів, «щоб кожен міг підійти ближче до мистецтва».
Світ іде до нас, додає Тарас Прохасько: «Мені завжди здавалося, що ми повинні жити так, щоб світ приходив до нас. Тобто всі основні події, які відбуваються в нашому житті, можна шукати десь, а можна зробити так, щоб вони відбулися на твоїй території».
15 років тому франківський поет Ярослав Довган написав англійському музикантові Стінґу чи то листа, чи то вірша: приїдь, візьми з собою гітару, якщо не захопиш гітару, то тут знайдемо, зіграєш нам…
Сьогодні французький віолончеліст Домінік де Віянкур разом із Тарасом Прохаськом виступає у Пнівському замку. Так закінчується мистецький проект «Порто-Франко».
Автор: Галина ДОБОШ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|