23 серпня країни Євросоюзу вшановують пам’ять жертв тоталітарних режимів. Рік тому Європарламент ухвалив резолюцію, в якій засудив злочини всіх тоталітарних і авторитарних режимів проти людства і масові порушення прав людини. Наскільки важливою є пам’ять про ці страшні сторінки історії людства для Європи?
Днем вшанування пам’яті жертв тоталітарних режимів обрали саме 23 серпня, бо в цей день комуністичний Радянський союз та нацистська Німеччина підписали угоду, якою фактично поділили між собою Європу, так пояснює логіку вибору дати польський політолог Анджей Шептицький.
Європейці ще не можуть психологічно зрівняти Гітлера та Сталіна
На думку Шептицького, пакт Молотова-Ріббентропа є символом співпраці Гітлера та Сталіна, наслідком якої стали мільйони жертв двох тоталітарних машин. «Особливо в західній Європі треба говорити про те, що в Європі були два тоталітарні режими. На Заході люди, політики та історики, пам’ятають, лишень про Німеччину, голокост євреїв і таке інше. – зазначає Шептицький. – А про Радянський союз, про тоталітарний режим, який створив комуністичний лідер Сталін знають небагато. До того більшість людей ще не може психологічно зрівняти Гітлера та Сталіна».
Водночас німецький історик Герман Грамп вбачає проблему Європи в тому, що більшість пересічних європейців не обізнані з загальною історією. «Ми повинні ознайомлюватися з обома історичними спадщинами. Це і є ідеєю Європарламенту щодо цього дня. – вважає історик. – Ми мусимо знати спільну історію. Адже європейська історія – це не лише фашистська форма агресії Гітлера, це також радянська агресія в особі Сталіна»
В Європі історична пам’ять є константою, на відміну від України
Україна не приєдналась до європейської резолюції щодо вшанування 23-го серпня пам’яті жертв тоталітаризму, бо вона не є членом Євросоюзу. Однак це не применшує актуальність цієї дати для українців, зауважує український історик Юрій Шаповал.
Пам’ятаючи про трагічні дати, – каже історик, – європейці не дають перекрутити чи замовчати «незручні» сюжети з історії тоталітаризму: «Там є люди, які не дають забувати суспільству про це. – запевняє Шаповал. – І ця пам’ять не ревізується, коли до влади приходить те або інше угруповання, під якимись іншими штандартами. Це як, така константа – сукупність демократичних цінностей. А в Україні ви бачите – запросто можна щось викидати з підручників, оголошувати Голодомор не геноцидом Українського народу, а вже невідомо, чим до речі».
Юрій Шаповал нагадує, що внаслідок пакту Гітлера і Сталіна – підписаного 23 серпня 71 рік тому, Україна постала між двох диктатур. З цього дня трагічна доля українців була визначена на довгі роки вперед.
Автор: Валентина АКСЬОНОВА
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|