Якщо Ви побачите велику купу піску посеред Вічового майдану, на якій співають люди не зовсім європейської зовнішності, або виконані в стилі абстракції політичні плакати в казематах фортечного бастіону, або ж почуєте живу музику, яка лине з балконів житлових будинків, побачите, що раптом ваш внутрішній дворик перетворився на концертний чи виставковий майданчик або, або, або… не поспішайте телефонувати у «швидку»: ні ви, ані світ навколо вас ще не з’їхали з глузду. Просто в ваше місто прийшов грандіозний мультикультурний, багатожанровий мистецький проект «Порто-Франко», а саме місто на тиждень перетворилось на такий собі «вільний порт» ну скажімо на березі «Покутського моря». Принаймні саме це, якщо вірити організаторам і місцевим митцям, сталося в Івано-Франківську.
«Ідея проведення чого подібного, – розповідає директор проекту Роман Григорів, – винила два роки тому, коли ми вперше вийшли з квартетом на вулиці міста і грали класичну музику і дарували людям позитив. Три основних складових ідеї проекту – це ідея відкритості – усі заходи у нас безкоштовні і відбуваються на відкритому повітрі, у нас немає обмежень в стилістичних напрямках, ідея синтезу ідеологій і культур, синтезу з іншими країнами, синтезу жанрів і форм, а також ідея альтернативного вирішення сцени. Так, на приклад, ми вирішили насипати велику купу піску на Вічевому майдані, де проходитимуть виступи колективів з Ірану, а Юрій Андрухович читатиме свою Індію. Власне, сама купа ні до Ірану, ні до Індії нічого не має, але це буде уособлення такого собі духу Азії».
Термін «порто франко», що з італійської перекладається як «вільний порт» має подвійне значення для проекту і Івано-Франківська загалом. З одного боку це демонстрація відкритості для усіх культур і жанрів, а з іншого – своєрідна данина культовому твору відомого прикарпатського письменника Тарас Прохаська «Порт Франківська», з читання якого в стінах давнього фортечного бастіону під акомпанемент іменитого віолончеліста з Києва Золтана Алмаші офіційно розпочався проект.
У фестивалі беруть участь митці з кількох країн: Польщі, Ірану, Китаю, Франції, Німеччини, Росії, а також з різних регіонів України, які представляють свої твори у найрізноманітніших жанрах: музика різних жанрів, напрямків та стилів, живопис, фото- та кіномистецтво, література. «Це територія, – розповідає пан Прохасько, – яку ми вимуровували багато років. Дуже добре, що цей наш простір має шанс заговорити про себе у такий спосіб. Я живу на вулиці, де постійно звучить музика, але мені подобається, що тим шумом який мені заважає спати, є той шум, який мені подобається. Ми раді, що можемо надати комусь свою територію, посунутись, надати свої вулиці, подвір’ячка. Я би хотів, щоб оце «Порто-Франко» – це відчуття вільного міста – запанувало в наших серцях».
В рамках проекту вже відбулася ціла низка мистецьких акцій: презентації польського і китайського кіно, відкриття виставок польського політичного арт-плакату та фотовиставки про сучасне життя в Китаї, низка концертів, в тому числі такі цікавинки, як концерт давньої музики у виконанні колективів “A cappella Leopolis” (м.Львів) та “Hortus artium” (м.Краків, Республіка Порльща), музичні перформенси перкусіоністів, виступи польських джаз-менів та місцевих віртуозів гри на струнних інструментах з ансамблю “Quattro Corde”.
Загалом, фестиваль відбувається за принципом так званих національних днів: вже відбувся польський день і на черзі, певно, найбільш екзотичний день Ірану, який очікується завтра…
Автор: Сергій БІЛИЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|