Як українські медики діагностують те, чого не існує
- Що у нас тут? Тааааааак, дисбактеріоз…, - не відриваючи очей від результатів аналізів, лікар інфекційного дитячого відділення починає одразу щось писати на клаптику паперу.
- І що ж тепер?.. - розгублено запитує Наталя.
Два дні тому вона потрапила разом зі своєю восьмимісячною донькою до лікарні з ознаками важкого отруєння.
- Лікуватися і ще раз лікуватися. Та ви так не хвилюйтесь, все не так страшно, - побачивши розпач молодої мами, обнадіює лікар. - Дієта та правильне лікування - ось що вам зараз найперше потрібно. А мікрофлору ми потім відновимо!
- Як же так? В лікарні нам ще довго лежати? - не втримуючи сліз, Наталя закидає лікаря запитаннями.
- Давайте ви краще все купите, а потім ми з вами спокійно сядемо та обговоримо, - розсудливий лікар не піддається атаці і простягає клаптик паперу. На ньому список з п’яти позицій.
За хвилину перелякана мама вже в аптеці простягає папірець фармацевту.
Та мовчки зникає за шафами з ліками. За мить вже біля каси складає все назбиране до пакунка.
- Немає тільки «Піобактеріофагу»…,- тут же вдивляється в монітор і додає: - Зараз його і на складі немає. Але ми можемо для вас замовити. Привезуть післязавтра.
- Може, в іншій аптеці є? Ви не знаєте? Нам терміново потрібно.
- Це досить специфічні ліки, їх так просто не знайти. Ви, звичайно, можете обдзвонити інші аптеки. Та навряд чи щось знайдете, - не даючи шансу оговтатися, перепитує: - То що, будемо замовляти?
Наталі нічого іншого не залишається, як погодитися.
- Але ви знаєте, що «Піобактеріофаг» дуже дорогий. Вам його потрібно гривень так на сімсот, - фармацевт щось намагається пояснити прямо на рецепті.
Наталя тільки мовчки киває.
З-поміж двох десятків опитаних «Свідомо» знайомих батьків лише одна родина не потрапляла в таку ситуацію. Дітям усіх інших хоч раз, але обов’язково діагностували дисбактеріоз.
«Вам треба негайно зупинитися і задуматися! Ви ж не на дитину скаржитеся, а на аналізи! І не хвороби лікуєте, а покращуєте аналізи. І не проблеми дитини намагаєтесь вирішити, а проблеми лаборантів! У вазі дитина додає, розвивається нормально, «діатезик», схоже, хвилює вас, а не дитину! Слова «дисбактеріоз» за межами СНД не знають взагалі», - коментує лист однієї з таких мам лікар Євген Комаровський, який став дуже популярним після минулорічної паніки навколо епідемії свинячого грипу.
Він запевняє, що хвороби під назвою дисбактеріоз не існує. Відповідно, лікувати його - дурниця.
«Свідомо» взялося перевіряти. Знайти слово «дисбактеріоз» у спеціалізованій медичній літературі за межами СНД виявилося недосяжним завданням. Ані в Європі, ані в США медикам невідомі як сам діагноз «дисбактеріоз», так і термін «аналіз калу на дисбактеріоз».
Відповідно і жодних наукових досліджень з цього питання не проводиться. Дослідження ведуться виключно про те, які зміни мікрофлори бувають і до чого вони призводять.
Відсутній такий діагноз і в ухваленій Всесвітньою організацією охорони здоров’я міжнародній класифікації хвороб. До речі, нею офіційно керується і наше Міністерство охорони здоров’я.
Але дисбактеріоз залишається чи не найпопулярнішим діагнозом в Україні. А про нього самого пишуть у підручниках та читають лекції студентам-медикам.
Ми поцікавилися про причини цього явища в авторитетних гастроентерологів та інфекціоністів.
По-перше, як виявилося, це дуже легкий шлях. У дитини щось болить, батьки йдуть до лікаря, той призначає аналізи і практично стовідсотково ставить діагноз «дисбактеріоз».
«У нас усі хвороби, які пов’язані не тільки з кишечником, але і з носом та п’яткою називаються дисбактеріозом», - жартує Федір Лапій, який багато років лікує дітей і викладає на кафедрі дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика.
По-друге, тим лікарям, які дивляться на пацієнта як на гаманець, вигідно діагностувати дисбактеріоз. Терапія, що призначається, - складна і тривала. А самі ліки не нашкодять, але й ефект перевірити не можна.
«Коли тривале лікування, то невідомо, що саме допомогло одужати. Час йде, дитина виростає, і проблема сама собою зникає. Постійно можна пити різні капсули та закваски. Ніхто не заперечує користь кисломолочних продуктів. Їх самі по собі потрібно споживати щодня, а не лікувати дисбактеріоз», - пояснює Лапій.
По-третє, лікарі, особливо молоді, перестраховуються - лікують від усього підряд. Призначають по 10-15 препаратів та відправляють на додаткові аналізи.
«Приходять до мене на перший рік навчання інтерни-педіатри, більшість з яких потім стають нашими дільничними. Я їм одразу кажу: єдине, до чого ви можете докотитися, - це ставити діагноз «дисбактеріоз». Причому він стане для вас найпопулярнішим. Вони мені: хі-хі-хі та ха-ха-ха. За рік, після того як вони вже попрацюють, питаюсь: ну що - дисбактеріозу у нас багато? А вони тільки очі опускають».
Що буде, якщо не слухатися таких лікарів?
«Сьогоднішній рівень знань дозволяє сказати, що ніякі порушення дієти і вживання антибіотиків не призводять до порушення та здвигів мікрофлори, які можна діагностувати за аналізом калу, а тим паче не потребують лікування 20-ма препаратами», - каже директор Українського науково-дослідного центру Інституту харчування Олег Швець. Він є головним позаштатним дієтологом МОЗу.
«Наш кишечник - орган, який активно заселений бактеріями. Це, знаєте, як «зоопарк з дуже різноманітним видовим розмаїттям», - пояснює експерт номер один.
В нашому кишечнику завжди є і кишкові палички, і кисломолочні бактерії, і біфідумбактерії, і ще пара десятків інших менш відомих, але не менше потрібних мікроорганізмів. Їхня комбінація і називається мікрофлорою. Ця мікрофлора виконує десятки важливих функцій. Як-от синтезує вітаміни, підвищує активність кишкових ферментів. І, звичайно, підтримує імунну систему, 70% якої формується саме у шлунку.
Ці зміни мікрофлори деякі лікарі і називають «дисбактеріоз». Але вони можуть бути від віку, їжі, води, від нашого самопочуття. Змінюватися мікрофлора може навіть від пори року.
Які ж ліки приймати? Жодних! «Якщо немає такого діагнозу - то, відповідно, і лікування не потрібне», - насамкінець додає головний позаштатний дієтолог МОЗу.
Хвилюватися треба лише якщо є інші ознаки хвороби - втрата ваги, хронічний пронос, відставання дитини у розвитку. Тоді - це привід йти до лікаря. Але знову-таки - не до аптеки, а до хорошого діагноста.
«Причиною дисбактеріозу можуть бути отруєння, прийом антибіотиків, неякісна їжа, загальне зниження імунітету», - пояснює головний гастроентеролог Міністерства охорони здоров’я Наталія Харченко. Вона теж підкреслила: дисбактеріоз - це не хвороба, а симптом.
- Лікарю, що нам робити? У нас дисбактеріоз…, - таке лікар Лапій практично щодня чує від переляканих батьків.
- І як він у вас проявляється?
- Ви що, не розумієте: у нас дисбактеріоз!
- То чим він вам жити заважає?
- Ну… Ми ж аналізи здали. Ось… Якісь кишкові палички виявили.
- А дитина взагалі нормально себе почуває?
- Та нормально… Бігає, грається.
- А знаєте, чому у моїх дітей немає дисбактеріозу? - у свою чергу запитує лікар стурбованих батьків.
- Ви правильно харчуєтесь, якісь ліки приймаєте?…
- Ні. Просто жодного разу аналізи не здавали.
Автор: Марія ЗЕМЛЯНСЬКА, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», для «Галицького кореспондента»
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|