Минуло два роки з часу російсько-грузинської війни. Що змінилося з того часу? Чи досягла Росія своїх цілей? Які відповіді на ці питання дають в Тбілісі? Відомий грузинський політолог Ґія Нодія пропонує свій аналіз ситуації.
П’ятиденна війна, що розгорілася на Кавказі два роки тому забрала життя кількох сотень людей і назавжди змінила життя багатьох тисяч людей, які стали біженцями у власній країні. Але вона ніяк не вплинула на ширший світ, вважає грузинський політолог Ґія Нодія.
«У чому полягають результати російсько-грузинської війни початку серпня 2008 року? Спочатку здавалося, що війна все переверне в регіоні і створить нову реальність у глобальному масштабі. Нічого подібного не сталося», – вважає грузинський оглядач.
Метою Росії, на думку Ґії Нодії, була фундаментальна зміна її статусу на пострадянському просторі і припинити спроби Заходу покінчити з її домінуванням в регіоні. На перешкоді стояли Грузія та Україна. Але якщо в Україні, через історичні і культурні причини, Росія має впливових союзників, які могли легітимно прийти до влади, що власне, і сталося, то в Грузії покладатися Росії не було на кого. Навіть економічна блокада нічого не дала. На думку Нодії, єдиною можливістю для Росії було «хірургічне втручання».
Звичайно, Грузія втратила контроль над значною частиною своєї території, але, порівнюючи військову міць двох країн, Грузія, на думку тбіліського аналітика, ще «легко відбулася». Своєї мети, «підвісити президента Михеїла Саакашвілі за яйця», а саме так її процитували за прем’єр-міністром Росії Володимиром Путіним західні медія, Росія не досягла. В Грузії не почався хаос, грузинська держава вціліла, незважаючи на шок. А виступи опозиції призвели лише до посилення влади Саакашвілі.
Спроба пограти у харизматичну «м’яку силу» також не вдалася. Політики, які демонстрували більшу симпатію до Росії, колишній прем’єр та спікер парламенту, Зураб Ноґаїделлі та Ніно Бурджанадзе лише далі втрачають популярність. Грузини хочуть поліпшення стосунків з Росією, але не за ціну національної зради.
Перемога у поразці?
Тбіліський коментатор вважає, що Грузія зазнала репутаційних втрат, бо в багатьох країнах Європи її вважають призвідником війни. А Тбілісі, на відміну від Москви, не може не зважати увагу на громадську думку. Але хоча вступ Грузії до НАТО Росії дійсно вдалося торпедувати, країна залишилася на шляху інтеграції з Заходом. Гальмування зв’язків з НАТО компенсується посиленням зв’язків з Європейським Союзом. На думку Ґії Нодії, навіть поразка Грузії у війні та втрата території має позитивний бік.
«Нарешті, головний результат війни: більша ясність щодо Абхазії та Південної Осетії. На сьогодні, грузино-абхазького та грузино-осетинського конфлікту більше не існує. Є лише один конфлікт – грузино-російський. А в ньому немає вирішення на найближчу перспективу. Грузія не відмовиться від своєї територіальної цілісності. А Росія не відмовиться від визнання цих двох територій. Це, звичайно, погано. Грузія намагатиметься вирішити конфлікт, але з поточного порядку денного цю проблема практично знято», – вважає професор політології Тбіліського університету Ґія Нодія.
Автор: Марія Щур
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|