Як відомо, гори люблять сильних та сміливих людей. Музика і творець музичних гуцульських інструментів 70-річний Михайло Тафійчук з Буківця, що розкинувся на висоті 830 метрів над рівнем моря, якраз такий.
Історія гуцула з перших уст
— Сам я родом з Буківця, і моя мама буківська. Так склалось, що мама жила сама. Тато мій був ковалем. Нас було в мами четверо синів. Один помер маленьким, другий — у 35 років. Нас двоє зосталось. Я робив спочатку в тата у кузні, але потім мені то надоїло, я оженився. Свою першу сопілочку, пригадую, зробив у шість років і зразу навчився на ній грати. Той день ніколи не забуду, так він мені запам’ятався. Через два дні вже не було моєї сопілки, але я відчув — то моє: пішов горами, знайшов бузину, виштовхав стержнем серце і зробив з того сопілку — денцівочку.
Скрипки собі робив такі: з дощок вирізав форму скрипки, набивав цвяшки і так то ушпановував, би то менше-більше звучало. Смичок — то був кусок прута. Згинав, в’язав нитками — так, як лук, намазував смолою, і то вже мені рипіло. Мама мене за це і сварила, і била, бо була з багачів і хотіла, щоб я дбав про господарство.
Один дід Василь сказав мамі: «Анно, не муч ти дитину. Він собі має до музики охоту. Ти дивись, щоб він не крав, щоб нічого злого не робив, але допоможи йому. З него буде чоловік». А мама йому у відповідь казала: «Аєєє, з коваля та з музиканта ніколи разди не буде». Але мама вздріла вже, що я свого не попускаю і купила скрипку. Спочатку дала мому старшому братові скрипку, бо я ще був малий. Каже мама братові: «Васильку, пробуй щось грати». Мені не дає, бо мені тоді сім років було, то мама думала, що я мале і дурне, не вмію грати. А я тільки в брата скрипку побачив, то хапнув у нього з рук та й побіг далеко на горб і там сидів до ночі — вчився грати. Але вже до хати ввійшов граючи. І як почав грати, так граю й донині. Всьо самоук, — розказує музика.
І додає згодом: «А дудки, тобто волинки, почав робити в 25 років. Тут був Іван Михайлюк, що робив дудки, і я попросив його зробити мені. Як ту дудку взяв, то півроку не давав собі спокою, бо я дуже впертий. І за зразком Іванової дудки почав робити сам. Першу я зразу викинув у піч. Друга вже була файна, я на ній навчився грати, а потім продав. Зробив потім і трету. Через рік, думаю, іду я знову до того Михайлюка. Свою дудку йому зразу не показую, граю на його дуді. Потім все-таки не стримався, приніс йому показати свою. Він так здивовано дивився, що навіть не кліпав. Я почав грати на дуді та й дав йому подивитись. Іван уже мав 82 роки. Оглянув він дуду та й помахав головою. Я питаю: «Чого це ви, Іванку, махнули головою? Певно, я лихо зробив». «Ні, — каже Іван, — я махнув через те, що я вже так зробити не годен».
«Я граю на всіх інструментах»
— Які інструменти ви робите і на яких граєте?
— Я граю на всіх інструментах, що вмію робити. Телинка, сопілка, денцівка, сопілка «музикальна» на шість дірок, роги, трембіти, цимбали, ліри.
— Розкажіть трохи про трембіти.
— Трембіта — то є простий духовий інструмент. Почав я робити трембіти вже давно. Якось прийшов до мене чоловік і просив зремонтувати стару трембіту. Я сказав йому, що там нема що ремонтувати. Все дерево під корою просто струхліло, прогнило. І по тій старій трембіті я зробив нову. Дірочка для губ має бути шириною шість міліметрів, і потім до кінця отвір розширяється. У нас на Гуцульщині трембіти роблять довжиною три метри. Хоча я чув, що була одна на два з половиною метра. Може бути і 2,8 метра. Але трембіта робиться з двох частин по півтора метра задля зручності в транспортуванні та зберіганні.
— А як же вас Руслана знайшла? Ви їй робили трембіти?
— Так, так. Приїжджали зі Львова, казали, що для Руслани. Я зробив їй вісім трембіт. Вона заплатила що я сказав.
— Чи багато часу йде, аби зробити трембіту?
— Спочатку треба дерево заготовити. Треба чистенького, щоб не було сучків. Стовбур дерева ділиться на чотири частини, щоб була гітівка. Потім паличку робиш кругленьку, а потім шкріблею, різцем, вибираєш середину. Десь близько тижня йде на це. Нині вже ніхто ті трембіти не робить. Старі не можуть, а молоді не хочуть. З гуцульських інструментів я роблю все. Навіть було, що я зробив кларнет румунського розміру, з дуба. Проварив за спеціальним рецептом. Згодом продав. Не знаходив такого, що би не зробив. Син уже навчився в мене цимбали робити. Вже зробив кілька гарних. У цимбалах роблять спідню дошку з явора, верх — зі смереки. Скрипку і ліру робиться так само.
— Для скрипки потрібний добрий лак. Де ви його берете?
— То не лак, то давня політура. Я роблю по-давному, а тепер чув, що дійсно є такий лак для скрипки, що пензлем полакуєш — і все готово. Він однотонний, хоча й має блиск, але не має тих відтінків, що з політурою. Я байцую собі, мені один з Москви дістав ще трохи політури, бо важко нині знайти. Байцом потім наводиться відтінки, колір, а політурою полірується до блиску.
Я ніде не вчений. Тільки три класи школи. Після війни треба було мамі помагати. Був такий у Франківську Магдій, який керував різними ансамблями, то він приїздив два рази до нас, щоб мене якось забрати до Франківська. Казав, що «будете в нас у філармонії робити», і давали мені п’ятикімнатну квартиру. Але я не хотів, і жінка не хотіла.
«Мене кликали в Бельгію, в Мексику…»
— Розкажіть про свою сім’ю. Кому ви передаєте свої знання і вміння?
— В мене було п’ять синів і три дочки. Мій син Михайло помер від хвороби в 35 років. Він теж сильно грав на скрипці, на дуді, на кларнеті. А Юра, Василь, Дмитро і Микола — є. Вони всі вміють грати, їздять на фестивалі, але Василь чогось не хоче музикою займатися. Він ґазда дому.
— На яких фестивалях ви виступали?
— Я багато де виступав. Ще почав їздити за радянських часів і грав по всьому Союзі. В Москві був два рази. 1971 року там проходив Всесоюзний фестиваль, де було по одному представникові з кожної країни. Я представляв Україну — годину грав, так що ледве встояв. То граю, то співаю. У Ленінграді був, у Києві та Львові. Після проголошення незалежності України вже не хотів нікуди їхати. Дуже кликали мене в Бельгію, в Мексику. Я був тільки в Польщі. У Польщі навіть записали мій диск. Також диск записали вже і в Києві. Недавно їхали ми з синами на «Країну мрій». Олег Скрипка мене запросив. Він був у мене дома, ночував. Ми називаємося «сімейний ансамбль Тафійчуків». Три сини і я.
Автор: Тарас ПАСИМОК
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|