Є в селі Палагичах неподалік від райцентру Тлумача вулиця Потік, понад три десятка обійсть, яка віднедавна бурлить від напруги. «Звертаємося до вас по допомогу. Просимо вас провести журналістське розслідування, який то інвестор хоче відкрити кар’єр з видобутку гіпсу з наших гір — і прямо у людей над головами. За радянської доби геологи свердлили у цьому місці гору і знайшли запаси сірки», — бідкаються люди, бо не знають про справжню «кар’єрну» підприємницьку перспективу в селі. А здогадки народжують неспокій…
Рішення погодило, а протокол — зобов’язав
Два місяці тому сесія Палагицької сільської ради розглянула і своїм рішенням погодила питання про надання ТОВ «Ена» погодження щодо гірничого відводу та проектної документації з розробки і видобутку надр із Палагицького родовища гіпсів. Йдеться про п’ять з половиною гектарів площі в межах населеного пункту. Нагадаємо, що, за інформацією сільського голови Петра Карбашевського, договір оренди на три з половиною гектари у підприємця закінчився ще торік. Та ж сесія протокольно оформила й інше: сесійне рішення про надання згаданих п’ять з половиною га в оренду можливе тільки за умови, якщо підприємець виконає зобов’язання — «оформить і погодить з людьми гарантійні листи». Розширення площі, як нам пояснив сільський голова, керівництво товариства мотивує необхідністю вивозу земельних відвалів, але й надалі — після підписання договору оренди — хоче платити сільській раді тільки за три з половиною гектари, а не за п’ять з половиною га. Тобто понад тисячу грн. щомісяця. Хоча ТОВ «Ена», зі слів Петра Карбашевського, «є чемним платником» впродовж усіх років господарювання.
Минуло два місяці з часу сесії, але, як ми з’ясували, оформлені гарантійні листи сільській раді підприємець поки що не представив. А жителі вулиці Потік підтвердили, що до них з такими листами керівник ТОВ «Ена» наразі не звертався, щоправда, кажуть про спробу підприємця перекласти процедуру оформлення гарантійних листів на їх вуличного депутата. Але той відмовився. Це ж нам підтвердили і в сільській раді Палагичів.
Що сторожить Стражниця?
Вулиця Потік з одного боку обперезана річкою Тлумачиком, а з другого — впирається у підніжжя гори. Гора Стражниця сторожить не тільки багаті надра, як підтверджує геологорозвідка, а й береже людські перекази про далеку і близьку історію, таїть непізнаність свого норову.
Кажуть, що свою назву гора дістала недарма — ще за турків берегла селян від непрошених ворогів. Бо сигнальні вогнища чи смолоскипи з Стражниці і до села Клубівців (нині — Тисменицький район) було видно. А 83-річна пані Ганна пам’ятає, що у горі свого часу був бункер, який слугував сховком для вояків-повстанців. З нього відтак «ястребки» витягли ще живого хлопця-патріотаѕ
На думку людей, які однозначно проти розробки Палагицького родовища гіпсів, гора Стражниця таїть у собі і чимало небезпеки. І щонайперше — потужні підземні водяні потоки, які, вирвавшись з кам’яного мішка під час промислової розробки кар’єру, можуть просто злизати з лиця землі сільські оселі. Селяни вважають, що і важка гірнича техніка завдасть шкоди унікальному довкіллю і загалом безпеці їх життєдіяльності в цьому регіоні. Навіть попри те, що в рішенні сесії вказується про «позитивний висновок експертизи з питань охорони праці та надр Держкомітету України з промислової безпеки, охорони праці» та про «погодження Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області» у квітні цього року. Хоч, як кажуть, чого гріха таїти: один разда нам заявив, що його плани підприємця мало турбують, мовляв, то справа державна — як хочуть таке робити, то нехай собі роблять. Всі інші сусіди одностайно проти розробки родовища «над їх головами».
На нашу думку, про причини соціального збурення в селі можна дізнатися з простенької відповіді людей з вулиці Потік на таке ж простеньке питання нашого кореспондента.
— А від кого ви довідалися, що планується промислова розробка родовища гіпсів? і взагалі чи знаєте ви, що планує «Ена» на горі Стражниці?
— Як від кого? Побачили, що ходять якісь люди з приладами, забивають кілки. Казали, що позад наших городів має бути якась дорога…
Розслідування, окрім іншого, показало: підприємцю потрібно невідкладно врегульовувати стосунки з жителями вулиці Потоку — люди проти розробки родовища і не володіють належною інформацією про достеменні підприємницькі плани. Бо «Ена», знаючи про збурення селян з вулиці Потік і про те, що на зустрічі торік (про неї позитивно згадує керівник ТОВ «Ена» Юрій Кедрук) люди заперечували наміри підприємців, замість того, щоб надалі безпосередньо спілкуватися з жителями вулиці Потік про свої плани та гарантії безпечного виробництва, наразі людей не чує. Натомість дуже прагне бути почутою. Тож і собі шкодить, і здогадки народжує.
Слово підприємця
Юрій Кедрук, керівник ТОВ «Ена»:
— Для розробки Палагицького родовища гіпсів плануємо збудувати кар’єр, дробарку, відтинок дороги, новий міст через Тлумачикѕ Будемо укладати договір оренди на 20 років — тобто на час дії ліцензії. Розробку родовища включено у плани району. Хочемо в перспективі запровадити і виробництво гіпсокартону. Та через кризові виклики в державі важко точно назвати дату. Головне питання — поетапне врегулювання земельних відносин.
— А яким чином врегульовуватимете стосунки з жителями села? Бо навіть попри вашу торішню зустріч з палагичівцями ситуація наразі на прилеглій вулиці Потік неспокійна…
— Щонайперше, всі експертні висновки і дозволи у нас в порядку. До речі, відстань до людських осель перевищує межі санітарної зони. Нема небезпеки життєдіяльності людей і через те, що розробляти родовище будемо відкритим способом із застосуванням найсучаснішої гірничої техніки. Тим більше, що тільки частина вулиці, десь шість обійсть, потрапляє у хоч і безпечну, але фонову близькість від виробництва. А з господарями ми оформимо гарантійні листи. Це означає, що перед початком робіт комісія обстежить технічний стан селянських будинків, аби відтак, якщо не дай Боже виникнуть якісь проблеми, можна було відшкодувати людям збитки. Але я знаю і запевняю: жодних проблем через розробку гіпсового родовища не виникне.
Включення намірів ТОВ «Ена» у районні плани Тлумаччини — цілковитий блеф. Навіть близько такого нема. Все це слова, слова… І мрії. Ми сприяємо розвиткові підприємництва в районі, але від такого господарювання нема жодного хісна.
Василь Сенів, голова Тлумацької райдержадміністрації
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|