Прикро, що вулиці міста всіяні ямами - малими і великими, мілкими і глибокими, гострими і не дуже. Прикро, бо кожна пастка роздовбаної дороги коштує автомобілістам не тільки нервів, але й грошей. Трась! - і загнутий диск. Бемц! - і зім’ятий бампер. Геп! - і треба оглядати ходову. Як об’їжджати та проїжджати ями, мінімально «убиваючи» своє авто?
Убити - не убитися
Минулої суботи троє водіїв один за одним упродовж півгодини «влетіли» у каскад вибоїн на вулиці Пасічній. Перед тим ішов дощ і глибокі небезпечні ями виглядали просто як калюжі. «Таврія» пошкодила диски двох коліс. «Ауді» пробила шину. У «Форда» зірвало «штани». Водії, брати по нещастю, зупинилися на узбіччі, щоб оглянути пошкодження. У дуже міцних висловах вони виснували, що в межах Франківська існує змова мера із власниками СТО. Дороги не ремонтують - автосервіси процвітають. І хтось комусь «віддячує» за це. Ми навіть не припускаємо подібної ситуації. Хоча після того, як самі двома колесами побували у ямі завглибшки 30 см, дивуємося: чому вона не позначена? Побиті машини - не найгірший наслідок стану доріг. Можуть бути аварії, можуть бути жертви…
У кожному випадку, гепаючись у яму, водій ризикує автомобілем. Потреба подальшого ремонту є прихованою соціальною проблемою. Не одна родина, видаючи гроші на поламану машину, змушена затягувати пасок. Розбиті підвіски і шарові опори, стійки стабілізатора, амортизатори, зірвана ходова - найбільш розповсюджені травми, які отримують машини на розбитих міських дорогах. Як розповів автослюсар Віктор Скальський, відремонтувати все це з урахуванням вартості роботи й запчастин коштує від кількох сотень до кількох тисяч доларів (залежно від марки автомобіля й серйозності пошкоджень). На такі гроші можна «попасти» навіть після одного контакту з ямою завглибшки 10 см.
За словами Віктора, потерпілі на Пасічній відбулися доволі легко. Тиждень тому в автосервісі, де він працює, лагодили ВАЗ-шістку, у якої «полетіла» шарова і обірвалася рульова тяга. Пізно ввечері машина проїздила Набережною. Після удару в ямі праве переднє колесо підломилося і вивернулося назовні. Водію пощастило: була невелика швидкість, авто просто винесло на узбіччя.
Об’їхати чи проїхати?
Керуючись позитивістською філософією життя, вибоїни можна сприймати як тренажер. На кшталт: пересуваючись містом, ми отримуємо базові навики фігурного водіння. (Недарма чемпіони та більшість призерів України з автослалому мешкають у нашому місті.) Щоправда, це вимагає володіння іще одним прийомом, запозиченим із автоспорту, - скануванням простору. Вміння постійно ковзати поглядом по дорожньому полотні, водночас тримаючи в полі зору дзеркала і прибори, потрібне для того, щоби маневрувати у жвавому транспортному потоці, не потрапляючи при цьому в ДТП. Охочих опанувати «управління автомобілем з допомогою погляду» відсилаємо до праці екс-гонщика, тренера з автоспорту Михаїла Горбачова «Самоучитель по вождению. Современный стиль».
Як свідчить практика, більшість франківських водіїв не об’їжджають ями, а проїжджають по них. Така специфіка розташування вибоїн на місцевих дорогах. Оминати перешкоди на вулицях доцільно, якщо вони одиничні, вважає відомий автослаломіст Ігор Фальчук. У нас же, об’їжджаючи одну яму, потрапляєш у другу. В такому разі краще застосувати проїзд накатом - поберегти підвіску. Гальмувати треба до ями, а безпосередньо перед нею - відпустити педаль. Це дозволить пом’якшити удар (вектор по дотичній) і «вистрибнути» з ями за інерцією. Якщо ж усе-таки «влетіли», не бийте по гальмах. При екстреному гальмуванні удар від ями посилює тиск на підвіску аж до ламання важелів.
Техніку водіння, яка має на меті вберегти авто від пошкоджень, в середовищі професіоналів називають економічною або контраварійною. У восьми франківських автошколах, які видають водійські посвідчення, її практично не подають. Розвитку потрібних навиків більшість учиться, беручи приватні уроки або на додаткових курсах. Як-от у межах базової підготовки в Школі водійської майстерності та контраварійної підготовки спортсмена-ралійника Сергія Жолинського. «Я сам їду Набережною тихо, поволі, намагаюся об’їжджати ями, де це можливо, - розповідає він. - Треба постійно працювати педалями…» Як саме ними працювати на нерівностях міських вулиць у звичайних та екстремальних умовах (дощ, сніг, ожеледиця), засвоюється під час циклу занять - звичайно, десяти. Вміння закарбовуються на рівні м’язової пам’яті, каже Сергій. Важлива обставина, зважаючи на те, що наші дороги найближчим часом не зміняться.
Автор: Наталія КУШНІРЕНКО
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|