Цьогорічна повінь на Прикарпатті не стала несподіванкою. Інтенсивні затяжні дощі вже більше місяця тероризували край, підтоплюючи то одну, то іншу місцевість, не дозволяючи при цьому місцевим властям підготуватись до більш серйозного удару стихії, який, за висловом голови Івано-Франківської ОДА Михайла Вишиванюка, подекуди перевищив по масштабах завданої шкоди наслідки липневої негоди 2008 року. Невраховані уроки тих подій подекуди далися взнаки і зараз.
Внаслідок цьогорічної повені на Івано-Франківщині постраждали 133 населених пункти. Підтопленими виявились 85 міст і сіл, в тому числі Івано-Франківськ, 623 житлові будинки, 2030 обійсть, 2287 присадибних ділянок, та майже 350 гектарів сільгоспугідь. Пошкоджені водозабірні споруди в Івано–Франківську, Калуші, Долині, Надвірній, Тлумачі та Рожнятові. З 39 селами та хуторами було перервано транспортне сполучення, 5 населених пункт залишились без газопостачання. Критичний підйом води був зафіксований не тільки на великих річках, як-от: Дністер, Прут, Черемош, Бистриці, Лімниця, але й на малих потічках. В Коломийському районі річка Прут за останні два тижні розливалася двічі. Цього разу «Асфальтованої дороги між селами з-під каламутної води тут не видно, - розповідає «Експресу» керівник Центру пропаганди ГУ МНС області Богдана Засідко, - Легковиком тут не проїхати, від села до села реально дістатися лише потужною вантажівкою, та й то з великим ризиком бути з несеним бурхливою течією. Прут у цьому місці розлився майже на два кілометри, затопивши пасовиська, поля, городи та присадибні ділянки».
Традиційно потерпають від води розташовані вздовж Дністра села Тлумацького району. «У нас в селі, - розповідає мешканець села Петрилів Юрій Жураківський, - підтопило половину обійсть. На подвір’ях в центральній частині Петрилова її глибина сягала приблизно 60 сантиметрів, а подекуди доходила і до 1,5 метрів. Затопило все: городи, господарські споруди, тож тепер і селянам засіяти нічим буде. Під водою опинились не тільки городи, а й сільські пасовиська. Тож тепер господарі ганяють корів, які для деяких сімей є основними годувальницями, пастись за декілька кілометрів. Найгірше, що вода принесла з собою намул, різне сміття, потопила кротів та інших дрібних тварин і по мірі відступу води над сільськими обійстями стоїть нестерпний сморід».
Добряче дісталося від великої води і обласному центру Прикарпаття. Рівень води в місцевих річках Бистриця Надвірнянська і Бистриця Солотвинська сягнув рівняпоказника 2008 року. Річки вийшли на заплаву і під водою опинилися місцеві прибережні пляжі. Проте найбільшою проблемою тут стала міська каналізація.
Неспроможна прийняти величезну кількість дощової води, яка випала протягом 7 та 8 липня, міська система каналізації виявилась переповненою, внаслідок чого затопленими виявились кілька вулиць обласного центру та приміських сіл, в тому числі вулиця Івасюка, яка є дорогою загальнодержавного значення. Обурені бездіяльністю міської влади мешканці підтоплених будинків на вулиці Надрічній увірвались на засідання сесії міської ради, погрожуючи судовим позовом до керівників міста та місцевого водоканалу, якщо не буде вжито термінових заходів щодо порятунку їх майна і компенсації збитків.
Особливо актуальною ця проблема виявилось для Івано-Франківського міжнародного аеропорту, де на 400 гектарах території практично відсутня система водовідведення. Як результат, стічні води з аеродрому хлинули на розташовані нижче прилеглі території приміського села Опришівці, вулиць Коновальця, Довженка та Сухомлинського. «Вже зранку 9 липня, - розповідає мешканець вулиці Довженка Олексій Кравчук, - наш будинок залишився без електропостачання. Навколо нього утворилося ціле озеро, так що пройти до під’їзду, не вимочивши ноги по коліно у воді, було не можливо. А вода все прибувала – з боку аеродрому і «Льодової арени» текла справжня річка, течія якої не припинялася і до 10 липня».
Для ліквідації наслідків повені Урядом вже виділено 17 мільйонів гривень. Ще 1,2 мільйони гривень витрачено з обласного резервного фонду. «Це майже увесь наш резервний фонд, - наголосив голова ОДА Михайло Вишиванюк, - При уточнені бюджету на друге півріччя ми будемо його поповнювати. За рахунок резервного фонду буде надана допомога людям, які втратили житло. Кошти, які вони отримали зараз, – це лише перша допомога, щоб люди взагалі не залишилися без копійки». Очільник Прикарпаття також наголосив, що влада проконтролює, щоб виділені гроші дійшли за призначенням і не допустить їх розтрати.
Крім того, з метою вивчення ситуації на місці та планування заходів з ліквідації наслідків стихії, область на минулому тижні двічі відвідували чиновники МНС: тодішній міністр Нестор Шуфрич та його перший заступник Володимир Антонець.
Актуальною на сьогоднішній день залишається проблема недопущення будь-яких протиправних проявів в місцях, які постраждали від стихії, як-от: мародерства, крадіжок особистого та комунального майна, недопущення порушень громадського порядку, інших антигромадських проявів. «Для цього, - зазначає начальник СЗГ УМВС в області Василь Гультайчук, - в обласному управлінні внутрішніх справ створено оперативний штаб, який координує заходи з охорони громадського порядку в підтоплених населених пунктах».
Автор: Сергій БІЛИЙ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|