«Як я ще був єпископом, мав стрийка в Канаді. Якось він попросив мене передати йому запис богослужіння, але не студійного на платівці, а справжнього, такого, де малі плачуть, а старі – кашляють», - такими словами завершив зустріч з вірними очільник Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Любомир (Гузар), бо, на жаль, бачити парафіян, через дуже слабкий зір, не міг.
Предстоятель завітав до Луцька на чотири дні. У його планах було вручення відзнак Блаженного священномученика Омеляна Ковча, духівника концтабору «Майданек». У неділю їх отримали цьогорічні номінанти: науковий радник Центру вивчення історії Голокосту «Ткума» Аарон Вайс з Ізраїлю, режисер, сценарист та продюсер документальних фільмів про діалог культур Гжегож Лінковський (Польща) і літератор, філософ, правозахисник Євген Сверстюк. Перед тим у суботу владика взяв участь у роботі Постійного Синоду УГКЦ, провів зустріч з місцевими парафіянами та тими, хто спеціально приїхав з Ковеля, Рівного, Львова і Володимира-Волинського. «Ми б дуже хотіли пізнати ваше життя, – звернувся до присутніх Блаженніший Любомир, закликаючи людей до спілкування, – щоб дізнатися, які проблеми його затьмарюють. Обнадійливим словом, підтримкою – у будь-який спосіб ми б хотіли бути з вами». Розповісти про наболіле могли всі бажаючі. Представники громади нещодавно збудованої та освяченої церкви Миколая Чарнецького у Ковелі презентували Владиці Любомиру ікону цього святого, парафіяни Володимир-Волинського храму святого Йосафата просили сприяння у будівництві каплички на місці церкви св. Параскеви, де кілька століть тому молився Івась Кунцевич (святий Йосафат), і в поверненні храму того самого хреста, з якого в серце маленького Івасика впала іскра та запалила у ньому безмірну любов до Бога (святиня греко-католиків зараз перебуває у православному соборі Успіння Пресвятої Богородиці).
Після проведених заходів суботнього дня семидесятисемирічний Предстоятель почувався вельми виснаженим і відмовив представникам ЗМІ у інтерв’ю, посилаючись на заплановану у вівторок прес-конференцію, але для газети «Місто вечірнє» зробив виключення і відповів на кілька запитань:
Всечесніший отче, як почувається греко-католицька церква нині, при новому уряді?
Нема виразного негативу. Є позитивне ставлення влади до Православної церкви Московського патріархату, але ми на сьогодні не відчули ворожих кроків. Існують локальні неурядиці, стосовно поділу земельних ділянок тощо, та вони були й раніше, хоча тепер стали більш голоснішими – втім, то не суть принципово. Ми користаємо зі свободи, якою втішаємося, з часу, що нам дає Бог, аби працювати, виховувати молодь, будувати храми. Наша церква щасливо пережила переслідування впродовж десятка років, тому нинішня ситуація нас не хвилює, бо є частиною нашого життя.
Владико Любомире, чому греко-католики найкомфортніше почуваються на Заході України?
На Заході історичні події давали нам найбільшу свободу. Та це не означає, що ми є провінційною Церквою, однаково добре греко-католики почуваються на Сході чи будь-де в світі. Я живу в Києві і дуже щасливий, що я там є. Багато нас чи мало – не суттєво. Суттєво – любимо ми Бога чи ні.
Владико, ви вірите в об’єднання всіх християнських Церков?
Київський та Московський патріархати мають специфічні проблеми, які мусять розв’язати між собою. Більше, ніж понад тисячу років ми всі були єдиною Церквою. В силу трагічних обставин, різних політичних інтересів всередині чи за межами держави Церква розділилася. Зараз ми працюємо у нашому народі, свідомі власного походження, вчимо зберігати людей головне. Стараємося шукати порозуміння з іншими православними гілками. Шукаємо точок, де можемо краще пізнати проблеми, які кожен з нас має, шукаємо спільних прав від держави. Співпрацюємо не тільки на богословському рівні, а й на практичному – у спільних соціальних служіннях, освіті. Зараз, може, спитаєте, то коли ж буде одна Церква? Нескоро і нелегко. Але буде обов’язково, ми як християни мусимо в це вірити та діяти, навіть якщо наше покоління не побачить результатів.
Всечеснійший отче, ви ніколи не були на Батьківщині святого Йосафата, чи можуть володимирці сподіватися вашого візиту?
Я ніколи не зарікаюся. Більше 10 років тому їхав до Володимира-Волинського. Тепер докладно не пригадую, але чомусь мусив з півдороги повернути назад в Луцьк. І дуже жалкував, що мені поїздка не вдалася. Тоді я ще бачив… Сьогодні б радо поїхав, та, шкода, не побачу ані храму, ні людей. Хотілося б побувати у місті, де починалося життя святого Йосафата. Дай, Боже, там бути.
Розмовляла Кристина Павлюк, м. Луцьк
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|