Виявляється, на пенсію у тридцять «з хвостиком» виходять не лише тендітні балерини, а й доволі кремезні чоловіки. Це – «беркутівці», яким рік служби зараховується за півтора. Саме тому я не застала у підрозділі ні Івана Шарабуряка, ні Богдана Топчевського, які не так давно виконували миротворчу місію в Косово. Та й іншому Богданові – Рокетському – до пенсії зовсім мало залишилось. Загалом же миротворцями були дванадцять працівників спецпідрозділу управління МВС України в області «Беркут».
Нині серед його особового складу лише четверо миротворців: старший лейтенант міліції Андрій Веляник, старший сержант міліції Андрій Кожушок і прапорщики міліції Петро Безпалько та Богдан Рокетський.
Інспектор групи документування старший лейтенант міліції Мирон Стельмащук дає своїм колегам якнайкращу характеристику: «Ми відправляли миротворцями найбільш гідних, які не один рік прослужили у нашому підрозділі, добре зарекомендували себе, користувалися авторитетом. Червоніти за них не доводилося – вони чесно виконували свою високу місію аж до її закінчення у 2008 році. Пройшовши суворе загартування, сьогодні ці хлопці є прикладом для інших. Вони неодноразово заохочувались різними відзнаками, грамотами, преміями».
Богдана Рокетського благословив на службу в чужій країні батько, мати ж дізналася про все лише після того, як сина зарахували до складу миротворчого контингенту. Він був одним зі 115 членів українського миротворчого підрозділу патрульно-постової служби.
– Я служив у Косово з травня 2003-го по травень 2004 року. Нас привезли літаком у столицю Косово – місто Пріштіну, – згадує Богдан. – Там дуже мальовнича місцевість. Здавалось би, людям тільки жити й жити, а вони воюють між собою. Навесні 2004 року виник конфлікт між албанцями і сербами. Перші хотіли вигнати других з країни: палили їхні будинки, автомашини. Близько п’яти тисяч молодих албанців йшли на сербське село, хотіли його спалити. Ми захищали мешканців цього села. Нападники кидали каміння, пляшки із запалювальною сумішшю. Одному з українців кинули під ноги гранату – на щастя, запал не спрацював. Конфлікт тривав протягом п’яти днів. Поляка-миротворця тяжко поранило в голову.
Ми виїжджали у селище Брезговіцу, де албанці вночі розстріляли на подвір’ї з автоматів сім’ю сербів – батька і сина. Серби взагалі просили нас ночувати у них, боялися, щоб їх не перестріляли вночі. Там так: сьогодні албанці розстріляли сербську сім’ю, завтра серби – албанську. Це давній етнічний і релігійний конфлікт: албанці – мусульмани, серби – православні. Села або повністю заселені сербами, або албанцями. В кожному селі свій храм. Та проблема в тому, що віддаль між селами – межа в межу. Албанські села межують із сербськими. І наш підрозділ викликали на допомогу миротворчим військам НАТО. Ми патрулювали, забезпечували порядок.
Стосунки з миротворцями НАТО були дружніми. Багато людей, які служили у миротворчих військах, були із Західної України. Серби настільки добре ставилися до українських миротворців, що просили їх покидати їхню країну останніми.
Петро Безпалько служить у «Беркуті» з 2001 року. В Косово відбув дві піврічні місії упродовж 2004–2005 років. «Наша база дислокувалася на околиці Косова у Гнилянах, – розповідає чоловік. – До наших обов’язків входили перевезення спецвантажів (вибухівка, гуманітарна допомога), охорона делегацій інших країн, співпраця зі спецпідрозділами з інших країн. Найтісніша співпраця у нас була з румунами і поляками. У той час, коли я служив, з Івано-Франківська нас було троє. Пройшов конкурсний відбір, адже на одне місце претендувало шестеро осіб. Здавали нормативи з бігу, підтягування, рукопашного бою, вогневої підготовки. Знання англійської мови вимагалось на рівні середньої школи. Ті, хто знав мову краще, входили до окремого моніторингового підрозділу».
На зміну Петрові в 2005 році у Косово приїхав нинішній командир оперативного взводу РМОП «Беркут» Андрій Веляник. Пригадує, як албанці підірвали сербський пам’ятник, і після цього українські миротворці впродовж місяця цілодобово чергували у поселенні. Охорона судів, військових злочинців, VIP-персон, зокрема сербських депутатів, супровід вибухівки – ось неповний перелік обов’язків, які довелося виконувати молодому миротворцеві.
«Щойно приїжджали туди, в присутності нотаріуса складали заповіт», – ця мимохіть сказана старшим лейтенантом міліції Андрієм Веляником фраза чи не найкраще свідчить про небезпеку місії примирення двох ворогуючих сторін. І все ж на запитання, чи поїхали б ще, якби миротворча місія відновилася, усі троє івано-франківських «косовців», не вагаючись, відповіли: «Так!».
Андрій Кожушок – єдиний, хто був миротворцем в Іраку. На час вступу до миротворчого батальйону хлопець служив у військовій службі правопорядку. «Ми вилетіли в Ірак у 2004 році, – пригадує мій співрозмовник. – Шостого квітня мені довелося брати участь у бойових діях. Тоді українські війська взагалі вперше прийняли бій проти армії Магді. Ми патрулювали в містечку Ель-Куд. Певний час було спокійно, ніхто й подумати не міг, що може статися якась сутичка. Але несподівано зайшла армія Магді (більше півтисячі осіб), взяла все під свій контроль. Нас, приблизно 1700 чоловік з України, попросили «не пхатися», інакше будуть стріляти. Ми вийшли, але вночі була проведена спецоперація, ми взяли місто під свій контроль. А в нападників у цей час був збір: вирішували, покидати місто чи залишатися. Вирішили, що воюватимуть. Між ними і нами почалася сутичка. У перестрілці один наш хлопець загинув, 17 чоловік було поранено. А вже наступного дня в місті було повно танків – його контролювали американці. Ввели комендантську годину, і стало спокійно».
Прослуживши майже вісім місяців в Іраку, Андрій вирішив перейти в «Беркут». Пояснює таке рішення просто: «Ще коли був на строковій службі у прикордонних військах, чув, що тут хороші бійці, хотів служити разом з ними».
Автор: Ірина СТЕПАНЮК, CЗГ УМВС України в Івано-Франківській області
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|