Член парламенту Василь Кисельов пропонує визнати Голодомор “злочином тоталітарного режиму, трагедією”, а не “геноцидом”, як це зазначено в чинній редакції закону “Про Голодомор 1932-1933 років в Україні”.
Відповідний законопроект зареєстрований у Верховній Раді. Запропоновані паном Кисельовим зміни стосуються лише першої статті чинного закону.
Зміни, ймовірно, підтримає більшість депутатів від Комуністичної партії, а також Партії Регіонів, які і раніше неодноразово заперечували, що Голодомор був геноцидом.
У пояснювальній записці до документу йдеться про те, що чинний закон “став компромісом політичних сил країни і не має правового обґрунтування”.
Автор записки, пан Кисельов, також посилається на квітневу резолюцію Парламентської Асамблеї Ради Європи, де зазначено, що “однією з найтрагічніших сторінок став масовий голод в регіонах країни, в яких вирощували зернові. Голод почався наприкінці 1920-х років і досяг свого апогею в 1932-1933 роках”. Депутат звертає увагу на те, що у резолюції немає визначення голодомору як геноциду.
За таку редакцію резолюції ПАРЄ проголосувала після того, як, виступаючи на сесії організації 27 квітня, президент Янукович заявив, що “визнання голодомору геноцидом було б неправильним та несправедливим”.
Коментуючи поданий законопроект, представники коаліції заявляють, що підтримають його. Тоді як опозиція вважає ініціативу пана Кисельова демонстрацією неповаги до старшого покоління, а також плюндруванням пам’яті українців, які постраждали від геноциду.
Попередні зусилля зведуть нанівець
За часів президентства Віктора Ющенка було докладено чимало зусиль задля поширення інформації про Голодомор, а також задля визнання його геноцидом іншими державами та міжнародними організаціями.
Зокрема, Голодомор визнали геноцидом більше двох десятків урядів та парламентів держав. Здебільшого, це країни Східної Європи, а також Латинської Америки.
Послідовним противником визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом лишається Російська Федерація, яка наполягає, що це був голод, жертвами якого були не лише українці.
Експерт: як бути з країнами, які визнали Голодомор геноцидом?
За словами історика, дослідника Голодомору Василя Марочка, якщо законопроект підтримають, то виникне питання: як тоді бути із країнами, які визнали Голодомор геноцидом, зокрема, “як тоді будувати дипломатичні стосунки з цими країнами”.
Пан Марочко називає ініціативу політичною і покликаною виконати “доручення офіційного Кремля” і зазначає: “Я думаю, що програма дій влади задля ревізії дій попереднього президента, задля ревізії політичних, юридичних оцінок Голодомору. Я думаю, що це не та тема, де ми маємо зараз спекулювати і зводити політичні рахунки. Звичайно, країни, які визнавали, не зрозуміють цього”.
Історик також нагадав, що рішенню про визнання Голодомору геноцидом передували тривалі обговорення, а сама Верховна Рада йшла до цього рішення три роки.
Пан Марочко окремо наголосив на тому, що резолюція ПАРЄ, на яку в пояснювальній записці посилається пан Кисельов, не може бути підставою для перегляду чинного закону: “Хай би він порадився із відомим міжнародником, правником Василенком, який доводить, що ця резолюція ніякого відношення не має до перегляду оцінки, це раз. По-друге, там немає спростування того, що Голодомор є геноцидом. … ПАРЄ не є для нас вказівкою, як нам діяти і оцінювати”.
Водночас, за словами історика, за будь-яких умов Голодомор залишиться в пам’яті українців як найстрахітливіший злочин XX століття: “Яке б рішення не було цього парламенту – позитивним, негативним – тому що він вже на генетичному рівні сприйнятий, як злочин”.
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|