Про цю історію, висновок з якої викладено в заголовку, ми дізналися після публікації в «Галичині» про те, що наприкінці грудня у Стрийській центральній районній лікарні розпочало функціонувати відділення відомої столичної клініки «Міжнародний центр нейрохірургії» (МЦНХ). До редакції звернулись одразу аж кілька читачів, і вони повідомили, що підрозділ МЦНХ спершу збиралися відкрити в Івано-Франківську. Та чомусь із того нічого не вийшло…
Ми зв’язалися з директором МЦНХ Ігорем Курильцем, і він підтвердив, що справді мав такий задум. Власне, намір відкрити Західноукраїнський центр нейрохірургії, за його словами, виник у зв’язку з різким зростанням числа звернень до МЦНХ пацієнтів з патологіями, які потребують оперативного втручання, у тому числі і з західноукраїнських областей. З’явилась, отже, нагальність розвантажити центральну клініку МЦНХ та її філію в Київській обласній лікарні через відкриття тотожної установи на заході України.Правда, спершу І. Курилець звернувся з тією пропозицією до влади й медичної громадськості Львівщини. В тамтешній ОДА його відразу прийняли й пообіцяли підтримку у створенні осередку МЦНХ в самому Львові на базі обласної чи котроїсь із міських лікарень. Та однак відразу й з’ясувалося, що зробити це тут неможливо з ряду технічних причин. Скажімо, холодну воду в місті подають і до житлових багатоповерхівок, і до бюджетних установ не цілодобово, як, скажімо, в Івано-Франківську, а погодинно, згідно з певним графіком. Для нейрохірургічної структури таке не підходило.
Тож зі Львова І. Курилець подавсь – а діялося це у квітні 2009-го – до Івано-Франківська. Як випускник тутешнього медичного університету він підтримує зв’язки з багатьма нашими краянами – з якими або вчився разом, або просто знайомий. І передусім прибув до міської клінічної лікарні № 1.
– До МКЛ № 1 Ігор Петрович звернувся насамперед тому, що тут уже був тоді потужний магніторезонансний томограф – вельми потрібний для діяльності філії МЦНХ і чи не єдиний на Прикарпатті апарат, – розповів «Галичині» тодішній головний лікар міської клінічної лікарні № 1 Євген
РОМАНИШИН. – Планували встановити й чотиризрізовий комп’ютерний томограф. Отож І. Курилець запропонував створити на базі МКЛ № 1 центр нейрохірургії. Ми погодилися і згідно з домовленістю мали тільки виділити під цю установу дві палати й одну з операційних. Тоді як найсучасніше обладнання вартістю два мільйони доларів США, яким ініціатори збиралися оснастити нашу філію МЦНХ, вже чекало в Києві. Зайнявшись тими приготуваннями, я з’ясував, що керівництво нашого медичного університету було не проти відкриття такої установи.
Зоставалося тільки заручитись згодою міського голови. Того ж місяця ми з професором медичного університету Василем Крисою, відповідальним за впровадження в медицину міста новітніх технологій, побували на прийомі у Віктора Анушкевичуса. Ми просили сприяння мера у тих планах. Йому достатньо було прийняти І. Курильця, котрий був готовий прилетіти з Києва на будь-яку годину й будь-коли. Проте міський голова, на жаль, не знайшов часу зустрітися з відомим нейрохірургом, а пообіцяв, що матиме таку можливість аж після 15 травня. Чомусь, скажімо, голова Львівської ОДА зміг прийняти І. Курильця у день його прибуття й без попередньої домовленості. А В. Анушкевичус не зміг. Звісно, він готувався до відзначення чергової річниці міста. Й очевидно, не одразу зрозумів, яким подарунком з цієї нагоди могло би стати відкриття в обласному центрі відділення МЦНХ…
Коментар міського голови Івано-Франківська Віктора АНУШКЕВИЧУСА: «Я не раз зустрічався з Є. Романишиним та В. Крисою. Проте під час цих зустрічей вони не порушували питання про відкриття нейрохірургічного центру. Йшлося про надання дозволу на встановлення у МКЛ № 1 чотиризрізового спірального томографа і лише тоді – як про можливий варіант – про розвиток на базі цієї установи відділення МЦНХ. Однак після тих розмов я також вислухав думку з цього приводу головного лікаря міста, оскільки він відповідає за стан медицини обласного центру. І ми вирішили сформувати на базі центральної міської клінічної лікарні (ЦМКЛ) відповідні підрозділи, з яких у перспективі буде утворено лікарню швидкої допомоги. Ця нагальність пов’язана з тим, щоб не возити важких хворих по всьому місту, а мати для цього постійну ургентну лікарню.
У зв’язку з таким рішенням сенсу встановлювати чотиризрізовий спіральний томограф у МКЛ № 1 не було, навіть попри наявність у цій лікарні відповідних штатних одиниць. Адже в цьому закладі дещо раніше з’явився магніторезонансний томограф. Тоді як в ЦМКЛ, в якій виконують абсолютну більшість оперативних втручань і яка найчастіше виступає в ролі чергової з надання невідкладної допомоги хворим і потерпілим, не було жодного такого апарата. Саме тому, вислухавши всі думки, я прийняв рішення надати дозвіл підприємцю, який має цей чотиризрізовий спіральний томограф, на оренду приміщення саме в ЦМКЛ.
Що ж до візиту до Івано-Франківська Ігоря Курильця, то така розмова справді була з професором Крисою в липні 2009 року. Тоді я сказав, що після надання дозволу на встановлення чотиризрізового спірального томографа, який, найімовірніше, розмістять у ЦМКЛ, я буду готовий зустрітися з
І. Курильцем. Однак після цього ні Є. Романишин, ні В. Криса до мене не звертались. Очевидно, така постановка питання щодо розташування чотиризрізового спірального томографа їм не сподобалась».
Словом, хоч так чи сяк, а в результаті тих перипетій філію МЦНХ, оснащену найсучаснішим обладнанням для складних операцій на хребті й головному мозку, відкрили у Стрию, а не в Івано-Франківську. І тепер у тому містечку лікують, у тому числі й шляхом оперативного втручання, жителів нашого краю. За словами завідувача Стрийського відділення МЦНХ Михайла Притули, через операційну відділення успішно «пройшли» вже понад два десятки колишніх хворих як із самого Івано-Франківська, так і з Долинщини, Калуша й інших міст і районів Прикарпаття. Причому їх прооперували, застосувавши такі новітні технології, що дають можливість, скажімо, після складного хірургічного втручання на хребті відновлювати працездатність уже через два місяці, а не через рік, як то назагал є в Україні. Це можуть підтвердити самі недавні пацієнти названого відділенняѕ Тим часом в обласному центрі нашого регіону діє лише консультаційний пункт МЦНХ.
Автор: Василь МОРОЗ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|