Вже другий місяць на нарадах у селі й районі та на сторінках обласних і районної газет точиться гостра дискусія з приводу доцільності будівництва на землях села Верхнього Струтина Рожнятівського району розсолопромислу для забезпечення сировиною TOB «Карпатнафтохім» у місті Калуші.
Розглядаючи як основний аргумент, висунутий керівництвом TOB «Карпатнафтохім», економічну доцільність цього проекту, необхідно зробити такі висновки.
На виробництво однієї тонни натрію гідроксиду (каустичної соди) ціною 4 300 гривень, не беручи навіть до уваги вартість одержаного газоподібного хлору, необхідно 1,5 т кам’яної (кухонної) солі вартістю
375 грн., що становить усього 8,7 відсотка.
Тому перевезення кам’яної солі, наприклад, навіть з міста Артемівська Донецької області, де розвідані запаси солі — 5 млрд. тонн і щорічно видобувають її понад 22 мільйони тонн, становитиме лише 138 гривень за тонну. Це в результаті приведе до розрахункового подорожчання кінцевого продукту каустичної соди і хлору в межах до 3,5 відсотка.
Тому керівництво російського нафтохімічного гіганту «Лукойл», який є власником калуського TOB «Карпатнафтохім», напевно, найменш турбує вартість сировини, розвідані запаси якої дуже великі по всій території України.
В цьому разі, на наше глибоке переконання, калуських хіміків цікавлять як сіль Верхньострутинського родовища, так і можливість здійснити, на перший погляд, дешевий проект з утилізації відходів виробництва у вигляді одного мільйона кубометрів відпрацьованого соляного розсолу, який закачуватимуть на місце взятого насиченого розчину солі.
Тому й проектом передбачено спорудження двох трубопроводів, один з яких використовуватимуть для закачування використаного розсолу назад у соледобувні камери.
Однак у такому разі (хто хоч трохи, крім хімії, знає геологію Карпат) є дуже великі загрози і негативні наслідки, що можуть призвести до екологічної катастрофи.
Використаний соляний розчин, закачаний у відпрацьовані свердловини, повторно буде кристалізуватися лише в дуже малих відсотках. Решта ж його, при закачуванні у таких величезних об’ємах, рано чи пізно через пористі карпатські пісковики, мергелі і вапняки проникне у водоносні горизонти, що живлять річку Чечву, а звідти — у криниці і водозабори Рожнятова, сіл Нижнього Струтина, Сваричева, Брошнева, Тужилова, а потім потрапить у річку Лімницю, що живить питною водою Калуш. А там і Дністер недалеко…
Як наслідок жителям цих населених пунктів вже не буде потреби купувати кухонну сіль — її у великих концентраціях разом з іншими елементами таблиці Менделєєва міститиме питна вода їхніх криниць.
При зворотному закачуванні соляного розчину практично буде знищено сусіднє Верхньострутинське родовище нафти, яке й так серйозно потерпіло від обводнення внаслідок інтенсивної експлуатації в радянські часи.
Допускають випадки розгерметизування соледобувних підземних камер з виходом розсолу на поверхню. Можливі й провали великих територій у несподіваних місцях, що може навіть призвести до зміни русла річки Чечви і загрози затоплення села Нижнього Струтина і селища Рожнятова. Або до тектонічних зсувів. Адже мова йде про видобуток у дуже великих промислових обсягах протягом понад 25 років.
Як свідчить опитування, громадськість Рожнятівського району глибоко стурбована цими науково необррунтованими намірами і робитиме все для того, щоб не допустити втілення в життя такого економічно далеко не вигідного проекту.
Автор: Йосип КУРІЛЕЦЬ, Володимир СЕМКОВИЧ
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|