На з’їзді освітян країн СНД в Астані білоруська делегація запропонувала розробити спільний підручник з історії для країн Співдружності.
Ідею білорусів підтримав міністр освіти й науки Росії Андрій Фурсенко. За його словами, таке видання могло би з різних позицій оцінити спільну історію країн регіону.
В Україні цю ідею вважають політично дражливою і вкрай складною для реалізації.
Багато незрозумілого
Ольга Созановська вже 20 років працює вчителем історії в київському ліцеї №157. Каже, що сучасні діти історією цікавляться, часто самі шукають якусь інформацію, але протестують, коли їм нав’язують оцінку подій.
Тому, за словами Ольги Володимирівни, спільний підручник з історії для країн СНД потрібен лише, якщо там будуть факти.
“Багато учнів у зв’язку із тим, що 65-річчя перемоги, така кругла дата, вони зацікавилися і своїми дідусями, які воювали, загинули, і прадідусями, і багато шукають інформацію в інтернеті, і знаходять якісь архіви, які зараз відкрилися”, - розповідає вчителька.
За її словами, маючи доступ до багатьох джерел інформації, діти добре відчувають, коли їм нав’язують чужі оцінки: “Діти, коли розуміють, що йде оцінка фактів, нав’язується їм оцінка, - вони протестують. У них іде внутрішній такий протест: а чому так оцінили цю подію? Я думаю по-іншому”.
Без України!
Українські історики в спільний для СНД підручник не вірять, кажуть: неможливо знайти єдине для різних країн викладення історії.
Крім того, як розповів Бі-Бі-Сі історик Павло Полянський, навіть якщо підручник видадуть, в Україні він може і не з’явитися.
“З цього діла абсолютно нічого не вийде, я вже не кажу про те, що Україна не є членом СНД в повній мірі”, - розповів історик. Пан Полянський припустив, що “десь є ґрант і є бажаючі його з’їсти”.
Історик університету імені Шевченка Олександр Іванов розповів Бі-Бі-Сі, що щось подібне вже намагалися зробити Франція та Німеччина.
Європейський приклад
2007 року країни запровадили спільний підручник для останнього року середньої школи. Книга охоплює період повоєнного зближення між Францією і Німеччиною і стала результатом політичного проекту до 40-річчя Єлисейського договору між французьким лідером Шарлем де Ґоллем і німецьким канцлером Конрадом Аденауером.
Те, наскільки франко-німецький прецедент може бути корисним для авторів задуму створити спільний підручник історії СНД, поки незрозуміло.
Спільний підручник з історії для країн СНД міг би відштовхуватися від політичного проекту Франції і Німеччини, якби містив виклади різних історичних подій у тлумаченні окремих країн, а не віддавав перевагу лише російській точці зору.
Саме спроби України подати історію боротьби українського народу за незалежність в усій її історичній тяглості викликали свого часу рішучий спротив Москви і звинувачення Кремля в “переписуванні історії”.
Призначення міністром освіти в Україні Дмитра Табачника спричинило хвилю політичних і громадських протестів.
Націонал-демократичні партії в Україні вважають пана Табачника виразником російськоцентричного погляду на історію України.
Автор: Дар’я ТАРАДАЙ, Бі-Бі-Сі
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|