Цього тижня в Мюнхені продовжився судовий процес над 90-річним уродженцем України Джоном (Іваном) Дем’янюком, якого звинувачують у пособництві німецьким окупантам і причетності до вбивства майже 28 тисяч в’язнів у нацистських концтаборах Треблінки і Собібора. Суд розпочався 30 листопада минулого року після того, як власті США депортували Дем’янюка до Німеччини, хоча адвокати наполягали на тому, що їх підзахисний дуже старий і слабкий, аби витримати процес.
Обвинувачений Дем’янюк вперше під час цього процесу заявив про свою позицію. Щоправда, з участю свого захисника — адвоката Ульріха Буша, який зачитав заяву, в якій Дем’янюк називає себе військовополоненим, висуває серйозні претензії до Німеччини та спростовує звинувачення його в убивствах людей у нацистському таборі Собібора. За його словами, з 1942 по 1945 роки його самого було поміщено до концтабору як військовополоненого. У січні цього року один з тих, хто вижив у концтаборі Собібора, не впізнав в Івані Дем’янюку концтабірного наглядача-садиста на прізвисько Іван Грозний.
“Вважаю нестерпною несправедливістю те, що Німеччина намагається перетворити мене, військовополоненого, у військового злочинця, — сказано в заяві Івана Дем’янюка. — Німеччина винна у нищівній війні, в якій я втратив свій дім…”
Дем’янюк обвинуватив Німеччину в тому, що, потрапивши у полон до нацистів, він став рабом, як і сотні тисяч його земляків-українців, котрих силою, а також показовими масовими розстрілами схиляли до праці в таборах смерти. Дем’янюк вважає це кричущою несправедливістю: “Німеччина хоче зробити з мене головного воєнного злочинця та використовує мене для прикриття власних справжніх, нацистських воєнних злочинів”.
Іван Дем’янюк емігрував до США 1952 року, а в 1958-му отримав американське громадянство. Американські власті у 1986 році екстрадували його до Ізраїлю, де Дем’янюка засудили до страти за злочини проти людяности. Однак у 1993 р. після того, як Дем’янюк провів сім років в ізраїльській в’язниці, з яких п’ять — у камері смертників, ізраїльський Верховний суд визнав, що Дем’янюк не був наглядачем у концтаборі і судове рішення визнав “судовою помилкою”.
Після повернення Дем’янюка до США американські власті продовжували розслідування його життя в часи нацистської Німеччини, і в 2002 році суд визнав доведеним той факт, що Дем’янюк під час війни служив наглядачем у низці концтаборів, на підставі чого постановив позбавити його громадянства і вислати з країни.
У темній історії з переслідуванням Івана Дем’янюка є одна характерна прикмета — очевидне намагання повісити “здохлих котів” по Другій світовій війні на український народ як на колаборанта нацистської Німеччини. Попри очевидний факт, що в той час, як, по суті, вся за малим винятком Західна Європа здалася на милість Гітлера й колаборувала, в Україні проти нацистів боролися УПА та інші загони руху Опору.
Німецький тижневик “Der Spiegel” торік відверто написав: “Разом з обвинуваченим всесвітня думка побачить перед лицем правосуддя виконавців із-за Німеччини… яким донині присвячували дивовижно мало уваги: українських жандармів і латиських підручних полісменів, румунських солдатів і угорських залізничників. А також польських селян, голландських держчиновників, французьких мерів, норвезьких міністрів, італійських солдатів — вони всі брали участь у злочині, в Голокості. Чому взагалі став можливим Голокост? Це питання вже давно адресується не виключно німцям, які несуть центральну відповідальність за ті жахливі події, а співучасникам зі всіх країн”.
Тож не дивно, що головний свідок у справі проти Івана Дем’янюка колишній в’язень табору смерти Собібора 82-річний Томас Блатт під час процесу проти Дем’янюка заявив, що “без українських охоронців фабрика смерти не функціонувала б”. Однак за наявности системно втілюваної в нацистській Німеччині досконалої політики нищення цілих народів вказувати пальцем на табірних “стрілочників”, більшість яких не мала вибору — або загинути від рук тих нацистів, або колаборувати з ними, це все-таки більше нагадує те саме, що й звинувачувати знаряддя вбивства, а не тих, хто натискав на спусковий гачок. Хоча вбивствам, зрозуміло, нема оправдання… Але пунктуальна німецька Феміда при цьому до кінця так не розслідувала “подвиги” сотень тисяч німців, які в нацистській уніформі знищили в десятках країн мільйони “неарійців” і не покарала їх за виконання наказів згори.
Передбачається, що судовий процес над Іваном Дем’янюком завершиться в травні 2010 року. Тобто присвята 65-м роковинам перемоги над нацизмом є очевидною.
Автор: Петро ЗАХІДНЯК, Газета “Галичина”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|