18 квітня у світі відзначається Міжнародний день пам’яток та визначних місць, пам’яток історії та культури. Культурна спадщина є однією із надзвичайно важливих складових історичної пам’яті будь-якої нації - тому не випадково, що у цивілізованих країнах збереженню пам’яток приділяється велика увага. Не винятком у цьому є і наше Прикарпаття.
В нашій області на державному обліку перебуває 3944 пам’ятки, з них: 1490 - пам’ятки археології (у тому числі 21 - національного значення), 869 - пам’ятки історії (у тому числі 4 - національного значення), 142 - пам’ятки монументального мистецтва (у тому числі 1 - національного значення), 1443 - пам’ятки архітектури, містобудування, (у тому числі 151 - національного значення). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 р. №878, 29 населених пунктів Івано-Франківської області внесено до Списку історичних населених місць України,
повідомляє Управління культури Івано-Франківської ОДА.
На Прикарпатті нагляд за дотриманням законодавства в частині охорони культурної спадщини здійснює відділ державної служби охорони культурної спадщини (створений у структурі управління культури облдержадміністрації) у лютому 2004 року. Начальником відділу є А.З. Давидюк (з 2006 р. начальник відділу, лауреат премії І.Вагилевича в сфері охорони пам’яток історії і культури за 2009 р.). Відділ працює над розробкою системи пам’ятникоохоронних заходів, над створенням Державного реєстру нерухомих пам’яток області; ним проводиться постійне інспектування збереження пам’яток культурної спадщини, уточнюються дані, необхідні для занесення до Реєстру пам’яток національного та місцевого значення. Згідно із затвердженою Регіональною програмою паспортизації, постійно проводиться збір даних про пам’ятки місцевого значення для подальшого їх опису та виготовлення паспортів в електронній формі. На даний час розроблено і подано пропозиції до проекту Державної програми по збереженню і подальшому використанню середньовічних замків та пам’яток дерев’яної сакральної архітектури; розроблені заходи, щодо збереження та використання об’єктів культурної спадщини області.
Управління культури облдержадміністрації, в структурі якого функціонує уповноважений орган охорони культурної спадщини, здійснює постійний моніторинг пам’яток сакральної архітектури. Негайного проведення ремонтно-реставраційних робіт вимагають 150 унікальних пам’яток - дерев’яних церков, конструкції яких, внаслідок дії природних чинників руйнування, втрачають свою несучу здатність, їх деревина прогнила, уражена біологічними шкідниками. За попередніми розрахунками, для ліквідації аварійного стану та проведення ремонтно-реставраційних робіт необхідні кошти в сумі 8,5 млн грн. Вищезгадані пропозиції увійшли до Концепції та Програми національного і духовного відродження Івано-Франківщини, якою передбачається фінансування ремонтно-реставраційних робіт на період до 2011 року.
Вирішення нагальних проблем пам’яткоохоронної справи можливе лише при умові їх належного матеріального забезпечення, оскільки державне фінансування ремонтно-реставраційних робіт, паспортизації сягає лиш 15 - 20% від потреби. Покращити стан справ можна лише шляхом залучення позабюджетних коштів, заснування спеціальних благодійних фондів, використання в пам’яткоохоронних цілях прибутків від туристичної діяльності. На часі проблема музеєфікації нерухомих пам’яток культурної спадщини, включення їх до системи туристичних маршрутів (музеї-аптеки, музеї-кузні, музеї-млини, скансени).
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|