В підготовці до відзначення 65-ої річниці Перемоги, музеї області активізували роботу по організації виставок на відповідну тематику. Одним з найбільший музеїв, в якому акумульовано значну частину пам’яток ІІ світової війни, є музей “Герої Дніпра”.
Він був відкритий 2 серпня 1966 року, як музей бойової слави сформованої на початку серпня 1941 року в районі м.Ніжина 38-ї загальновійськової армії, доля якої нерозривно пов’язана з Україною (пройшла з боями територією 12 областей, брала участь у звільненні від німецько-фашистських загарбників Прикарпаття). В складі її частин і з’єднань довелось воювати і тисячам жителів нашого краю, багато з них склали голови на дорогах війни.
15 лютого 1984 року колегія Міністерства культури України присвоїла йому звання “народний”, а 9 травня 1984 року його було названо “Герої Дніпра” на відзнаку однієї з найяскравіших сторінок бойового літопису 38-ї армії – подвигу її бійців і командирів під час форсування Дніпра і визволення столиці України м. Києва.
Експозиція музею займає 640 кв.м , а експонатний фонд нараховує більше 4 тис. одиниць. На стендах, подіумах, у вітринах розміщено тисячі експонатів періоду ІІ світової війни: Бойові Знамена частин (до речі, дві з них – 226-та Глухівсько-Київська Червонопрапорна та 70-та гвардійська Глухівська шести орденоносна стрілецькі дивізії приймали безпосередню участь у звільненні Прикарпаття), зброя, нагороди, особисті речі, документи, фотографії, листи з фронту, предмети спорядження і побуту бійців і командирів.
Значну частину експозиції займають зразки стрілецької та артилерійської зброї, за допомогою якої кувалася перемога над ворогом. Привертають увагу відвідувачів також виставлені в експозиції численні оригінали газет, листівок. Вже на початку експозиції, в одній з вітрин – газети перших воєнних днів. В одній з них повідомлення Радянського інформбюро про героїчний подвиг воїнів зенітної батареї лейтенанта Олексія Муравйова, які збили на підступах до тогочасного Станіслава в перші хвилини війни два ворожі бомбардувальники, а на протязі наступних семи днів – ще п’ять.
Тут також розповідь про героїзм бійців-прикордонників окремої Коломийської комендатури під командуванням майора Р.І.Філіпова, які першими зустріли ворога на Прикарпатській землі, про льотчика молодшого лейтенанта Леоніда Бутеліна, який таранив в небі над Галичем німецький літак.
Особливе місце в експозиції займає діорама “Подвиг на Дніпрі”. За допомогою спеціальної електронної апаратури вона розповідає про форсування річки у вересні і визволення Києва у листопаді 1943 року. Її мальовниче полотно площею 68м2 створили Заслужений художник РСФСР Костянтин Лебедєв і Заслужений художник України, житель нашого міста Микола Вареня. Площа предметного плану становить 38м2. Відвідувачі перед тим, як увійти до демонстраційного залу, проходять через “Землянку” – копію тої, що була споруджена на березі Дніпра саперами, звідки командуючий 38-ою армією генерал-полковник К.С.Москаленко віддавав накази військам про визволення Києва.
Рада музею, його творчий колектив постійно працюють над удосконаленням експозиції. Привертає увагу розділ про уродженців Івано-Франківщини, які склали голови в боях з фашизмом у складі частин і з’єднань 38-ї армії. В ході пошуку зібрано і систематизовано відомості про долю 1530 краян.
Чимало уваги приділяється експозиції, яка розповідає про сучасні Збройні Сили України, адже частими відвідувачами музею є майбутні захисники Вітчизни, їхні батьки і рідні. Другою причиною такої підвищеної уваги є труднощі з викладанням допризовної підготовки в навчальних закладах через відсутність матеріальної бази. Тому в музеї з цією метою створено і обладнано всім необхідним окремий розділ який ефективно використовується: тут учні шкіл та інших навчальних закладів мають змогу ознайомитися із зразками сучасної стрілецької зброї, засобами зв’язку, інженерними та артилерійськими боєприпасами. Все в цьому розділі доповнене змістовними текстовими анотаціями, багатим ілюстрованим матеріалом.
До речі, для школярів і студентів екскурсії в музеї проводяться в зручний для них час, а викладачі завжди відзначають змістовність і доступність подачі матеріалу для різних вікових категорій крім того до цієї роботи залучаються ветерани різних родів військ. При необхідності бажаючі також можуть отримати тут кваліфіковану консультацію з питань пошукової, військово-патріотичної роботи, історії ІІ світової війни, а також з ряду інших питань пов’язаних з військовою історією.
Музей знаходиться за адресою: 76014 м.Івано-Франківськ, вул.Національної Гвардії, 14д. Заявки на колективне відвідування приймаються за телефоном 2-47-59.
Автор: А.Чемеринський, головний спеціаліст управління культури Івано-Франківської ОДА
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|