“Люди, чоловіки, миріться!.. Та ж мусить бути на цьому світі хтось, хто допоможе. Та ж не худобою живемо…” Крик тисяч душ, вкладений в слова західноукраїнської селянки Юряни – героїні драми “Нація” - відображає головну ідею нової вистави Івано-Франківського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Івана Франка, поставленої за мотивами однойменної книги Марії Матіос.
“Нація” – не монолітний твір. Це кілька новел – “одкровень”, які органічно переходять одна в іншу і об’єднані за змістом та ідеєю. Адже Нація складається з мільйонів різних долей, маленьких, здавалося б нічого не значущих в контексті світового виру історій – історій страждань, боротьби за виживання кожного окремо взятого її представника.
Центральним персонажем усіх одкровень у івано-франківській постановці і одночасно елементом, що зв’язує їх в єдину сюжетну лінію, є лялька-мотанка – стародавній український оберіг, посередник між світом живих та тими, кого вже чи ще немає. Усі герої вистави – по суті мотанки: вони матеріалізуються з ляльок-оберегів і, коли приходить їх час, знову відходять у їх містичний світ. Смерть і народження – ключові поняття сюжету. Чи не тому через всю виставу проходить образ труни. Саме домовини все життя робила баба Юстина – другий зв’язковий персонаж п’єси – балаклива, проста жінка, яка, ніби з іронією, ніби пліткує, розповідає надто страшні для усвідомлення речі… Вона говорить про смерть…
“То є невигадані події. Юстина – то є моя покійна бабця”, – розповідає “Експресу” авторка твору Марія Матіос
Оригінальність постановки полягає в тому, що актори і глядачі розташовуються на сцені. У виставі немає глядацької зали. Таким чином виглядає на те, що дія драми відбувається ніби серед людей. І все ж межа між глядачем і акторами є. Це прозора огорожа з металевої арматури і уламків обгорілого дерева, в якій одразу вбачається ряд спалених вагонів “Це тераріум, – розповідає художник-постановник вистави, заслужений діяч мистецтв України Олександр Семенюк, – такий собі український амфітеатр, де глядачі спостерігають боротьбу і страждання своїх попередників. Тільки спостерігають вони не через скло, а ніби крізь призму часу, який і символізують спалені вагони”.
Середній вік акторів – 24 роки. Це не заважає їм відтворювати на сцені образи людей найрізноманітніших поколінь. “Я тішуся, – продовжує пані Матіос, – що таку традиційну історію вони виконали так модерно”. “Ми зробили те, що болить, що пече”, – коментує режисер постановник вистави, директор театру, заслужений артист України Ростислав Держипільський.
У фінальному одкровенні труна перетворюється на колиску з дитиною. Адже Нація не вмирає. Вона, наче міфічний Фенікс, повстає з попелу, якщо хоч одна людина на цій землі пам’ятає, хто він і для чого прийшов в цей світ…
Автор: Сергій БІЛИЙ
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|