Політики говорять за турботу про малозабезпечених українців. Насправді ж борються за їхню лояльність перед нескінченними виборами та за доступ до державного бюджету. Того ж прагнуть крупні бізнесмени, яких вистачає у списках усіх парламентських фракцій.
За рахунок оподаткування доходів громадян у бюджетну трубу вливається близько чверті загальних надходжень, а витікають звідти неефективні держпослуги: погані дороги, дитсадки, лікарні. Інша справа — бізнес. Для нього бюджет — це джерело податкових відшкодувань, держзакупівель, дотацій, інвестицій та іншої “манни”.
Так званий квазідефіцит бюджету, з урахуванням Пенсійного фонду та Нафтогазу, цього року може сягнути 100 млрд грн. Влада заявила, що долатиме цю яму за формулою “стриманість+пріоритети+реформи”. Бюджет мав би стати системою загального заощаджування, витрат за пріоритетними напрямами. Але реальний підтекст цілком інший: економія — для чужих бізнесів, а пріоритетні бюджетні потоки потраплять до кишень ближчих до влади капіталістів. Доступ до бюджету і прихильність чиновників сьогодні — найдорожчий товар. Тому ціна корупції зросте настільки, що боротися з нею стане ще складніше.
Що ж робити з дефіцитом держбюджету? Вочевидь, увімкнути друкарський верстат. Експерти прогнозують його продуктивність щонайменше на рівні 50 млрд грн. Іще один “легкий” спосіб — зовнішні запозичення. Наприкінці березня виявилося, що охочих купити цінні папери уряду чимало — світова фінансова система багата на шалені спекулятивні гроші. Не обійдеться і без траншового фінансування від Міжнародного валютного фонду. Але збільшення кредитного навантаження, як і додаткова грошова емісія, — два боки однієї монети. За ці витівки муситимуть платити наступні покоління українців.
Є й інші способи наповнення скарбниці. Скажімо, “вичавити сік” з економіки. Якщо влада посилить фіскальне законодавство, цей тягар ляже на “світлий” бізнес і населення. Окрім зростання легального податкового навантаження, посилиться й неформальний тиск, зокрема на тіньовий сектор. У майстерності нового-старого уряду на цій ниві годі сумніватися: згадають про нелегальні схеми, відродять славу податкової міліції, влаштують показові “маски-шоу”. Першими проблеми відчують нелояльні до влади бізнеси. Українські олігархи виграють або програють тільки по-крупному.
Можна припустити, що завдяки цьому держава наб’є кишені не тільки кредитними, а й заробленими коштами. І бюджету вистачить на дещицю “соціалки” і поточного ремонту інфраструктури.
Такий підхід тільки консервує хвороби в економіці та суспільстві. Невдоволені через тиск, чужі для влади капіталісти не повернуть ресурсів в Україну. А іноземці сприйматимуть нас як “бананову країну”, бо в рейтингу відкритості економіки наше місце біля Гондурасу.
Ми вкотре опинилися в пастці. Вийти з неї можна тільки через зміну поколінь у владі, бізнесі, суспільстві.
Автор: Денис ЛИПНИЦЬКИЙ, Газета.ua
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|