Лише раз на рік, у Страсну п’ятницю і Велику Суботу, вірні Церкви Христової можуть приклонитись до святої плащаниці. В Україні звичай пошанування плащаниці утвердився наприкінці XVII – початку XVIII століття, хоча малювали плащаниці ще задовго до цього. Вперше 28 відреставрованих зразків українських плащаниць ХVІІ – початку ХІХ століть представлені у Львові в Національному музеї імені Андрея Шептицького на виставці “Від тайної вечері до Воскресіння”.
Близько 120 сакральних творів – це відтворені на полотні Євангельські події Страсного тижня: тайна вечеря, розп’яття, покладення Христа до гробу і тріумф Воскресіння. Ці давні пам’ятки зібрані митрополитом УГКЦ Андреєм Шептицьким і першим директором музею Іларіоном Свенціцьким протягом 1907–1920 років. Більшість цих сакральних творів львівські музейники виставили вперше.
Одна з 5 виставкових експозицій присвячена євхаристійній композиції “Спас-виноградар”. Власне, на початку
XVIII століття дуже популярним було зображення алегоричного Воскреслого Христа, який сидить на саркофазі, а з його пробитого ребра виростає виноградна галузка, з якої у чашу капає кров Спасителя. Це наочне представлення таїнства євхаристії, складна символічна богословська композиція, яка була характерна для епохи бароко, а потім відійшла.
У Львові найбільша колекція українських плащаниць
Найбільший розділ Великодньої виставки – унікальні 28 Плащаниць, які дають повне уявлення про іконографічні особливості українських плащаниць трьох століть. Загалом у фондах Національного музею зберігається 73 плащаниці, і це найбільша колекція в Україні. До того ж вони найдавніші, розповіла мистецтвознавець Роксолана Косів. Найстарша мальована у
XV столітті.
“Цікаво те, що західноукраїнські плащаниці того часу переважно були мальовані на полотні, тканині, шовку. Іконографія плащаниць – однофігурні і багатофігурні. У нас домінували однофігурні. Кольори плащаниць стримані. Для старших плащаниць характерно те, що тло – це просто полотно, а це нагадує те полотно звичайне, в яке було загорнуте тіло Христа. Обов’язково напис довкола тропаря, який читається у Велику п’ятницю і кожної літургії”, – розповідає фахівець.
Історія виготовлення окремої тканини плащаниці починається з
XIII століття, коли її виносили на утреню у Велику Суботу, а уже згодом – для поклоніння вірних. У кожному українському храмі плащаниця була уже на початку
XVIII століття. Раніше замість плащаниці використовувався “воздух” – тканина, якою на Літургії накривають святі дари. Однак сьогодні навіть складно собі уявити страсний тиждень без важливого церковного атрибуту – плащаниці.
Кожна плащаниця різна
Іконографія плащаниці змінювалась кожного століття, і це можна побачити на виставці у Львові. Давніше були плащаниці зі сценою оплакування Христа, із зображенням Богородиці, Ангелів. Пізніше, від
XVII–
XVIII століття, відтворювали різні епізоди євангельської історії похорону Христа.
Кожна плащаниця відрізняється деталями, композицією, історичними персонажами. У перших сакральних пам’ятках зображували Богородицю біля лику Христа, а згодом у центрі за саркофагом. Кольорова гама спокійна і різна.
Реставрація 28 давніх українських плащаниць тривала три роки. Це була складна робота, оскільки плащаниці перебували у не найкращому стані. Адже до них поклонялись люди, та й час зробив своє.
Українці з великою шаною ставляться до святої плащаниці. У Велику п’ятницю християни зберігають строгий піст і так приступають до плащаниці. Для кожної віруючої людини поклонитись плащаниці є ще однією нагодою осмислити свою віру і любов, осмислити те, що з любові до людей і заради спасіння людства Христос помер на хресті.
Автор: Галина ТЕРЕЩУК, Радіо Свобода
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|