На Волині триває заготівля березового соку, який після зимової пори чи не єдиний продукт із необхідними вітамінами і корисними ферментами. Цей напій виводить із організму шлаки і солі.
Загалом же кожного року людина повинна вжити 8-10 літрів цілющого напою, - переконана головний спеціаліст сектору побічного користування Волинського обласного управління лісомисливського господарства Галина Пестюк.
– Із прийняттям нового лісового кодексу України важливість використання дикорослої недеревної сировини та інших корисних властивостей лісів піднято на один рівень із використанням деревини й віднесено до спеціального використання лісових ресурсів. Заготівля березового соку є нормованим видом спеціального використання лісових ресурсів, – розповідає Галина Анатоліївна.
– Тобто на збирання березового соку в лісі потрібен спеціальний дозвіл?
– Так, згідно з порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, заготівля деревних соків проводиться на підставі спеціального дозволу – лісового квитка – і тільки в межах відведених ділянок лісу. Тому при здійсненні цього виду лісокористування слід додержуватися лімітів, які щорічно встановлюються відповідними органами виконавчої влади за поданням органу виконавчої влади з питань лісового господарства – обласного управління лісового та мисливського господарства.
– Цей ліміт зазначено у лісовому квитку?
– Так. Він є основою для визначення нормативної плати на цей вид лісокористування. Обсяги щорічної заготівлі березового соку визначаються для кожного постійного лісокористувача під час лісовпорядкування.
– Чи всі дерева можна підсочувати?
– Згідно з Порядком спеціального використання лісових ресурсів, заготівля деревних соків має здійснюватися із придатних для підсочування дерев на спеціально створених деревостанах: на ділянках лісу, які виділяються за 10 років до проведення рубок головного користування або інших рубок, із пнів дерев, зрубаних напередодні соковиділення.
– Як правильно добувати сік?
– Для цього на висоті 30-50 сантиметрів від поверхні землі на деревах свердлять канали відповідних діаметра та глибини. На березах діаметром 20-24 сантиметрів роблять один канал, діаметром 28-32 сантиметрів – два; 36 сантиметрів і більше – три. Після закінчення сезону канали покривають садовим вапном, віконною замазкою, живичною пастою або глиною з вапном. У разі погіршення санітарного стану дерев, за висновком лісопатолога, заготівля припиняється достроково.
– Скільки ж можна отримати березового соку?
– Середня виробнича сокопродуктивність берези складає 95,5 літрів у сезон. Одна береза за сутки може віддати 2-3 літри живильної речовини. У дерев із добре розвиненими кронами і великою кількістю живих гілок спостерігається підвищена сокопродуктивність. На це також впливає тип лісу та рівень ґрунтових вод.
– Чи існує порядок заготівлі цілющого напою?
– Звичайно. Такий порядок установлено з метою раціонального використання другорядних лісових матеріалів, невиснажливого здійснення побічних лісових користувань для задоволення потреб населення і виробництва в лісових ресурсах. Він є обов’язковим для виконання всіма постійними і тимчасовими лісокористувачами.
– Що ж чекає лісопорушників?
– Дисциплінарна, адміністративна, цивільно-правова або кримінальна відповідальність, відповідно до закону. Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затверджені відповідною постановою і становлять (залежно від діаметра дерева) від 173 гривень до 760 гривень.
– На Волині працюють цехи з переробки березового соку?
– У системі управління лісового та мисливського господарства є 6 консервних цехів: Городоцький, Ківерцівський, Ковельський, Колківський, Маневицький і Цуманське ДП «Журавка». В 2009 році заготовлено 700 тонн березового соку-сирцю і випущено 1,6 мільйона банок консервів на суму 1,6 мільйона гривень. Цього року передбачено заготовити 1100 тонн. Для забезпечення населення області та суб’єктів підприємницької діяльності березовим соком-сирцем у лісництвах держлісгоспів створять мережу пунктів продажу, плануємо також організувати торгівлю соком і в населених пунктах області та у Луцьку.
– Галино Анатоліївно, у чому ж сила й унікальність березового соку?
– Навесні береза ніби виплескує у листя всі життєві сили, які накопичувала протягом зими. Ці корисні біологічні сполуки, солі і мінерали, розчиняючись у соці, утворюють майже універсальні ліки.
Довідково: На Волині ж промислову заготівлю і переробку березового соку було започатковано лісовими господарствами області за Радянського Союзу. У 1968 році отримали перші 43 тонни консервованого цілющого напою.
Сік сподобався споживачеві і вже в 1975-му об’єм заготівлі досягнув 7 500 тонн, а в 1984-му – 10 тисяч.
Із того часу лісівники, незважаючи на негаразди в нашій країні загалом і в лісовій галузі зокрема, із березового соку виготовляють натуральну, якісну і конкурентоспроможну продукцію, - інформує прес-служба Волинського обласного управління лісомисливського господарства.
Джерело: Волинські Новини
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|