АПК Прикарпаття щороку виробляє продукції на понад два з половиною мільярда гривень, посідаючи за тим показником друге місце після промисловості. Але ця галузь неоднорідна. Якщо, скажімо, раніше частка агрофірм, ТОВ і ВАТ у тому валі сягала тільки десятини, а решту видавали на-гора особисті селянські господарства (ОСГ), то тепер вона подвоїлася, тоді як відсоток ОСГ відповідно знизився. Значну роль у цьому відіграло те, що впродовж останніх кільканадцяти років державна підтримка галузі стосувалася переважно сільгосппідприємств, тоді як в індивідуальному секторі отримували тільки дотацію за зданий на м’ясо великоваговий молодняк ВРХ. Якщо ця тенденція збережеться й надалі, то який вихід для господарів-одноосібників? Надто ж для жителів тих сіл, де вже немає колгоспів, але й не закоренилися ні фермерські господарства, ні інші новітні аграрні формування, й доводиться здаватися лише на Бога та власні руки, озброєні косами, сапами, ціпами. А про соціальний розквіт території проживання годі й казати…
Власне, про це і йшла мова на семінарі “Життєздатність сільського господарства, його конкурентоспроможність як основа розвитку сільських територій” у Городенці. Це навчання організувала на досить високому рівні для голів сільських рад та керівників, спеціалістів, власників господарств усіх форм раздування на землі обласна сільськогосподарська дорадча служба спільно з головними управліннями – агропромислового розвитку ОДА й земельних ресурсів у регіоні. Хліборобам розповіли про новітні технології та різні інші аспекти бізнесу просто неба не лише дорадники і представники згадуваних відомств. Перед ними виступили з актуальною інформацією, з рекомендаціями й порадами також чільники та фахівці обласних – державного центру родючості ррунтів та якості продукції й управління водного господарства, Коломийської дослідної станції, аграрної товарної біржі, державної інспекції захисту рослин в області.
– Семінари такої тематики ми вже провели з початку 2010-го майже в кожному районі, – розповів “Галичині” виконавчий директор громадської організації “Івано-Франківська обласна сільськогосподарська дорадча служба” Василь ДОВБНЯ. – Розпочали цю справу ще 2008 р., а торік провели понад 70 таких навчань як у райцентрах, так і в селах чи на базі господарств, виробничий досвід яких заслуговує на поширення. Бачимо, що це конче потрібно селянам. Адже в кожному районі стикаємося з випадками некваліфікованого, неправильного господарювання чи то на присадибних ділянках, чи на земельних наділах, внаслідок чого ррунти на тих ділянках виснажуються, стають розсадниками шкідників та хвороб, нерідко донедавна й небачених у кліматичній зоні Івано-Франківщини.
На наших семінарах кожен може почерпнути достатньо знань, аби господарювати професійно, а отже, ефективно і на кількох сотках, і на одному-двох чи й на ста гектарах. А ще ми підготували понад два десятки тематичних брошур просвітницького характеру – своєрідних посібників з вирощування сільгоспкультур, утримання свійської живності, бджільництва тощо, якими забезпечуємо сільські ради й ініціюємо створення в їхніх приміщеннях кутків дорадництва…
Відверто кажучи, селянам, аби вийти з ситуації, в якій вони опинилися, нічого іншого й не зостається, як навчитися господарювати якомога професійніше, щоби працювати з найменшими затратами коштів і сил. А ще ми настійливо рекомендуємо їм гуртуватися в обслуговуючі кооперативи і сприяємо в тому. Це тим більш нагальна справа, що рік у рік зростає вартість обробітку землі. Скажімо, за оранку селяни, які здебільшого не мають власної техніки, мусять нині платити трактористові по 10–12 грн. за ар, за культивацію – 8–10 грн. Це великі гроші. Та якщо врахувати ще й вартість насіння, збирання й інших робіт, то навіть якщо господар виростить, скажімо, й по 30 ц/га озимої пшениці, цей урожай не покриє його витрат. Тоді як розцінки на ті послуги в обслуговуючих кооперативах, які потроху постають у регіоні, вдвоє-втроє нижчі. Вже й не кажу, що через кооперативи селяни могли б налагодити, нарешті, належний збут лишків власної продукції. Взагалі, ми готові й маємо можливість розробити індивідуальні програми соціально-економічного розвитку для кожного села області, якщо буде воля на відповідну співпрацю з нами з боку їхніх війтів.
На актуальності розгортання кооперативного руху на селі наголосив і заступник начальника головного управління агропромислового розвитку ОДА Степан ВІНТОНОВИЧ. За його словами, торік в управлінні розробили програму розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації до 2015 року, яка передбачає істотне фінансування цієї справи з обласного бюджету: 700 тис. грн. – на 2010-й і по 800 тис. на наступні роки. Він також нагадав про державну допомогу, на яку можуть сподіватися новостворенні обслуговуючі кооперативи. 2009-го, приміром чотирьом таким селянським об’єднанням у нашому краї по урядовій лінії, по суті, подарували комплекти техніки й обладнання сукупно на 1,4 млн. грн.
Про особливості ж прикарпатського сільського господарювання у 2010 році, про які розповіли у своїх виступах спеціалісти названих служб, читайте в “Галичині” надалі.
Автор: Василь МОРОЗ, Газета “Галичина”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|