Побутує думка, що туберкульоз - хвороба соціально неадаптованих людей, які погано харчуються, мають шкідливі звички і, як наслідок, дуже слабкий імунітет. Але медикам все частіше доводиться лікувати від туберкульозу дітей з матеріально забезпечених і щасливих родин. Як розпізнати симптоми цієї недуги у дітей та підлітків?
- Пані Оксано, які симптоми мали б змусити батьків запідозрити, що дитина, можливо, хвора на туберкульоз? І з якого віку діти можуть інфікуватися?
На туберкульоз може захворіти дитина будь-якого віку, фактично від народження. Щоб попередити захворювання, у пологовому будинку проводять вакцинацію БЦЖ, яка дає гарний захист на 7 років. Навіть якщо щеплена дитина й хворіє, туберкульоз протікає легко і такі дітки повністю одужують. А у невакцинованих дітей захворювання протікає важко і дуже погано лікується. За останніх 5 років в області від туберкульозу померло троє дітей, і всі вони були без вакцинації БЦЖ..
Симптоми туберкульозу у дітей і дорослих однакові, але у дітей туберкульоз починається так само, як будь-яке інше хронічне захворювання. Спостерігається загальна слабкість, втома, погіршується апетит, діти стають більш вередливими, в’ялими або навпаки -неспокійними, і батьки, як правило, не пов’язують ці скарги з туберкульозом. Тому єдиним важливим засобом, який дозволяє розпізнати хворобу та виявити інфекцію до початку захворювання, є постановка проби Манту.
- Де діти найчастіше заражаються туберкульозом?
Мікобактерія призводить до захворювання в ослабленому організмі. Тому найчастіше хворіють діти зі слабким імунітетом, які погано харчуються, мають шкідливі звички. Але інфекція може розвиватися в будь-якому організмі, і зараз якраз спостерігається ріст захворювання серед дітей, не обділених ні в харчуванні, ні матеріально, які ведуть здоровий спосіб життя.
Туберкульоз - особливо небезпечна інфекція, бо вона дуже контактна. Ця інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Заразитися туберкульозом можна де завгодно, де є великі скупчення людей. При спілкуванні людина розпилює слину на відстань до 5 метрів, і не факт, що ця людина не є носієм туберкульозної інфекції. До речі, майже 99% дорослого населення є інфіковані туберкульозом, але не всі ми хворіємо. Своєрідними зонами ризику є маршрутки, супермаркети, дискотеки, ринки.
- Чи правда, що заразитися туберкульозом можна через молоко?
Так, можна заразитися через молочні продукти від хворої худоби. Бо мікобактерія, яка спричиняє туберкульоз у великої рогатої худоби, притаманна і людському організму. Можна заразитися через сирі курячі яйця, некип’ячене молоко, сир, масло, сметану. Далеко не вся рогата худоба має щеплення від туберкульозу, бо це щеплення дорого коштує. А хвора на туберкульоз корова, як правило, дає багато молока. Особливо небезпечною є молочна продукція зі стихійних ринків. Я би не радила батькам купувати ці продукти з рук, а лише у магазинах. У некип’яченому молоці туберкульозна паличка до моменту скисання може зберігатися 2 доби, у масній сметані і маслі - протягом 3-4 тижнів. Під час кип’ятіння паличка руйнується.
- Який перебіг туберкульозу в дітей?
У дітей туберкульоз протікає важче, ніж у дорослих. Чим менша дитина, тим важчий перебіг хвороби. Але клініка хвороби така ж, як у дорослих: підвищується температура, розвивається інтоксикація, загальна слабкість, втома. З’являється кашель. Туберкульоз вражає будь-які системи органів, тому може бути туберкульоз ока, нирок, нервової системи тощо. Найчастіше зустрічається туберкульоз легенів, який на пізньому етапі проявляється кашлем, задишкою, болем в грудній клітці. Кашель супроводжується харкотинням, інколи навіть з домішками крові, гнійним харкотинням.
- А як лікують дітей від туберкульозу?
Ми закликаємо батьків проводити профілактику і пробу Манту, бо лікування є дуже складне і тривале. Мінімум 6 місяців, інколи діти перебувають на лікуванні й до півтора року. Лікування включає велику кількість тубпрепаратів, щонайменше 5, і велику кількість інших медикаментів. Тільки на венне введення препаратів йде до трьох місяців.
У нашому відділенні є 30 ліжок для дітей від 1 року до 18, і на жаль, вони завжди зайняті.
Специфіка хвороби така, що дітям заборонено контактувати з навколишніми. Оскільки вони змушені проводити у відділенні дуже багато часу, фактично жити там, працівники закладу подбали про те, щоб створити там майже домашню атмосферу. З дітками працює психолог. Для учнів молодших класів, які змушені через хворобу пропускати уроки, навчання організовано просто у лікарні.
- Лікування дороге?
Лікуватися від туберкульозу дуже дорого. Але держава повністю забезпечує медичні заклади відповідними медикаментами. Наш заклад цілком забезпечений необхідними ліками. Жодного препарату батьки не купують, єдине, що можуть докуповувати, - це вітаміни, захист для печінки.
Автор: Наталка ГОЛОМІДОВА, Галицький кореспондент
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|