Колегія обласної ради Українського Товариства Охорони Пам’яток і Культури провела своє чергове засідання. Порядок денний передбачав розгляд ряду важливих питань, зокрема, про: підведення підсумків конкурсу щодо присудження обласної премії УТОПіК імені Івана Вагилевича (доповідав голова секції по нагородженню Михайло Паньків); про містобудівну ситуацію в місті Івано – Франківську (доповідав заступник начальника управління архітектури та містобудування Микола Капак); про вирішення питання передачі у власність УТОПіК будинку по вул. Майдан Шептицького, 3 (доповідав голова ради Товариства Василь Тимків); про роль громадськості у збереженні культурної спадщини у підготовці до “Євро–2012” (доповідав заступник голови Ради Володимир Любінець).
На підставі зібраних матеріалів, виступів та обговорення, колегія обласної ради Товариства ухвалила присудити за особистий вклад та багаторічну діяльність по пропаганді і збереженню культурної спадщини України, обласну премію імені Івана Вагилевича за 2009 рік двом активістам Товариства: Давидюку Андрію Зіновійовичу (члену колегії обласної ради Товариства, начальнику відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи Івано-Франківської облдержадміністрації) та Штиркалу Ярославу Євгеновичу (активісту Товариства, директору Івано-Франківського краєзнавчого музею, члену постійної експедиції Товариства по дослідженню середньовічних монастирів та фортець області).
В зв’язку із проведенням в Україні “Євро–2012”, колегія обласної ради Товариства ухвалила доручити всім міським і районним організаціям УТОПіК області розробити заходи по підготовці до даної події і до 1 лютого 2012 р. їх виконати. В переліку заходів запропоновано: проведення огляду всіх пам’яток обласного центру і селах районів; визначення з потребою проведення поточних ремонтів та благоустрою пам’яток і пам’ятних місць; посадити біля пам’яток зелені насадження. Питання фінансування робіт повинно вирішуватися з міськими, районними та сільськими радами.
Для довідки. Народився І.Вагилевич у сім’ї пароха в с.Ясень, тепер Рожнятівського району Івано-Франківської області. Навчався у Львівській духовній семінарії (1839 р). Брав участь у польських конспіративних організаціях. Один із засновників нової української літератури в Галичині. Співавтор збірок “Зоря” (1835) та “Русалка Дністровая” (1837). Разом з М.Шашкевичем і Я.Головацьким організував “Руську трійцю” (1833). Під час “весни народів” 1848 р. самовільно залишив парафію та виїхав до Львова. Згодом був перекладачем української мови, друкував статті в “Газеті львівській”, коригував виступи депутатів Галицького сейму, брав участь у підготовці словника польської мови Лінде. 1862 р. одержав посаду міського архіваріуса, на якій працював до смерті. Помер 10.05.1866 р. у Львові. Основна мовознавча праця “Граматика малоруської мови в Галичині” (1844), інша праця - “Розправа про південно-руську мову” (1843) залишилася у рукописі. Взяв участь у виданні Akta grodzkie i zemskie та Monumenta Poloniae Historica. Писав власні праці, які мають зразкове джерелознавче підґрунтя. Підготував опис дако-романської мови. Збирав і опрацьовував лексичні матеріали для словників, зокрема українсько-німецько-латинського. Етнографічні праці Вагилевича “Гуцули, мешканці Східного Прикарпаття” (1837), “Бойки, русько-слов’янський люд у Галичині” (1839), “Лемки, мешканці Західного Прикарпаття” (1841) містять цінний діалектичний матеріал. З етнографічними працями Вагилевича пов’язується початок наукового вивчення мови і культури Гуцульщини. Автор балад, поезій у прозі, серії статей про українську літературу. Перекладав “Слово о полку Ігоревім” українською і польською мовами, давши науковий коментар. Автор “Заміток о руській літературі” (1848).
Автор: А.Чемеринський, головний спеціаліст управління культури Івано-Франківської ОДА
Обговорити на форумі
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).