Спершу сфальшованою статистикою видурити собі членство в єврозоні, а потім за допомогою грошей інших країн-членів порятувати своє фінансове становище. Країни Європейської Валютної Унії роблять на даний момент усе можливе, аби спекатися такого враження. Але факт залишається фактом: Греція стоїть на порозі банкрутства, а передовсім Німеччина змушена вдаватися до мільярдних ін’єкцій. Водночас Берлін не бажає звалювати увесь тягар на свої плечі, тож усім п’ятнадцятьом країнам-членам єврозони доведеться взяти участь в акції солідарності.
Рішення щодо цього буде ухвалено не раніше наступного тижня у колі глав держав та урядів членів Європейської Валютної Унії. До цього часу слід лише з’ясувати всі обставини справи, оскільки, згідно з угодами Європейської Унії, така рятівна фінансова допомога не санкціонована. Тож грецький уряд повинен передовсім продемонструвати, що запровадженні ним заходи економії є серйозною справою, а не забавкою. Міністри фінансів країн-членів ЄУ зволікають з презентацією їхнього спільного плану порятунку також і тому, що тиск проти заходів урізання соціальних програм в Греції стає з кожним днем сильнішим.
Як ризик можна потрактувати й коментар німецького міністра фінансів Вольфґанґа Шойбле [Wolfgang Schäuble], опублікований у газеті Financial Times Deutschland. Політик-християнський демократ стверджує: “Країна-член єврозони, котра виявляється не в стані провести санацію свого державного бюджету, повинна як ultima ratio бути виключеною з Європейської Валютної Унії”. При цьому пан Шойбле визнає: “Вигнання однієї країни з Валютної Унії може спричинити ефект доміно. Впаде Греція, то за нею, можливо, полетять Італія та Іспанія”.
Хоча ця проблема досить серйозно зачіпає й інші країни єврозони й особливо Німеччину. Адже німецькі банки надали Греції кредитів на 38 мільярдів євро, іспанським підприємцям, державному та місцевим бюджетам ще 191 мільярд, а італійським – 202 мільярди євро. Якщо виникнуть труднощі з поверненням кредитів, то німецький уряд знову опиниться в ситуації, коли комерційні банки від краху доведеться рятувати за допомогою грошей вітчизняних платників податків.
Від падіння Європейської Валютної Унії постраждають таким чином всі без винятку європейські країни, хтось більше – хтось менше. Навіть Австрії не вдасться уникнути цієї долі, навіть якщо мати на увазі, що австрійські банки проявляли більшу активність на східноєвропейському напрямку.
Тож тепер у всій красі проявилися прорахунки Європейської Валютної Унії. Лише координації в рамках Пакту стабільності [Stability and Growth Pact – пакет договорів, спрямованих на гарантування дотримання бюджетної дисципліни країнами єврозони після впровадження єдиної валюти – Z.] виявилося недостатньо, адже санкції за порушення меж дефіциту державного бюджету, як показала практика, не виконують своєї відлякуючої функції .
Колишній федеральний канцлер Німеччини Гельмут Коль [Helmut Kohl] зробив дуже мужній крок, пожертвувавши німецькою маркою на користь євро. Він не втомлювався наголошувати, що Валютна Унія дійсно має сенс лише в рамках політичної унії. Але довести справу до кінця він не зміг ні в європейських країнах-партнерах, ні в себе на батьківщині.
І це вилазить боком сьогодні. Головний урок, який подала нам грецька трагедія такий: Країни-члени єврозони повинні спільно вирішувати й узгоджувати питання, які стосуються податкової, зарплатної, соціальної та грошової політики. Досвід Греції засвідчує: хибні рішення у сфері економічної політики в одній країні можуть мати фатальні наслідки для всіх інших країн-членів. А отже необхідно ще більше відмовитися від національного суверенітету в цьому питанні. І це буде наступним необхідним кроком, на який повинні зважитися голови держав та урядів ЄУ. Інакше небезпека нависне не лише над Валютною Унією, а й над усією Європейською Унією.
Автор: Александра Фьодерль-Шмід [Alexandra Föderl-Schmid]
Назва оригіналу: : Mehr Europa für den Euro
Джерело: Der Standard. 17.03.2010
Зреферував Любко Петренко, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|