Із ініціативи Польського інституту та київської книгарні “Є” в Україні розпочато проект “Європейський досвід: Польща”. Для багатьох українських політиків, інтелектуалів, митців Польща – яскравий приклад успішного створення європейської нації. А для нової влади в Україні вивчення й творче осмислення досвіду Польщі на євроінтеграційному шляху – це можливість не припуститися тих помилок, що їх зробила західна сусідка України у процесі європейської трансформації. Першим гостем проекту став” польський режисер, екс-міністр культури Вальдемар Домбровський, якого поляки називають “батьком-реформатором” польських культурних інституцій.
У доробці Вальдемара Домбровського – реформа культурної політики, вивільнення культури і мистецтва від державної опіки. Професор Домбровський – засновник міжнародної мистецької стипендії “Гауде Полонія” (для підтримки молодих митців). За його підтримки створені Інститут книги, Театральний інститут та Інститут кіномистецтва Польщі. Як наголосив директор Польського інституту в Україні Єжи Онух, ця мережа галузевих інститутів із широкими компетенціями та чималими бюджетами перебрали багато завдань від міністерських департаментів, отримали більшу свободу для розвитку, об’єднали професіоналів – митців та управлінців.
Таку реформу культурної галузі у Польщі Вальдемар Домбровський пояснив необхідністю виховати національну еліту: “Безпрецедентним для історії було розкріпачення культури, – каже він. – Це спершу виглядало так, ніби ми скочили до басейну головою вниз, не знаючи, чи є там вода. Але без такого переходу на вільні демократичні засади науки, освіти, мистецтва, культури Польща залишилась би зі старими чиновниками та управлінцями, вихованими у добу існування Берлінського муру. Не можна вимагати реформ від людей, які звикли працювати за умов диктатури однієї партії!”.
Знищення тоталітарної ідеології і розкріпачення особистості
Щодо України, то, за словами Домбровського, ментальність чиновників і політиків, які мають здійснювати реформи, лишилася незмінною від радянських часів. На його думку, лише формація політиків і чиновників, вільна від старого мислення і підходу до праці, буде здатна провести реформи, як це сталось у Польщі. А найголовніше для подальшого європейського поступу України – це деідеологізація усіх без винятку сфер державного і суспільного життя, вважає Домбровський.
“Зміна економічної системи, системи публічного життя, суспільних цінностей, зміна ментальності – це все стало можливим лише після знищення тоталітарної ідеології і розкріпачення особистості, – наголошує Вальдемар Домбровський. – І польська культура перестала обслуговувати політику. Щоправда, тепер – як і більшість національних культур – вона обслуговує тих, хто здатен за це мистецьке задоволення заплатити. Але найголовніше все-таки – відхід від тоталітарної ідеології, і ми спромоглися це зробити!”.
Взагалі, проект “Європейський досвід: Польща” передбачає зустрічі української громадськості та політикуму з представниками польської політичної, наукової, мистецької еліти. Тому що польська еліта розуміє, що стабільний Європейський дім без України неможливий. Чи розуміють це в Україні?
Джерело: Радіо Свобода
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|