Той, хто ще пам’ятає сумну картину порожніх магазинних прилавків у совдепівські часи, особливо тішиться з нинішньої насиченості товарами торговельних закладів і ринків. Якщо, звичайно, гаманець у нього не “худий”. Зрештою, і малозабезпеченим громадянам кожна покупка приносить радість, але якщо остання несподівано перетворюється у прикрість і розчарування, то вони сприйматимуть це значно болісніше, ніж інші. Як пограбування серед білого дня, крадіжку їхніх кровних, зароблених тяжкою працею грошей…
Мова про непоодинокі ситуації, коли в тому товарному розмаїтті, що вбирає очі, вам можуть “підсунути” і недоброякісну річ або харчовий продукт, а ви це виявите уже вдома. Не кожен з нас, чиї права як покупця порушено, і не завжди активно добивається відновлення справедливості — обміну товару на доброякісний або повернення його вартості. А шкода. Бо порушено наше конституційне право — право споживача. А без покупця, якщо вдуматися, не мали би прибутків та робочих місць продавець і виробник товару, не надходили би податки до бюджету. Тож споживача, який інвестує весь господарський механізм держави, по праву можна назвати основою суспільства.
У цьому переконаний начальник обласного управління у справах захисту прав споживачів Ярослав ХОДАН. З ним веду розмову напередодні Всесвітнього дня прав споживачів, який уже традиційно світова спільнота відзначатиме під егідою ООН 15 березня.
— Ярославе Михайловичу, чи до вашого управління звертається багато людей, котрих обманули при реалізації їм товару чи послуги?
— За минулий рік — 623 споживачі. Це майже на третину менше, ніж за 2008-й. Із розглянутих працівниками нашого управління 616 звернень 518 задоволено. Бачу ефект наших зусиль в тому, що споживачам повернуто кошти за недоброякісні товари й послуги на загальну суму 517,2 тис. грн.
Розглядаючи заяви громадян, ми здійснили 242 позапланові перевірки. За їх результатами 123 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності й оштрафовано на загальну суму 16,4 тис. грн., до суб’єктів господарювання застосовано адміністративно-господарських санкцій на 56,1 тис.
Наприклад, торік у листопаді в управління з письмовою заявою звернулася жителька Івано-Франківська: їй вельми кепсько пошили штори в магазині “Тюлі, штори”. Після проведення нашими працівниками позапланової перевірки торговому центрові “імперіал” довелося відшкодувати цьому споживачеві повну вартість замовлення в сумі 725 грн.
Стаємо на захист прав споживачів, незалежно від того, чи людині загрожує втрата десятків і сотень гривень, чи тисяч і десятків тисяч. В окремих випадках для вирішення типових скарг громадян беремо на себе їх правовий захист у судах — добиваємось, аби ці люди отримали відшкодування своїх моральних і матеріальних збитків. Приміром, в інтересах ще однієї громадянки в грудні минулого року юристи управління підготували та направили до суду позовні матеріали про стягнення неустойки — пені — за несвоєчасне виконання гарантійного ремонту телевізора Philips. Майже рік тримав його на гарантійному обслуговуванні сервісний центр ТзОВ “Мегастайл”. За порушення термінів виконання гарантійного ремонту складної побутової техніки, а він згідно із Законом України “Про захист прав споживачів” має здійснюватися протягом двох тижнів, ми притягнули керівника цього товариства до адміністративної відповідальності, а щоб можна було відшкодувати належну жінці за останні шість місяців пеню в розмірі одного відсотка вартості товару — 5 269 грн., направили до суду позов ціною 9 762 грн. Як бачите, управління вимагає суму морального відшкодування для громадянки вищу, аніж коштував телевізор.
До речі, найчастіше — майже в кожному другому випадку — люди скаржаться на дефекти і недотримання термінів гарантійних ремонтів складної побутової техніки та мобільних телефонів. Їх незадовільне гарантійне обслуговування через брак авторизованих сервісних центрів на території області залишається досить гострою проблемою для споживачів.
А всього за минулий рік юристи нашого управління в інтересах споживачів підготували і направили до місцевого суду 20 позовних заяв на загальну суму 318 тис. грн., з них 12 задоволено на суму 88 тис., одну залишено без розгляду, сім перебуває в стадії розгляду.
— А які практичні рекомендації ви дали б самим покупцям?
— За нинішньої відсутності товарного дефіциту підходьте до покупки будь-якої речі уважно й виважено. Без поспіху огляньте таку ж у кількох магазинах. Купуйте товар не у випадкових покупців з-під поли, не в коридорах установ чи десь на вулиці. Звісно, краще скористатися послугами магазинів відомої торгової марки, з усталеним іміджем, а не тих, що можуть з якихось причин завтра чи післязавтра закритися, як це сталося, скажімо, з “Домотехнікою” в обласному центрі. Бо тоді покупцеві, а разом з ним фахівцям нашого управління, до котрих він звернувся, важко добиватися обміну придбаного товару, в якому виявилися приховані дефекти, позиватися через суд до колишнього власника торговельного закладу. Вимагайте належного оформлення покупки, себто продавець повинен вам дати товарний чек, а на складну побутову техніку і взуття — гарантійні зобов’язання. Причому ці зобов’язання він не має права занижувати порівняно з підприємством-виробником.
Якщо ж при реалізації товарів чи послуг порушили ваші права як споживача, — звертайтеся в наше управління. Тут упродовж кожного цілого робочого дня спеціалісти й юристи приймають громадян, надають їм консультації, допомагають в оформленні відповідних позовних заяв до суду. Ви можете також подзвонити до нас й отримати відповідь на питання, що вас хвилює, за телефонами: 2-48-66, 2-25-53, 55-27-96.
Автор: Іван ГАВРИЛОВИЧ, Газета “Галичина”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|