Протягом цього року Львів житиме оперним мистецтвом. Адже цьогоріч виповнюється 110 років від час заснування львівського оперного театру. Прем’єри, відомі гості, цікаві виставки – цим обіцяють потішити своїх шанувальників оперні митці.
110 років тому перед городянами постав вибір: або річка Полтва, або оперний театр. Міські райці ухвалили рішення на користь будівництва театру, а Полтву ув’язнили у бетон. Місто залишилось без річки, зате з оперним театром. Ймовірно, до такого кроку міських управлінців спонукало те, що на той час у Європі головним критерієм визначення культурного рівня міста вважався університет (який у Львові був з
XVII століття) і оперний театр. Тим паче, що перша професійна оперна трупа уже існувала у Львові у кінці
XVIII століття, а прибула вона з Австрії. Театральне життя у місті вирувало і його шанувальники потребували приміщення.
Австрійський композитор був подивований оперою у провінційному Львові
Влітку 1897 року почалось будівництво оперного театру за проектом знаного у Європі архітектора Зигмунта Горголевського.
4 жовтня 1900 року прем’єрою опери “Янек” (головну партію виконував український тенор Олександр Мишуга) відкрився Міський театр у Львові. Таку назву він зберіг до 1939 року.
Директор Королівської опери у Відні, композитор Малер так пригадував свої гастролі у Львові у 1903 році: “Я слухав оперу Пуччіні “Тоска”. Це в усіх відношеннях прекрасний спектакль, і навіть дивно, що в австрійському провінційному місті можна знайти щось подібне”.
Українські чиновники не розуміються на опері
110 років поспіль зберігається традиція – гості міста відвідують оперний театр, щоб послухати львівських солістів і помилуватись архітектурним творінням. У репертуарі театру 40 вистав. А з нагоди ювілею очікується ще дві прем’єри - опера “Данило Галицький”, написана львівськими сучасними авторами, і балет “Капризи Паганіні”. Ці постановки обійдуться у близько 2 мільйони гривень.
Керівництво театру сподівається на окрему постанову Кабміну про святкування 110-річниці і, відповідно, фінансування. Адже попри те, що театр має статус національного, держава надає гроші лише на зарплати, а на творчість, опалення, електропостачання і так далі не виділяється жодної гривні. Про це повідомив директор театру Тадей Едер.
“На колегії у Мінкультурі мені довелось пояснити різницю між оперним театром, драматичним і ляльковим. На жаль, чиновники не мають поняття, що таке оперний театр. У мене на сцені 150-160 людей. Немає законів про культуру і меценатство. 50 солістів у театрі. Усі отримують зарплату, а серед них одні – щодня на сцені, а інші – два-три рази на рік. Хіба це можливо, їх не можна звільнити і все, бо закон не дозволяє. У світі все просто, соліст–талант і має контракт, нема таланту – нема контракту”, – каже Тадей Едер.
Львівські митці вражають своєї щирістю
Свій ювілей львівська опера святкуватиме упродовж усього року і очікується участь солістів і диригентів європейських театрів, а також з Санкт-Петербурга, Москви, Мінська. Театр Ла Скала привезе у Львів виставку 20 сценічних костюмів, у яких виступали світові оперні зірки.
А Львівський оперний театр у березні і листопаді виступатиме перед французькими глядачами зі сценічною кантатою для солістів, хору, балету і оркестру “Карміна Бурана”. Про це розповів французький диригент українського походження Григорій Пентелейчук.
“Львівський оперний театр захоплює європейського слухача своїм щирим і відданим виконанням. Митці музику і спів проносять через своє серце. Опера не лише в Україні, але й світі переживає не найкращі часи. Її публіка старіє, а молодь треба навчити любити оперу. Бо молоді люди її бояться, тому що не розуміють, це вони так думають, тому потрібно оперу популяризувати”, – зазначив Григорій Пентелейчук.
Святкування ювілею оперного театру – це передусім престиж для усієї України, а не лише Львова, наголосив керівник театру. Адже Львівський оперний єдиний з-поміж українських театрів прийнятий до об’єднання “Європа–опера”, яке створене при Європарламенті.
Автор: Галина Терещук, Радіо Свобода
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|