Тисячі кубометрів нечистот з міського сміттєзвалища Івано-Франківська можуть потрапити у Дністер.
“Ми маємо на території села екологічну бомбу сповільненої дії”, — із жахом кажуть мешканці села Рибне Тисменицького району, на території якого знаходиться полігон твердих побутових відходів обласного центру Прикарпаття. Люди просять Бога, аби сніг розтанув не швидко й раптово, бо тоді велика вода може спричинити витік фільтрату — лужної рідини, яка утворилася внаслідок перегнивання сміття.
20 тисяч кубометрів нечистот знаходяться у величезних ямах-чеках, завглибшки п’ять метрів. Кілька років тому фільтрат виливався, у річці загинула вся риба. Отож страх опинитися на межі екологічної катастрофи знову сковує серця рибненців. Сміттєзвалище зробили у 1990-их. Так вирішила івано-франківська влада. У місцевих людей дозволу, звісно, ніхто не питав. Від села полігон відділяє лише три кілометри лісу. Та в Рибному часто чути сморід.
У маленькій річечці біля сміттєзвалища колись було повно риби і раків. Зараз там нічого живого. Ніхто там влітку не купається і не поїть корів та й навіть воду з власних криниць рибненці бояться пити. Вживають тільки перекип’ячену. Під час кип’ятіння з’являється червоний і жовтий осад Окрім того, у селі почастішали випадки онкозахворювань. Люди пов’язують це з небезпечним сусідством. Та медики стверджують, що полігон тут ні до чого.
Під час двох великих катастроф, коли виливався фільтрат, на допомогу приходили працівники кафедри військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу. Начальник кафедри військової підготовки цього закладу Юрій Вязінцев розробив проект польового магістрального трубопроводу, через який фільтрат було перекачано до міської каналізаційної системи. Та тільки небезпека минула, усе демонтували і законсервували. Наразі вже протягом двох років смердюча рідина з полігону не відкачується.
“Якби спочатку робилося все, як це передбачено проектом побудови полігону, то проблем можна би й уникнути, — каже сільський голова Рибного Василь Ісаків. Та все зробили будь-як і виправити щось дуже важко. Ось сміття мало би перешаровуватися ґрунтом, але цього ніхто не робить. Немає й очисних споруд, що були передбачені проектною документацією, належно не працює дренажна система. Чек по збору фільтрату дійшов до критичної межі. Нині головне викачати нечистоти, які знову можуть потрапити у потічок, звідти в річку Павельче, а через неї — в Бистрицю Солотвинську й Дністер”.
Наразі громада Рибного хоче, аби полігон закрили, але хто ж тоді слідкуватиме за нечистотами. “Сільська рада зробити це неспроможна, — з жалем та обуренням продовжує пан Ісаків. — Вихід із ситуації знайти можна, побудувавши завод з переробки сміття, але наразі, про це тільки говорять. В івано-франківській Державній інспекції з екології кажуть, що наразі на сміттєвому полігоні ситуація не найгірша, проте загрозлива. Сьогодні рибненці мали би звернутися до Екологічного фонду, де повинні знайтися кошти на недопущення катастрофи. Окрім того, у Рибному для уникнення катастрофи потрібно прокласти 15 кілометрів розбірного, а краще постійного, трубопроводу.
Автор: Галина ПЛУГАТОР
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|