Храми, собори, церкви та каплиці є не тільки священним місцем для релігійних людей, але й приголомшливою принадою для туристів. Церкви є практично у всіх містах світу, і більшість з них відрізняються цікавою та незвичайною архітектурою. Портал novate.ru відібрав 10 найкрасивіших соборів світу.
Найгарніші церкви світу:
Собор Las Lajas (Колумбія): Будівництво Собору Лас Лахас усередині каньйону річки Гуаітара почалося в 1916 році і тривало аж до 1949 року. Собор був зведений на пожертвування на місці старої каплиці, збудованої у
XIX столітті.
З будівлею каплиці пов’язана красива легенда про те, як одна жінка на ім’я Марія Мьюсіс несла на своїй спині глухоніму дочку Розу, але та раптом попросила (вперше в житті заговоривши) зупинитися в найближчій печері. Там Роза намалювала на стіні печери Діву Марію з сином.
Пізніше експертиза не змогли встановити ні фарби, ні інші речовини, якими була намальована картина. Єдине, що вони змогли визначити, що камені були “просякнуті” картиною на кілька футів вглиб.
Чи правдива це легенда - ніхто не знає. Але цей готичний собор по праву носить звання одного з найкрасивіших і найбільш загадкових храмів в світі.
Собор Sagrada Familia (Іспанія): Саграда Фамілія має повне ім’я Temple Expiatori de la Sagrada Familia. Буквальний переклад означає “спокутний храм святої родини”. Будівництво собору розпочалося в 1882 році і триває до цього дня. Перший проект був розроблений Антоні Гауді, який працював над проектом понад сорок років. Коли його запитували, чому проектування зайняло стільки часу, він відповів: “Мій клієнт не поспішає”.
Будівництво собору перервалося із-за громадянської війни 1936 року, коли каталонські фанатики зруйнували всі макети Гауді. Зараз будівництво триває згідно з нечисленними збереженими планами і сучасними напрацюваннями. Планується, що будівництво закінчиться в 2026 році, але в це ніхто не вірить. Проект давно охрестили “Собор, який ніколи не буде добудований”.
Собор Василя Блаженного (Росія): Собор стоїть на Красній площі і названий на честь юродивого Василя, який наважився висловити Івану Грозному все, що він думає з приводу його тиранії. Архітектора, який спроектував цей собор, згодом засліпили за наказом Івана Грозного, щоб той ніколи більше не зміг створити нічого прекраснішого.
Собор Василя Блаженного - головна визначна пам’ятка Москви протягом довгих років. І напевно, ще довго іноземці будуть питати: “Як пройти на Красній площі до собору Василя Блаженного?”
Собор Hagia Sophia (Туреччина): Технічно Хагія Софія (з грецької - Церква Святої Мудрості Божої) вже не є церквою, тепер у цьому Стамбульській будівлі розташований музей. Собор має довгу історію - спочатку це була християнська церква. Потім її перебудували в частину Східної ортодоксальної церкви в Константинополі. Після того як місто стало турецьким в 1453 році, вона стала мечеттю. І вже значно пізніше з цієї церкви зробили музей.
Будівництво церкви закінчилося в 537 році при імператорі Юліані I, і ще тисячу років вона залишалася найбільшою церквою в світі. Сьогодні ця церква - зразок візантійського мистецтва, предмет вивчення для багатьох дослідників з усього світу.
Собор Святого Петра (Ватикан): Це найбільший релігійний будинок у світі, який є серцем всього християнства. Будівля воістину величезна - займає площу більше двох гектарів і здатна вмістити до 60 тис. чоловік одночасно.
На місці сучасного собору вже була церква, побудована першим імператором Риму Костянтином у 324 році н.е. Та церква простояла близько 1200 років, поки її не вирішили переробити на найбільший собор. У будівництві брали участь всі видатні діячі епохи Відродження. Мікеланджело проектував склепіння, Жан Лорензо Берніні спроектував головну площу, а Донато Броманте був першим архітектором собору.
Собор Нотр Дам де Парі (Франція): Це найважливіша пам’ятка Парижа - квінтесенція готичної архітектури. Будівництво Нотр Дам почалося в 1163 році, коли єпископ Моріс де Саллі вирішив підтвердити свій статус більш зручною церквою. Будівництво закінчилося значно пізніше - через двісті років, але все одно собор став одним з перших дійсно масштабних європейських проектів.
У соборі безліч дивовижних речей. Наприклад, вікна (найбільші в світі на той момент), які зображують сцени з Біблії.
З собором і пов’язано багато легенд. Наприклад, за однією з них дзвін “Еммануель” було відлито в 1600 році з прикрас, подарованих собору жінками, щоб отримати унікальний дзвін.
Але свою популярність собор отримав завдяки Віктору Гюго. Популярність книги перевершила всі очікування.
Hallgrimskirkja (Ісландія): Ця церква була побудована в Рейк’явіку в період з 1945-1986 рр. Завдяки висоті 74,5 м вона є четвертою за висотою будовою у всій Ісландії і розташована точно в центрі столиці, так що її можна побачити з усіх точок міста. Головним архітектором проекту був призначений Гуджон Самуельссон (Guðjón Samúelsson).
Свою дивну назву (буквальний переклад: Церква Халлгрімура) ісландська церква отримала на честь поета і священнослужителя Халлгрімура Петтерсона. Зовнішній вигляд нагадує гейзери, яких в Ісландії величезна кількість.
До речі, опис приблизно таких веж можна зустріти в книзі Толкієна “Володар кілець”. Відомо, що професор багато запозичив з ісландської міфології для своєї трилогії, не виключено, що й архітектура таких будівель також згадана в давньоісландських міфах.
Церква Jubilee (Італія): Сучасні архітектори ламають канони і будують церкви в стилі модерн. Один з таких, Річард Мейер, побудував церкву в Римі і не особливо соромлячись назвав її “проектом тисячоліття” і “гордістю корони метрополії Риму”.
Криві лінії обумовлені не тільки потребами стилю і теплообміном, в них є і релігійний підтекст. Три дуги однакового радіусу символізують Святу Трійцю, а скляна поверхня схожа на воду в ритуалі хрещення.
Каплиця Notre Dame du Haut (Франція): Цей екстравагантний проект віддалено нагадує зачіску Елвіса Преслі. Каплиця пілігримів під назвою Le Corbusier’s Notre Dame du Haut, знаходиться в селищі Рончамп. Втім, ця каплиця більш знаменита, ніж селище, в якому знаходиться, тому для стислості цей Нотр Дам так і називають - Рончамп.
Ефект, який створює незвичайний дах очевидний - під час дощів волога накопичується на даху, а потім стікає вниз, немов фонтан.
Не дивлячись на неоднозначний дизайн Notre Dame du Haut вважається однією з найуспішніших робіт Ле Корбузье.
Кристалічний собор в Каліфорнії (США): Важко сказати, чим увінчається спроба поєднати традиційні церкви з сучасними віяннями в архітектурі. “Кристалічний собор” не має нічого спільного ні з кристалами, ні з собором. Це дивовижна протестантська мегацерква в місті Гарден-Гров в Каліфорнії.
Церква майже цілком зроблена з фрагментів скла, яких налічується більше 12 тисяч. Зовнішній вигляд вражає - собор зроблений у вигляді чотирикутної кристалічної зірки, але ще красивіше всередині, коли крізь скло проникає сонячне світло і видно небо.
А ще всередині встановлено найбільший у світі орган, в якому більше 16 тисяч труб.
Джерело: Перша рейтингова система
Обговорити на форумі