Що відчуваєш, коли проголошуєш присягу? Перший президент України розповів Бі-Бі-Сі, що відчуває український президент. Якою побачив церемонію інавгурації пан Кравчук і чому, власне, він сам не прийшов до Верховної Ради?
Л.Кравчук: Тому, що там якогось протоколу, яким керується штаб, що проводить інавгурацію, не існує. Тому це власне бажання. Мають бути присутні народні депутати тому, що так за Конституцією – президент складає присягу на урочистому засіданні Верховної Ради. Значить, засідання Верховної Ради має відбуватись. Хоча його не було у повному складі. А відносно того, чи бути там колишньому президенту – чи першому, чи другому, чи третьому, – це визначає сам президент. Ющенко також не був.
Бі-Бі-Сі: Ви кажете, ідеться скоріше про бажання президента. У вас не було такого бажання? Чому?
Л.Кравчук: У мене не було бажання тому, що я не бачив там своєї ролі. Ну, скажімо, аби було передбачено, що всі президенти, яких вже історія України зафіксувала, відіграють у цій інавгурації якусь функцію, то я обов’язково прийшов би. Тому, що мені потрібно було б, чи сказати якісь слова, чи якісь побажання, чи підкреслити передачу влади, традиції якісь передати. І це нормально було б для суспільства, що от президент Ющенко безпосередньо передає владу, президент Кучма це підтримує, президент Кравчук також. Тобто, закладаються якісь традиції передачі влади. То я б прийшов обов’язково.
Бі-Бі-Сі: Наскільки я зрозумів, ви дивилися церемонію по телевізору. Що сподобалось, що ні?
Л.Кравчук: Знаєте, я до інавгурацій ставлюсь прагматично. Не як до шоу. Тому, що інавгурація є ні що інше, як складання присяги президентом, після якої він стає до виконання своїх конституційних повноважень. Або, скажімо, змагаються – скільки приїхало, скільки запросило… Ну, по-перше, ніхто сам не приїжджає. Всіх запрошують. А у міжнародних відносинах внутрішнє незапрошення це є неповага. Так от скільки запросили, стільки й приїхало. Уявіть собі, що сьогодні раптом приїхали би Обама, Медвєдєв… Оце було би зойку стільки, що вистачило би на п’ять різних передач! А знову ж таки – це нічого особливого для стосунків між країнами не дає тому, що стосунки будуються через двосторонні, багатосторонні угоди. Тобто, є речі, які називаються “театралізоване дійство”. Воно не заважає, не перешкоджає, але нічого не додає. Хто хоче, хай робить.
Бі-Бі-Сі: А от коли ви сьогодні дивилися церемонію інавгурації і дивилися на нового українського президента Віктора Януковича, чи ви уявляли собі, що він відчуває в цей момент?
Л.Кравчук: Бачите, є люди різні за своєю душею, ментальністю. Є м’які, є дуже вразливі люди. Вони мовчазні, але вразливі. Інколи дивишся на обличчя, а воно стає блідим. Є люди, які зовні ефектно подають свою вразливість. Я не так добре знаю Віктора Федоровича, щоб точно сказати. Так з усього бачу, що він людина (ну так ззовні, те, що я знаю) віруюча. Думаю, що для нього це було певне випробування, скажімо, на його нерви, на його емоції…
Бі-Бі-Сі: … у сам момент інавгурації, так?
Л.Кравчук: Так, у сам момент. Присяга сама. Покласти руку на Пересопницьке Євангеліє і говорити неправду, ви знаєте, це божа кара. Це навіть не Конституція. Це Книга книг. Це при мені… Це я придумав такий атрибут участі в інавгурації – присутності і участі, я б сказав, святої книги.
Бі-Бі-Сі: Чому ви так придумали?
Л.Кравчук: Я так придумав тому, що тоді не було Конституції. Коли я робив інавгурацію, у нас не було української Конституції, і ми думали, чим замінити, яку атрибутику, силу покласти, щоб президент відчув відповідальність. І от Лубківський (тоді був народний депутат зі Львівської області) запропонував цю книгу – Пересопницьке Євангеліє – з моєї батьківщини. Вона там писалася, там зберігалася. Її привезли звідти після інавгурації вже до Києва, де вона і стала зберігатись. А відтоді всі президенти тепер так складають присягу – поряд з Конституцією кладуть Пересопницьке Євангеліє. Тобто, я думаю, що людина не може не відчувати той момент, коли перед богом, перед людьми і так публічно… А потім на другий день, скажімо, нехтувати цими речами – це або амнезія у людини, або вона неповноцінна.
Джерело: Бі-Бі-Сі
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|