Євросоюз скликає екстрений економічний саміт в Брюсселі 11 лютого, щоб сформулювати скоординовану відповідь співтовариства на третю хвилю економічної кризи, що стала найбільшою за всю 11-річну історію зони євро.
Створена 1 січня 1999 року з появою в безготівкових розрахунках єдиної європейської валюти (наявний євро був впроваджений в 2002 році), єврозона сьогодні перетворилася на одну з найбільш слабких ланок світової економіки.
Як зазначають незалежні аналітики, нинішня світова криза підсилила відставання економік держав ЄС як від своїх традиційних західних партнерів-конкурентів - США і Японії, так і від держав групи БРІК, що перетворюються на нових світових економічних лідерів, - Бразилії, Росії, Індії та Китаю.
Причина подібного становища - нездатність країн-членів ЄС провести протягом останніх 20 років такі необхідні структурні реформи в економіці і соціальному секторі, а також відсутність у зони євро єдиного центру ухвалення і реалізації макроекономічних рішень - так званого економічного уряду. Головний виконавчий орган ЄС - Єврокомісія не має достатньо повноважень для виконання цих функцій.
Третя хвиля економічної кризи захопила Європу з настанням 2010 року. По суті, це перегрів економік антикризовими заходами, що приймалися в кінці 2008, - початку 2009 року. У неї дві головні складові - бюджетний дефіцит і безробіття.
У 2009 році “двадцятка” не змогла домовитися про реальні заходи структурного реформування світової економіки, і єдиним шляхом боротьби з кризою стало “завалення” її грішми. Держави націоналізували ключові фінансові структури, що опинилися на межі банкрутства, видавали екстрені пакети фінансової допомоги і широкі державні гарантії.
Витративши неймовірну суму в 12-13 трильйонів доларів, країни “двадцятки” дещо утримали на плаву світову економіку, проте борги нікуди не зникли - просто центр їхнього тяжіння перемістився з приватного сектора в державний. Звідси значні бюджетні дефіцити.
Масові звільнення і заморожування зарплат, що мали місце в 2009 році практично по всьому світу, сьогодні відгукнулися падінням купівельної спроможності населення. Відповідно зниження загального рівня споживання блокувало економічне зростання, що почалося в кінці 2009 року, і яке, при нинішній світовій економічній системі, тільки й може окупити витрати на “гасіння” кризи грішми.
Перший удар нової хвилі кризи в Європі прийшовся по периферії зони євро - Греції, Іспанії, Португалії, Ірландії і частково Італії. У 2009 році дефіцит держбюджету Греції сягнув 12,7 %. У 2010 році дефіцит держбюджету Ірландії загрожує зрости на 11,7 %, Португалії - 8,3 %, Іспанії - близько 10 %.
При цьому базовий документ зони євро допускає максимальний рівень дефіциту бюджету держави ЄС на рівні 3 відсотків.
Нездатність урядів ЄС виконувати свої власні рішення в ключовій економічній галузі є могутнім чинником, що дестабілізує всю зону євро. Ситуація погіршується діями міжнародних валютних спекулянтів: відчувши слабкість європейської валюти, світовий фондовий ринок почав масовану гру на зниження проти євро.
На світовому фондовому ринку розміри контрактів, що передбачають подальше падіння обмінного курсу євро щодо долара і інших валют, сягнули 8 млрд доларів. Ця спекулятивна сума здатна підірвати основи єврозони і викликати могутнє знецінення, як самої єдиної європейської валюти, так і державних облігацій країн-членів зони євро.
Тим часом, останні події вказують на те, що лідери Євросоюзу почали усвідомлювати серйозність ситуації. У Брюсселі у вівторок з’явилася інформація, згідно з якою, Німеччина і Франція в екстреному порядку ведуть консультації про надання Греції кредитів на суму до 20 млрд євро.
За ініціативою головуючої в ЄС Іспанії, на саміт 11 лютого виноситься питання про впровадження нових і жорстких обмежень на діяльність інвестиційних і хедж-фондів. Проте, поки низка країн, включаючи Великобританію та Нідерланди, виступають проти глибокої реформи умов діяльності інвестиційних фондів. Ця ситуація ще раз підкреслює одну з головних проблем Євросоюзу, коли країни-члени в своїй економічній, фінансовій і соціальній політиці ставлять власні національні інтереси вище за інтереси співтовариства.
Майбутній саміт вперше проходитиме під головуванням першого президента ЄС, голови Європейської ради Хермана Ван Ромпея. Він повинен сказати, чи існують передумови для зміни даної тенденції. Сам Ван Ромпей повний рішучості добитися прогресу. Напередодні саміту він дав зрозуміти, що готовий навіть реанімувати ідею створення економічного уряду Євросоюзу, для скоординованого формування макроекономічної стратегії співтовариства.
Джерело: ТСН
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|