У цілій низці ситуацій – і в повсякденному житті, і в бізнесі, і в політиці – правила гри такі, що переможець може бути тільки один. Тут і “джек-пот” в азартній грі, і спортивна боротьба, і президентські вибори. Тоді число переможених диспропорційне велике, а принцип “усі засоби добрі” набуває особливої актуальності.
Роберт Френк і Філіп Кук у своїй книзі “Суспільство, у якому переможець одержує все”1 кажуть про негативні наслідки поширення в американському суспільстві ідеї про те, що головною метою діяльності є одержання єдиного призу.
Тут і фінансові ринки з їхніми величезними бонусами топ-менеджерам (книгу видано в середині 90-х, задовго до нинішніх спроб увести обмеження на розмір винагород на Wall Street), і наука з її системою “зірок” і Нобелівських премій, і різноманітні конкурси – на льоду, на паркеті і на екзотичних островах – з “вибуванням”.
До негативних наслідків ігор з “нульовою сумою” можна, наприклад, зарахувати непродуктивне використання ресурсів (диспропорційно великий приз для одного привертає увагу занадто багатьох “мисливців за птахом щастя”) і, взагалі, поширення “заздрісного суперництва” з характерним для нього акцентом не на абсолютних, а відносних критеріях успіху.
Проблема в тому, що, як зауважив понад століття тому Торстейн Веблен, “заздрісне суперництво не дозволяє людині вчасно зупинитися й обумовлює її бажання виглядати краще щодо все нових і нових суперників”.2
Українська політика, яка характерна слабкістю “стримувань і противаг”, а також високою концентрацією владних повноважень, є одним зі змагань, у якому переможець одержує майже все (утім, суттєво менше, ніж у Росії - чим в даному контексті можна радше гордитися) з усіма наслідками, що випливають звідси.
Вибори, надто президентські, перетворюються на боротьбу не на життя, а на смерть. Перемогти повинен один.
До слова, американські виборці, навіть зважаючи на американський культ переможця, усе-таки не схильні давати своєму президентові можливість “брати все” надто вже надовго.
Як свідчать результати останніх довиборів до конгресу, що зумовили втрату Бараком Обамою кваліфікованої більшості в сенаті, а разом з нею – і можливості ухвалювати закони, незважаючи на республіканців.
В Україні ж перспективи переможених ще менше гідні заздрості, ніж у США (де лузерів не люблять): і судові розгляди, і вимушена еміграція, і перехід “на творчу роботу” (евфемізм для поступового спивання в умовах повного забуття).
Усі учасники прекрасно усвідомлюють, що другого шансу може просто не бути. Тому обоє кандидатів, які вийшли у другий тур, “стоятимуть на смерть” за будь-який шанс одержати головний приз, чи-то юридичні “зачіпки”, чи друкування “зайвих” бюлетенів.
Для радикальної зміни ситуації – коли вибори перетворюються на своєрідну рутину, а не “останній і рішучий бій” – необхідно цілеспрямовано змінювати самі правила гри, поступово зменшуючи цінність головного призу (зокрема, за рахунок обмеження влади), збільшуючи їх (призів, тобто центрів влади) загальне число і переходячи від відносних критеріїв в оцінці до абсолютного (наприклад, з допомогою зміщення акцентів в політиці на гарантовані законом мінімальні права і обов’язки).
Автор: Антон Олійник (на фото), Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|