Учені створили мавпенят з одним батьком і двома матерями. Їхньою метою було усунути ймовірні вроджені вади, але збільшення числа біологічних батьків може надати нового, футуристичного характеру сфері, у якій закон уже не може дати собі раду: проблемі, кого цієї пори штучного запліднення і сурогатних матерів слід вважати законними батьками малюка.
Дослідники з Національного центру дослідження приматів в Орегоні шукали спосіб уникнути хвороб, які можна успадкувати через материнську ДНК. Вони створили своєрідну схему обміну ДНК, у якій ДНК з дефектами усували з яйцеклітини і замінювали її на генетичний матеріал з яйцеклітини іншої самиці. Дослідники кажуть, що ця процедура, ймовірно, спрацює і на людях.
Результатом буде малюк з трьома біологічними батьками – або “дробними батьками”, як називає їх Адам Колбер, професор зі Школи права Університету Сан-Дієго.
Він згадав про цю ідею під час ланчу в редакції The New York Times, і вона збурила серйозну дискусію серед правників: чи зможе колись одна дитина мати 100 батьків? Чи зможе донор ДНК вимагати права відвідувати дитину? Скільки ДНК достатньо, щоб вважатися біологічним батьком? Чи може дитина, народжена за межами Сполучених Штатів в іноземців з ДНК від донора-громадянина США, претендувати на американське громадянство?
Одна з причин, чому ці питання так важко вирішити, – навіть у простіших справах законодавство про батьківство дуже заплутане. Це особливо чітко видно після історії з Мелісою Стерн [Melissa Stern, Baby M] у 1980-х рр.
Мері Бет Вайтгед погодилася за $10000 виносити дитину для Вільяма та Елізабет Стернів. Народжена дівчинка розвинулася з яйцеклітини Вайтгед і сперми Вільяма Стерна. Після народження дівчинки Вайтгед подала позов, щоб залишити дитину собі.
Верховний суд штату Нью-Джерсі оголосив Вайтгед “законною матір’ю” і звільнив її від відповідальності за договором про сурогатне материнство. Але він дозволив Стернам виховувати дитину.
1993 року Каліфорнія вчинила по-іншому в суперечці Крістіни та Марка Калвертів із жінкою, яку вони найняли, щоб виносила дитя, що з’явилася з їхніх яйцеклітини та сперми. Усі три суди, які слухали справу, винесли рішення на користь Калвертів, але кожен надав різні обґрунтування. Каліфорнійський верховний суд остаточно постановив, що матір’ю є особа, яка мала намір зачати і виховати дитину – тут це пані Калверт.
Є певна плутанина в межах країни. Деякі штати мають закони, які чітко дозволяють сурогатне материнство; інші визнають його незаконним; інші ж не мають жодних законів узагалі.
Проблема, як пише в Akron Law Review Дженет Долджин, професор Школи права Університету ім. Гофстра на Лонґ-Айленді, полягає в тому, що думки правників є дуже різними стосовно того, що вважати сім’єю.
Починаючи з 1960-х рр., існує тенденція визнавати насамперед намір людей у створенні родинних стосунків, що відобразилося в поширенні норми, яка дозволяє розлучення без доказів зради чи порушення шлюбного контракту членами подружжя, поширенні дошлюбних угод і громадянських шлюбів [англ. civil union, у США шлюби реєструють у церквах – Z]. Але коли йдеться про визначення батьківства чи материнства, суттєвий вплив на суди має біологія, навіть якщо вона конфліктує з наміром.
Ця проблема зараз гостро стоїть у справі “Робінсон проти Голінґсвортів” [
A.G.R. v.
D.R.H. & S.H.], найзначнішій з часів Baby M справі у Нью-Джерсі, що пов’язана із сурогатним материнством. Жінка [Робінсон] була сурогатною матір’ю для cвого брата і його чоловіка [Голінґсвортів, одностатевої пари – Z], народивши дівчат-близнючок, зачатих зі сперми чоловіка і яйцеклітини анонімної жінки-донора. Вона підписала договір, який дозволяв її брату всиновити дітей, але суд першої інстанції, посилаючись на рішення у справі Меліси Стерн, вирішив, що законними батьками є сурогатна матір, тобто Робінсон, і чоловік її брата. Брат сурогатної матері не отримав батьківських прав.
Коли технології змінюють правове поле – так як інтернет робить зараз із приватністю особи, а цифрова музика та відео – з авторським правом – суддям і філософам права треба вирішувати, які цінності є важливими.
Батьківство не можна звести до формули, але закон повинен рухатися до чіткішого визнання того, що наміри людей важливіші, ніж гени. Це допомогло судам у справах, у яких сторонами є дробні батьки – особливо, якщо настане день, коли троє чи більше людей захочуть поєднати свої ДНК, щоб створити дитину.
Автор: Адам Коен [Adam Cohen]
Назва оригіналу: A Legal Puzzle: Can a Baby Have Three Biological Parents?
Джерело: The New York Times, 26.01.2010
Зреферував: Омелян Радимський, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|