30 січня відзначається Всесвітній день допомоги хворим на проказу (з 1954 р.), в Індії – День пам’яті борців за незалежність Встановлений у зв’язку із загибеллю Махатма Ганді. В історії день ознаменований укладенням Угоди про перемир’я на 13 років і 6 місяців між Державою Російською і Польською на з’їзді в селі Андрусове (1667), угодою союзу між Англією і Японією проти Росії (1902), прийняттям другої Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки (1937) і відкриттям першого фестивалю італійської пісні в Сан-Ремо (1951). Православна церква сьогодні шанує пам’ять Преподобного Антонія Великого.
Цього дня в 1901 році у Львові Андрій Шептицький став галицьким митрополитом. Митрополит А.Шептицький зіграв неабияку роль у багатьох історичних подіях, що супроводжували його довге, насичене випробуваннями життя. Він народився в 1865 році в полонізованій сім’ї українських аристократів. Його батьки були дуже здивовані вибором сина, який став на шлях чернечого служіння греко-католицької церкви. Можливо, саме знатне походження допомагало Шептицькому знаходити спільну мову з сильними світу цього. Взаємостосунки митрополита і папи римського стали однією з найважливіших сторінок в історії греко-католицької церкви і привели до підвищення її суспільно-політичного статусу.
Ставши главою греко-католиків України, А.Шептицький напружено працював над втіленням головної ідеї свого життя — об’єднання християнських церков України. Роздумуючи про шляхи виконання цієї ідеї, митрополит зустрів німецьку окупацію краю. Мабуть, Шептицький вважав, що німецька присутність зможе забезпечити територіальну цілісність України. Тим паче, що в перші дні вступу Червоної Армії в 1939 році почалися розстріли представників аристократичних прізвищ, інтелігенції і духівництва (експлуататорів, в більшовицькому розумінні ), жертвою яких став молодший брат митрополита і інші родичі.
Після відступу радянських військ, 1 липня 1941 митрополит поблагословив проголошення незалежності української держави, чекаючи уряд розумний, який би піклувався про всіх громадян України, не дивлячись на національність, віросповідання і соціальне положення. Німецькі війська, що увійшли до міста, повалили владу Української народної республіки і приєднали Галичину до німецького генерал-губернаторства. Хоча митрополит вітав Німеччину як визволителя від радянського атеїстичного режиму, що забрав життя десятків тисяч галичан, дуже скоро він переконався, що гітлерівці за своєю природою такі ж насильники, що і комуністи.
З початком Другої світової війни і вторгненням військ Німеччини і Радянського Союзу на територію Польської республіки, митрополит закликав українців не брати участь у війні ні з якої сторони. Під час війни за його вказівкою в монастирях ховали єврейських дітей від фашистів. В Соборі Святого Юра знайшли притулок два рабини. В своєму зверненні до вождів Рейху митрополит вимагав припинити винищування євреїв, засудив християн, що брали участь у цих звірствах.
Він спробував зупинити фашистський терор своїми протестами. Гестапо не переслідувало його через те, що розправа із стариком в інвалідному кріслі посварила б німецьку владу з українським повстанським рухом, на який вони спиралися в боротьбі з польськими партизанами. В січні 1942 митрополит підписав послання українських національних діячів Гітлеру з протестом проти німецької політики на Сході. Наступного місяця він у листі рейсфюреру Гіммлеру протестував проти винищування євреїв. 29 серпня він написав лист папі Пію
XII із засудженням політики Гітлера, 21 листопада в пастирському посланні “Не вбий” він засудив всяке вбивство.
В лютому 1944 року він опублікував у підпільній газеті Фронту відродження Польщі послання “Мир у Господі”, де заради християнської любові, цивілізованості і національної гідності закликав поляків і українців припинити братовбивчий конфлікт.
З наступом радянських військ всі українські православні єпископи покинули свої кафедри і тікали до Європи. Митрополит залишився. 27 серпня 1944 року Львів зайняли радянські війська. Митрополит звернувся до Української повстанської армії припинити озброєну боротьбу .
1 листопада Андрій, митрополит Галицький помер. Похорони відбулися в неділю 5 листопада, труна була встановлена в крипті Собору Св. Юра. Був вінок і від радвлади.
Православні іменини: Антон, Євлампія, Серафіма.
В народі цей день називають Антон Перезимник. Перезимник обнадіє, зігріє, а потім обдурить - все замерзне. Тепло на Антона на один день, потім знову мороз. Хитрий Антон з усіх боків. В Україні – день Панаса, один з найхолодніших днів у році. Остерігалися навіть виходити на вулицю з будинку. З Панасовими морозами жарти погані.
Цього дня:
1649 Страта англійського короля Карла I. Англія оголошується республікою.
1667 Укладається Андрусівська угода про перемир’я між Росією і Речу Посполитою (на 13,5 років), що закінчила російсько-польську війну 1654-1667. Росії повернені Смоленське і Чернігівське воєводства. Польща визнає возз’єднання з Росією Лівобережної України. Білорусь і Правобережна Україна (за винятком Києва) залишаються польськими володіннями.
1868 В Києві засновано перше музичне училище.
1918 Центральна Рада ухвалила створити добровольчу українську армію.
1930 Запуск першого в світі радіозонда для дослідження атмосфери.
1930 В Москві заборонений дзвоновий дзвін.
1933 Призначення Гітлера рейхсканцлером і встановлення диктатури націонал-соціалістів у Німеччині.
1937 Прийнята Конституція Української Радянської Соціалістичної Республіки.
1943 Сформовано Управління зв’язку НКВД для експлуатації і охорони ліній урядового зв’язку.
1951 Відкривається перший фестиваль італійської пісні в Сан-Ремо.
1958 22-річний Yves Saint Lauren проводить свій перший великий показ мод у Парижі.
1990 Хірурги з лікарні Гая, Лондон, проводять першу пересадку плоду в черево матері,
повідомляє forUm.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|