Сутичка гіганта інтернету з Китаєм демонструє, як глобальна боротьба за владу змістилася від танків до комп’ютерних систем.
Конфлікт між Google і Китаєм не звичайна бізнес-суперечка. Під час серйозної сутички, результат якої залишається непередбачуваним, корпорація-левіатан і країна-бегемот обмінялися ударами. Хоча при цьому прості смертні повинні перейматися, якщо не відчувати страх, цей конфлікт проливає світло на те, що діється у прихованому світі кібербезпеки.
Без сумніву, китайці задумали щось лихе. Але важко плекати симпатії до Google. Як Фауст, вона, уклавши пакт з Китаєм в обмін на 30% його ринку, погодилася з вимогою цензурувати результати свого пошуку на Google.cn. Не роби зла до тієї міри, до якої воно не впливає на твій бізнес-план. Що ж, тепер Мефістофель вимагає першої плати, і Фауст хоче вийти з договору.
Це не вперше китайці намагаються випередити своїх комерційних конкурентів. Сотні американських й інших фірм побоюються, що компанії або урядові агенції з Китаю проникли у їхні комп’ютерні системи в пошуках конструкторських креслень й іншої інформації.
Але після одкровень Google адміністрація Обами звинуватила Китай у порушенні свободи слова та прав людини. І далі вона висунула звинувачення проти Пекіна в промисловому шпигунстві, тому що атаки, як виявляється, мали на меті розкрити таємниці пошукового механізму Google і Gmail.
Адміністрація ще ніколи публічно не виступала з критикою політики Китаю у сфері прав людини і його неповаги до права інтелектуальної власності. Але не це стало причиною такої активної участі адміністрації в цьому конфлікті. Компанія Google – найпотужніший гравець в інтернеті, з найбільшими базами даних у світі. І незважаючи на всю свою глобальну всеосяжність, це американська компанія. Китайська атака сягає значно далі за задум украсти декілька ідей для покращення виробництва якихось віджетів. Нападіть на Google – і ви нападете на критично важливу інфраструктуру Америки. Вашингтон розглядає це як головне питання безпеки.
Протягом попередніх десятиліть декілька потуг почали інтегрувати кіберсвіт у свої оборонні стратегії. Загалом, кібербезпека передбачає два елементи. Перший не новий: використання передових технологій для покращення звичайних озброєнь. Безпілотні літальні апарати, які тепер здійснюють найбільше бомбардувань в Афганістані, керовані комп’ютерним оператором з Невади.
Другий, цікавіший, стосується критично важливої інфраструктури: водо- та енергопостачання, банків, зв’язку, контролю за польотами літаків, і майже всі військові системи залежать від плавної та безперебійної роботи комплексних комп’ютерних систем. Якщо вірус або хакер можуть спровокувати колапс, тоді з кранів не потече вода, помпи не качатимуть пального, банкомат не видасть готівки, не працюватимуть телефони – і не відбудеться запуск ракет.
У звичайній і навіть ядерній війні ваші активи відносно легко можна протиставити активам вашого опонента. Ви маєте 75 танків, і ваш опонент має 125, але ваші обладнані кращою системою ведення вогню – і шанси приблизно однакові.
Війна в кіберпросторі не схожа на це. Ваші активи складаються з вразливості вашого опонента і вашої здатності використати їх. Це означає, що для того, щоб захистити себе, ви повинні зламати захист опонента: тобто в основу будь-якої стратегії кібероборони має бути закладено розвиток всеосяжної здатності атакувати.
Така ідея була в основі рішення адміністрації Буша створити Бюро тотальної інформації [Total Information Office,
TIO], сформоване згідно з Patriot Act, яке фактично змусило секретні служби і Пентагон збирати всю можливу інформацію про фактичних або потенційних ворогів, використовуючи будь-які засоби – включно зі спробами виявити слабкі місця в кіберобороні.
TIO ліквідували, хоча більшість основних програм розподілили між департаментами.
Проте, загалом, політиці адміністрації Буша в галузі кібербезпеки були властиві некомпетентність і організаційний хаос. Та Обама дав недвозначно зрозуміти, що тепер це стратегічний пріоритет для США. Нещодавнє призначення Говарда Шмідта – колишнього суворого правоохоронця, надзвичайно технічно освіченого – на посаду головного кіберполіцейського свідчить про те, що Вашингтон не жартує.
Сполучені Штати і НАТО інвестували значні ресурси в моніторинг своїх головних суперників, як і недержавних акторів, яких підозрюють у ворожих намірах. Росія, Китай, Індія й Ізраїль зробили відповідні кроки. Департамент “М” ФСБ Росії пильно слідкує за всією інтернет-активністю, що стосується армії Росії. Китай регулярно мобілізує свою армію “мережевих громадян” для перевірки систем гіпотетичних ворогів поза його кордонами. І Ізраїль, порівняно з іншими країнами, має найскладнішу систему кіберрозвідки на планеті. У військовій сфері інтернет не тільки не зробив світ ближчим, а ще чіткіше означив національні інтереси.
У цьому абсолютно новому секторі безпеки та ведення воєнних дій є декілька правил. Кожен, хто розпочне напад, має здатність приховати своє походження, отже, потенціал для подвійного і потрійного блефу є безкінечним. Описуючи мені цей хаотичний сценарій, один аналітик з питань безпеки порівняв його з “грою в семивимірні шахи, у яких ви ніколи не впевнені, хто є вашим опонентом”. Нехай почнеться гра.
Автор: Міша Ґленні [Misha Glenny]
Назва оригіналу: In America’s new cyberwar Google is on the front line
Джерело: The Guardian, 19.01.2010
Зреферував: Михайло Мишкало, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|