19 січня, на свято Богоявлення Господнього у прикарпатських селах відбуваються “хрестини” зажинкового снопа. Під час цього прадавнього дійства селяни й досі заворожують майбутній урожай. За зимовою купеллю збіжжя спостерігала кореспондент “Експресу”.
…У хаті старожила Василя Онищука із Тлумаччини віддавна збираються на “купнини”. Дідусь зі своєю дружиною та великою родиною віддавна береже традиції. І які би політичні чи економічні пристрасті не вирували в державі — традиції залишаються святими й непорушними. Адже від цього, переконаний пан Василь залежатиме урожай та добробут в наступному році.
“Снопа для купання в зимовій студениці брали останнього, зажинкового, – розповідає “Експресу” прикарпатець. – Колосся із нього якраз ніби вбирало в себе всі сподівання та мрії трудівників поля на наступний рік”. Етнографи переконані, що така традиція не є християнською за походженням. Вона наскрізь язичницька, і присвячена кільком предковічним слов’янським богам: Живі, Роду та Велесу. За повір’ями предків, вони допомагали рости збіжжю.
Пан Василь напередодні свята Богоявлення урочисто вніс зі стодоли сніп до хати, поставив поруч із різдвяним дідухом. А його жінка з невістками та внучками прикрасили його стрічками, закутали в біле полотно, як нехрещене немовля, та вранці 19 січня понесли на ополонку “хрестити”. Там, після Служби Божої кілька разів сніп занурили у воду. Робити це можуть тільки жінки, бо вони є символами родючості матері-землі. Хто ж не має великого снопа, може занурити у йорданську ополонку кілька колосків. Навіть таке “хрещення” віщуватиме родині добробут.
При зануренні у воду снопу “надають” ім’я. “Хрещаю снігом, льодом, водою та Духом Святим і нарікаю тебе Василем, (Іваном, Михайлом, Олексою) “,—кажуть тлумацькі молодиці. Як правило, називають збіжжя іменами померлих родичів чоловіків, які, мають опікуватися майбутнім урожаєм і багатством родин. Згодом сніп чи колоски укутують білим полотном, вишитим рушником, загортають кожухом та несуть до хати.
“Охрещений” сніп ставлять на покутті, або висмикують кілька колосків і залишають за образами. Із решти виберуть зерно та поставлять проростати. Вважають, що краплі йорданської купелі допоможуть пустити зеренцям паростки до 15 лютого, до свята Стрітення. Коли таке станеться – рік буде багатий, ниви щедро зродять та люд не бідуватимуть, якщо ні – прогнівили чимось Бога люди, треба тоді більше молитися та чекати на поганий врожай.
“Колись купання снопа було своєрідною жертвою волхвів, яка з приходом християнства занепала та збереглася тільки в окремих регіонах як зернинка єднання з предками-хліборобами. Ймовірно, корені її сягають у часи Трипілля, – стверджує працівник обласного науково-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Мирон Левицький, – Оскільки на Прикарпатті ніколи не бракувало представників хліборобської культури, тому й така традиція сьогодні є закономірністю”.
Автор: Галина ПЛУГАТОР Тлумач
Джерело: “Експрес”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|