“Христос Народився!” - такими словами вітатимуться сьогодні з появою першої зірки на небі всі християни, які святкують Різдво Христове за юліанським календарем. Першою стравою на столі є кутя, яка в язичницькі часи асоціювалася з богом багатства Велесом.
Історія її приготування сягає сивої давнини, ще в дохристиянські часи. Кутю готували як ритуальну страву для душ померлих. Господар дому спершу мав вийти на ганок та викинути у простір кілька ложок куті із спеціальною примовкою, що це для душ померлих предків. Також, крім куті, для всіх членів родини у Святвечір, додаткова миска з кутею та ложкою кладеться на стіл на куті.
Традиційно цього вечора господині готують 12 страв, які зараз символізують 12 апостолів, а в язичницькі часи вони асоціювалися з 12-ма сузір’ями на небі. Ця вечеря була жертовною для кожного сузір’я. А саме свято Різдва в дохристиянські часи було присвячене Світлу та творцю Всесвіту.
Загалом сьогодні кутя тричі з’являється на столі українців. Вперше сьогодні і вона називається “багатою”, вдруге – 13 січня на Меланки готують “щедру кутю” (символізувала Добро та прикликання весни), а переддень Водохреща смакують “голодну кутю”, яка колись готувалася для випровадження злих сил, тобто зими з осель та закликалися заможність, здоров’я та достаток.
Традиційно кутя готується з відвареної пшениці, стертого маку, горіхів та меду. Але в різних регіонах кутю готують сьогодні по-різному: відварюються рис, ячмінь, збагачують кутю мигдалем, родзинками, курагою, чорносливом, відвареними у цукровому сиропі сухофруктами. Для аромату додають також і корицю. На східній Україні є звичай заливати кутю узваром перед подачею на стіл.
Оскільки кутя займає таке почесне місце на столі, то з нею і пов’язано чимало обрядовостей. Після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися через вінчик — на добробут, а запали — на лихе передвістя. На особливу увагу заслуговує обряд “Нести кутю на покутю”. Адже вона неодмінно має стояти в новому горщикові протягом усіх празників. У одних районах це мав учинити наймолодший хлопчик у родині. Напередодні батько виплітав йому нові вовняні рукавички; зодягши їх, підліток брав горщика і, несучи його, декламував: “Несу кутю на покутю, на зелене сіно, щоб бджоли (або курчата) сіли”. На півдні України, як правило, кутю несла господиня, перед тим наказавши всім присутнім сісти і супроводжувати дію звуками квочки (“кво-кво”); коли ж ставила узвар, то просила всіх устати й кудкудакати. Це для того, щоб гарно неслися кури і виводили курчат. Деінде садовили на покуті дітей, і ті гуртом відтворювали пташині звуки. На Чернігівщині господиня імітувала це тоді, як подавала їсти кутю.
Після вечері вдома кутю несуть хрещеним батькам.
Традицій, пов’язаних з кутею, дуже багато, адже в усіх них відображено багатовікову історію та культуру українського народу.
Автор: Оксана РИЖУК, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|